Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Hafta'nın Konuğu

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi 17.08-23.08. Haftanın konuğu:Kızıl Canik.
Cevaplar
7
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
1059
Önceki Konu
önceki Konu
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Stil
Alt 17.Ağustos.2015, 14:53   #1

Kendimce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kendimce
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 43831
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 3,142
342 Mesajına 982 Teşekkür Aldı
Standart 17.08-23.08. Haftanın konuğu:Kızıl Canik.

Bu hafta Kızıl Canik yoldaş konuğumuz.Klasikleşen sorumuzla sohbetin kapısını aralamak istiyorum.Sosyalit forumla buluşma,tanışma serüvenin nasıl başladı?

Keyifli bir hafta ve güzel sohbetler diliyorum.
Alt 17.Ağustos.2015, 15:23   #2

KızılCaniK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızılCaniK
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 48080
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 385
59 Mesajına 151 Teşekkür Aldı

Herkese selamlar.
Öncelikle bu haftayı bana ayırdığınız için teşekkür ederim. Lise yıllarımdan beri sosyalizme meraklıydım. Çoğumuz gibi ben de yoksul bir ailenin çocuğuyum Ancak üniversitede internet ile tanışabildim. Malum yıl 2003. Önceleri komünistforum'da okuyucu olarak takılıyordum. Orada Borga'nın yazılarını özellikle takip ediyordum. Ama hiç yazı yazmadım.Yetiştirilme tarzımdan dolayı ne kadar tabum allerjim varsa hepsinin üzerine üzerine gidiyordu.
Bir süre sonra o sitenin kapandığını farkettim ve oradaki bir kısım yazarın (özellikle de Borga'nın) burada yazdığını farkettim. Bir süre sitede okuyucu olarak takıldım. Faydalı, ufuk açıcı bir ortam olduğuna kanaat getirdiğimden üye olmaya karar verdim. Odur budur burdayım.
KızılCaniK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
KızılCaniK Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 8 Kisi:
Alt 17.Ağustos.2015, 18:13   #3

Deniz Yoldaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deniz Yoldaş
EDİTÖR
Kullanıcı Profili
Üye No: 47815
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 4,923
1,416 Mesajına 3,805 Teşekkür Aldı
Deniz Yoldaş - AİM üzeri Mesaj gönder

Kızılcanik yoldaş merhaba...

Sanırım Ordu'lusun.

Yoldaş, 80 faşist cunta öncesi özellikle Ünye,Fatsa gibi ilçeler devrimcilerin halklaştığı,halkın devrimcileştiği ilçelerdir.
Bugüne baktığımızda bu ilçeler ve genel olarak Ordu sağ siyasetin etkisinde.
Bunu nasıl değerlendiriyorsun?

Son sözlerin en güçlü dayanaktır savaşan militana!

Sana söz yoldaş;
komünist onuru kirletmeyeceğiz,
yere düşürmediğin kızıl sancağı daha da yükselteceğiz,
TKP, senin uğruna yaşamını verdiğin partin kazanacaktır...
Deniz Yoldaş isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Deniz Yoldaş Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 5 Kisi:
Alt 17.Ağustos.2015, 19:26   #4

KızılCaniK
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Merhaba Razumihin Yoldaş.
Evet orduluyum.
İşin tarihi boyutunu geçip direk yerel kaynaklar üzerinden konuşmak isterim. Öncelikle fatsa devrimcilerin bir dönem yönettiği bir bölge olsa da sanıldığı gibi halkın devrimcileşmesi gibi bir durum yoktu. Terzi fikri sevilen bir belediye başkanıydı ve halk ona sahip çıktı. Öyle ki ilçedeki sağcı parti ileri gelenleri bile müdahaleye karşı çıkmıştır. Fikri sönmez döneminde fatsada halk demokrasisi uygulanmış ve devrimciler şimdikinin aksine halkla kucaklaşmayı halka bütünleşmeyi başarmışlar.
Darbeden sonra şehrin demografisi ülkenin bütününe bağlı olarak değişmiş ve gerilemiştir.
Buradan fatsa konusu abartılıyor demek istediğim düşünülmesin. Fatsanın, sosyalist belediyecilik ve idarecilik anlamında ders niteliğinde olduğu su götürmez tabii ki.
KızılCaniK Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 8 Kisi:
Alt 21.Ağustos.2015, 11:10   #5

