Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Hafta'nın Konuğu

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi 29.06.2015 - 05.07.2015 Haftanın Konuğu : Kazcynski
Cevaplar
63
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
3940
Önceki Konu
önceki Konu
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Stil
Alt 29.Haziran.2015, 15:04   #1

ivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ivan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 51206
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,359
291 Mesajına 995 Teşekkür Aldı
Standart 29.06.2015 - 05.07.2015 Haftanın Konuğu : Kazcynski

Bu haftanın konuğu Kazcynski yoldaş keyifli eğlenceli bir hafta olması dileğiyle.

İlk soru benden gelsin hayalindeki devrimin oluşum sürecini kısaca anlatabilir misin kazcynski?

Saygılarımla.
Alt 29.Haziran.2015, 15:23   #2

matarson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
matarson
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 52069
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 988
146 Mesajına 392 Teşekkür Aldı

Hocam anladığım kadarıyla anarşist bir arkadaşsın, benim sorum size her türlü otoriteyi redmi ediyorsunuz, yoksa ara yollar da varmıdır? Neden hep siyah kıyafet, anlamı nedir? Tanıdığım kimi anarşist arkadaşların yaşam tarzlarını pek onaylamıyorum, otorite karşıtlığı adı altında bireysel temizlikten tutunda ortak kullanım alanlarının kullanımında sınırların zorlanması ( sizi tenzi ediyorum )gibi, bize bir anarşist birey nasıl olur ve ya nasıl olmalı anlatabilirmisiniz, bir anarşist olarak devrimci örgütlere bakışınız nasıldır.

Not; Ben sizi anarşist olarak düşündüğümden bu soruyu sordum, değilseniz sorumu yok sayıp cevap vermeyebilirsiniz. saygılar....
matarson isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
matarson Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 6 Kisi:
Alt 29.Haziran.2015, 21:12   #3

Kazcynski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Üye No: 7057
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 990
837 Mesajına 1,978 Teşekkür Aldı

Alıntı:
ivan Nickli Üyeden Alıntı
İlk soru benden gelsin hayalindeki devrimin oluşum sürecini kısaca anlatabilir misin kazcynski
Hayalimdeki devrimin oluşma süreci PAris Komünü'ndeki gibidir İvan arkadaş. O zaman devleti yıkmıştı devrimciler ama anlaşılamadılar. Şimdi yine baskınları yapalım ama dünya boyutlu kalkışma olsun isterim.

Alıntı:
matarson Nickli Üyeden Alıntı
her türlü otoriteyi redmi ediyorsunuz, yoksa ara yollar da varmıdır? Neden hep siyah kıyafet, anlamı nedir? Tanıdığım kimi anarşist arkadaşların yaşam tarzlarını pek onaylamıyorum, otorite karşıtlığı adı altında bireysel temizlikten tutunda ortak kullanım alanlarının kullanımında sınırların zorlanması ( sizi tenzi ediyorum )gibi, bize bir anarşist birey nasıl olur ve ya nasıl olmalı anlatabilirmisiniz, bir anarşist olarak devrimci örgütlere bakışınız nasıldır.
Bilim bir otoritedir ve bilimin önünde saygıyla eğiliriz. Başka da otorite tanımayız.

Anarşizmde siyah kıyafet diye bir şey yok. Ben hem metalciyim hem de anarşistim. Buna rağmen tercih etmem siyah rengi. Tercih edenlerin kişisel zevkidir. Metalciler biraz daha fazla tercih eder. Ama anarşizm, renk fetişizmi değildir.

Hippi ve New Age akımlarının popüler olduğu dönemlerde etkisini göstermiş olan serseri ruhu anarşizme mal etmeyelim. Temizlik-kirlilik, kişisel mahremiyet falan hep bahsettiğim akımların olumsuz özellikleridir. Hippiliği küçümsediğim falan sanılmasın. Onların akılda kalan görüntülerini taklit etmeyi, bir duruş sananların yanılgısıdır durum yani...

Anarşisti bırak, herhangi bir bireyin nasıl yaşaması gerektiğini benim belirleme haddim olamaz. Kimsenin yaşam tarzına da bir şey diyemem.

Alıntı:
Proleter Sosyalist Nickli Üyeden Alıntı
Anarşizmle buluşmanda etkili olan teorisyenler ve eylem adamları kimlerdi? Anarşist gelenekte hangi grupları veya bireyleri kendine yakın olarak görürsün? Mesela Bakunin, Sergey Neçayev, Kropotkin, Mahno gibi kimseler hakkında neler düşünüyorsun?

Yöntemsel olarak silahlı mücadele ve silahlı propagandaya nasıl bakıyorsun? Bildiğim kadarıyla bazı anarşistler savunuyor, bazıları karşı çıkıyor. Senin bu konuda kişisel olarak bakışın nedir?