Deniz Yoldaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deniz Yoldaş
EDİTÖR
Kullanıcı Profili
Üye No: 47815
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 4,923
1,416 Mesajına 3,805 Teşekkür Aldı
Deniz Yoldaş - AİM üzeri Mesaj gönder

Yoldaş, özellikle son bir kaç senedir Karadeniz'in yaylaları,suları ve doğal zenginliklerine karşı katliam girişimlerine şahit oluyoruz.

Karadeniz'in bazı il ve ilçelerinde ekolojik mücadele üzerinden muhalif bir toplumsal kesimin oluştuğunu da görüyor,izliyoruz.

İktidarın Ordu'da da ekolojik katliam girişim(ler)i ve buna karşı mücadeleyi gündemleştiren bir toplumsal kesim var mı?

Son sözlerin en güçlü dayanaktır savaşan militana!

Sana söz yoldaş;
komünist onuru kirletmeyeceğiz,
yere düşürmediğin kızıl sancağı daha da yükselteceğiz,
TKP, senin uğruna yaşamını verdiğin partin kazanacaktır...
Deniz Yoldaş isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Deniz Yoldaş Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 21.Ağustos.2015, 16:51   #6

Yakov Pavlov - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yakov Pavlov
Yetkili Bir Abi
Kullanıcı Profili
Üye No: 24081
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 282
128 Mesajına 495 Teşekkür Aldı

Bir ara forum katılır olmuştu gereksiz alakasız bir yerde yaşanan tartışma yüzünden heyecanı kaçtı herkesin sanırım.El atmalıyım biraz görünen o çok soru sormayı da sevmem ama deneyecem işte. KızılCanik teknolojik olarak nerede görür kendisini sosyal medyayı nasıl görür bir gözetim sisteminin çemberi mi yoksa lehimize kullanabileceğimiz bir mecra mı ? Yazılım,donanım,program ilgin oldu mu olduysa nereye gidiyor bu tüketim çılgınlığı ? Sence windows bağımlılığımıza sebeb olarak PC oyunları mı gelir başat olarak.Yoksa hazırı çok mu seviyoruz bizi kontrol etsede uğraşmıyorum parasıyla deelmi kardeşim algımızmıdır -tabi en önde gelen tekelci asalak kapitalizmin tüm pazar payının hibe edilmiş olması payı mevcut buradan da bir şey çizermisin bize Dizi izlermisin yabancı dizilerle aran nasıl soruyu derinleştiredebiliriz Edebiyat,Tarih,Sanat,Müzik konusunda bize önereceğin ya da "hacı şu adam king yaa" diyebileceğin örnekler varmıdır ? Bilgilendir bizi işte şimdilik bunlar.Saygılar ,)
Yakov Pavlov isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Yakov Pavlov Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 21.Ağustos.2015, 19:15   #7

KızılCaniK
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Razumihin Nickli Üyeden Alıntı
Yoldaş, özellikle son bir kaç senedir Karadeniz'in yaylaları,suları ve doğal zenginliklerine karşı katliam girişimlerine şahit oluyoruz.

Karadeniz'in bazı il ve ilçelerinde ekolojik mücadele üzerinden muhalif bir toplumsal kesimin oluştuğunu da görüyor,izliyoruz.

İktidarın Ordu'da da ekolojik katliam girişim(ler)i ve buna karşı mücadeleyi gündemleştiren bir toplumsal kesim var mı?
Ekolojik mücadeleyi sırtlayan ve ülke çapına yaymaya çalışan yerel kuruluşlar sadece siyasi partiler. Bu konuda en çok uğraş veren ve katkı sunan ildışından gelen platformları koordine eden EMEP Ordu il örgütüdür. Çünkü Ordu'da sürekli açık ve aktif olan ve kolay ulaşabileceğiniz oturmuş bir örgüttür. Yine HDP karadenizde toplumsallaşma stratejisini ekolojik mücadele üzerinden kurmuş durumda. Hdp'nin mücadelesi hakkında burada aleni şeyler yazmak istemiyorum yoldaş malum sebeplerden. İstersen özelden paylaşabilirim. Sadece şunu söyleyebilirim: Faşist ve sosyal faşist güruhun dedikodusunun aksine hdp karadeniz örgütleri dısarıdan gelen kimseler olmayıp yerli ve emektar insanlardan oluşmaktadır.
Çevre illerden ise Samsun'dan Ödp ve Esp güçlü destek sunuyor. Basında yer almadı pek ama jandarma barikatını aşmışlıkları vardır.
KızılCaniK Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 21.Ağustos.2015, 19:39   #8

KızılCaniK
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Yakov Pavlov Nickli Üyeden Alıntı
Bir ara forum katılır olmuştu gereksiz alakasız bir yerde yaşanan tartışma yüzünden heyecanı kaçtı herkesin sanırım.El atmalıyım biraz görünen o çok soru sormayı da sevmem ama deneyecem işte. KızılCanik teknolojik olarak nerede görür kendisini sosyal medyayı nasıl görür bir gözetim sisteminin çemberi mi yoksa lehimize kullanabileceğimiz bir mecra mı ? Yazılım,donanım,program ilgin oldu mu olduysa nereye gidiyor bu tüketim çılgınlığı ? Sence windows bağımlılığımıza sebeb olarak PC oyunları mı gelir başat olarak.Yoksa hazırı çok mu seviyoruz bizi kontrol etsede uğraşmıyorum parasıyla deelmi kardeşim algımızmıdır -tabi en önde gelen tekelci asalak kapitalizmin tüm pazar payının hibe edilmiş olması payı mevcut buradan da bir şey çizermisin bize Dizi izlermisin yabancı dizilerle aran nasıl soruyu derinleştiredebiliriz Edebiyat,Tarih,Sanat,Müzik konusunda bize önereceğin ya da "hacı şu adam king yaa" diyebileceğin örnekler varmıdır ? Bilgilendir bizi işte şimdilik bunlar.Saygılar ,)
Çaban için teşekkür ederim Yakov.
İletişim araçları trafik işaretleri havacılık kuralları enternasyoneldir bence. Bu konuda bu kadar detaycı olmamak gerektiğini düşünüyorum. İnterneti sosyal medyayı onları da geçtim en basitinden telgrafı bile tam anlamıyla kontrol etmek mümkün değil. Bu tür şeyleri emperyalistler yarattı deyip soyutlanmak akıllıca değil. İletişim araçlarını ölçülü ve ihtiyatlı olarak her daim kullanmalıyız. Kullanıyoruz da zaten.
Windowsla ilgili olarak ise "alışmadık tende don durmaz" diyorum. Açıkçası zamanı kısıtlı biri olarak hiç uğraşamam hocam. Dediğin gibi veririm parasını olmadı korsan falan windows kullanırım. Bu kadar yaygın olmasının en önemli sebebi devlet dairelerinde kullanılıyor olması. Biliyorsunuz ki bizim ülkede adım başı memur.
Edebiyat tarih sanat ve müzik konusunda özellikle önereceğim kimse yok. Hepimiz gibi Can yücel nazım hikmet grup uorum ferhat tunç ahmet kaya abidin dino salvador dali vesaire )
KızılCaniK Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...