Örgütlü mücadeleye karşı mısın yoksa örgüte değil örgüt içi hiyerarşiye mi karşısın?

Bunlar haricinde anarşizm dışı ama teorik ve pratik olarak Marksizm içinde yenilikçi ve devrimci örgütlenmeler olan Kara Panterler, Raf, Kızıl Tugaylar ve THKP-C gibi örgütler hakkında neler düşüyorsun?

Son olarak şunu sormak istiyorum; sence bugünün dünyasında kapitalizmin ideolojik hegemonyası nasıl aşılabilir? Hangi stratejiler, hangi örgütlenme modelleri, hangi eylemlilikler ve mücadele alanları üzerinden bu hegemonyayı parçalayabiliriz?

Sorular biraz fazla oldu ama idare edersin artık.
12 Eylül'den Netekim darbeden sonra T.C ordusu mahallemizi işgal etti. Bir kenar mahalleydi bizimkisi, evler tapusuz, yol, su, elektrik yeni yeni geliyor. T.C ordusu, evlerimizden atmaya çalıştı bizi. Aile büyüklerimiz sürekli bunlarla uğraşıp durdu. Bir kaç yıl sonra, devlet bizi haklı buldu ve tapularımızı verdi. Meğersem, olaylar sırf kamufle amaçlıymış. Mahallemize yerleşen asker, Amerikan cephaneliği kurmuş. Bunu gizlemek istemişler halktan. O zaman -henüz 6-7 yaşımda- devlet düşmanı olmuştum. Üniversiteye kadar sosyalizm hakkında pek bilgim yoktu. Üniversitede bilgi açlığımı gidermek için çok okudum. Öyle ki alnımın önünden belirginleşmeye başlayan beynimin ön lobları şişti. Anarşizm, ilk kez Birikim dergisinde ilgimi çekmişti. İzini sürdüm. Efendisizler, Ateş Hırsızı gibi dergiler ve 6-45, Kaos yayınlarından epey bir külliyat edinmiştim. Bu arada hep çalışırdım da, barmenlik, anketörlük, ÖDP'li bir reklamcının yanında ufak tefek işler ve bir su arıtma firmasında menajerliğe kadar devam eden bir çalışma hayatım olmuştu üniversitede. Kazandıklarımı hep kitaba ve müziğe yatırdım. Öğrenciyken sosyalizm hakkında 1. el kaynaklar yani Marks, Lenin, Stalin, Mao, Che gibi önderlerin eserlerini bulamazdık. Satan da pek yoktu zaten. Yurtta Che'nin Motorsiklet Günlüğü'nü okumam bile olay olmuştu. Ama, Bakunin, Kropotkin gibi anarşistlerin eserlerine çok rahat ulaşabiliyordum. Devlet tanımıyor bunları ve karışmıyor kimseye. Bu nedenle kitabevlerinde kolayca bulabiliyorduk. Üniversite bitene kadar Fraksiyonlar üstü bir birliktelik oluşturmuştuk. Bruno hatırlayacaktır: Devrimci Öğrenci Birliği idi yanlış hatırlamıyorsam. Orada hep beraber okumalar, teorik tartışmalar ve tabi ki saldırılara karşı dayanışma gerçekleştirirdik. Yine KÖH'ten ve Cephe'den arkadaşlar çoğunluktu. Şehirde var olan tüm siyasi yapıların binalarını sırayla kulanırdık. Kimseye hak geçmesin diye... Cevabı uzattım. Üniversite sonuna kadar, sosyalizm ile anarşizm arasında kesin bir tercihim yoktu. İkisini de benimsemiştim. Mezun olup da ekonomik bağımsızlığımı ! ve devlette bir kapıyı garantileyince artık, sosyalizmi önderlerinden öğrenme zamanı gelmişti. Kaynaklara daha rahat ulaşabiliyordum. Marks, Lenin ve Stalin'in toplu eserlerini alıp okudum. İşte ondan sonra anarşistim dedim kendime. Çünkü, Lenin ve Stalin'in anlattıkları çok geri geldi bana. Yani beni anarşist teorisyenler değil, sağolsun Lenin anarşist yaptı.

Bakunin'i, Kropotkin'i, Mahno'yu, Maletesta'yı sizler de seversiniz. Ama Neçayev, tehlikelidir. Sizi bozar usta.

Zaten anarşizmi ilk farkettiğim yazı Kara Panterler-Anarşizm konulu bir makaleydi. RAF ve Zapatistalar'ı da yakın buluruz. THKP-C ve TDH'nin o döneminde solun halk desteğini anlatır o günleri görenler. Ben de görmek isterdim. Emek verilen somut çalışmaları takdir etmek, saygı göstermek, minnetle anmak boynumuzun borcudur. TDH içinde Mahir'in işçi sınıfıyla ve İBO'nun Kırlardaki gerçek alan deneyimini teorileştirmesini en iyi kazanım olarak görürüm. Denizler'in de Türkiye'de önemli somut yapılar inşa etmesine şapkamı çıkarırım.

Parayı ve Kapitalizmin yapay ürünü olan her şeyi terkederek komünler kurup, bu komünleri büyüte büyüte birleştirerek Komünizme varalım derim. Rojawa iyi bir başlangıç olur.

Kazcynski isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Kazcynski Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 8 Kisi:
Alt 29.Haziran.2015, 21:46   #4

ozgurkursun44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgurkursun44
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 37022
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 718
342 Mesajına 535 Teşekkür Aldı

Sizi ilginç kılan Webmaster olmanız mı?

Statükodan yana olan solculara karşı mücadele edilmeli, değişime aç olan solcular ile ortak hareket edilmelidir.

ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
ozgurkursun44 Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 29.Haziran.2015, 21:53   #5

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
ozgurkursun44 Nickli Üyeden Alıntı
Sizi ilginç kılan Webmaster olmanız mı?
SF'de webmaster olmam bana verilmiş görevdir özgürkurşun arkadaş. Forumda diğer webmaster arkadaşlar da var ama onlar pek bir tembel, yüzünüze bakmaz Allahsızlar.

Gizliler yani. Ben kendimi ifşa ettim ki, forumda teknik derdi olan derdini anlatacak bir muhatap bulsun.

Başka bir ilginçlik var mı bilmiyorum. Soruna soruyla karşılık gibi oluyor ya, ilginç olduğumu nereden çıkardın ki?

Kazcynski Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 5 Kisi:
Alt 29.Haziran.2015, 21:54   #6

Troçkist02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Troçkist02
Eski nick: TROÇKİST
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 52972
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 20
3 Mesajına 4 Teşekkür Aldı

Sizce Türkiye'de bir anarşist devrim yapılabilir mi?eğer yapılırsa ne kadar uzun süre dayanabilir?
Troçkist02 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Troçkist02 Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 29.Haziran.2015, 21:55   #7

spartaküs rızo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartaküs rızo
LA COMMÜNE ROJAWA-KOBANİ 2014
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 48501
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 4,745
2,192 Mesajına 4,808 Teşekkür Aldı

Kazcynski yoldaşım,
Webmaster ve adminin tecümesini anlayabilecegim dilden yaparsan çok sevinirim.
sorularıma gelince.
hangi siyasi yapıya mensupsunuz,
örgütsüz devrim sempatizanlığı olurmu,
tdh ile köh arasındaki diyaloğu yeterli görüyormusunuz,
görmüyorsanız nasıl bir strateji izlenmeli.
köh ne eleştirileriniz varmı varsa nedir.
che 1955 ile akrabalığınız varmı.

DİKTATÖRLÜK YIKILANA KADAR BİN DEFA SEÇİM OLSA BİN DEFADA

HDP
spartaküs rızo isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
spartaküs rızo Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 29.Haziran.2015, 22:10   #8

ozgurkursun44
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
kazcynski Nickli Üyeden Alıntı
SF'de webmaster olmam bana verilmiş görevdir özgürkurşun arkadaş. Forumda diğer webmaster arkadaşlar da var ama onlar pek bir tembel, yüzünüze bakmaz Allahsızlar.

Gizliler yani. Ben kendimi ifşa ettim ki, forumda teknik derdi olan derdini anlatacak bir muhatap bulsun.

Başka bir ilginçlik var mı bilmiyorum. Soruna soruyla karşılık gibi oluyor ya, ilginç olduğumu nereden çıkardın ki?
Forumda bir seni anlayamadım bir de Che 1955'i anlayamadım.
Anlamak gerekiyor mu?
Muhtemelen diyeceksin neyimi ya da neyimizi anlayamadık.
Diyebilirsin.
Sorma hürriyeti vardır insanlar da elbet de.
Neyse bu ilginçlik üzerinden devam edelim.
Yani itiraf ediyorsunuz ilginç birisi olduğunuzu.
İlginç olmak kötü ya da iyi bir şey mi?

Statükodan yana olan solculara karşı mücadele edilmeli, değişime aç olan solcular ile ortak hareket edilmelidir.

ozgurkursun44 Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 29.Haziran.2015, 22:12   #9

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
TROÇKİST Nickli Üyeden Alıntı
Sizce Türkiye'de bir anarşist devrim yapılabilir mi?eğer yapılırsa ne kadar uzun süre dayanabilir?
Devrim için milyonlar (insan) lazım Troçkist arkadaş. Bunun anarşist mi sosyalist mi olduğu önemli değil. Anarşist devrim neymiş? Devrim, devrimdir. Devrimi yozlaştırmak sosyalist deneyim gibi okunmaz. En azından ben öyle görmem. Bir devrimci kalkışmada hepimiz milyonları oluşturmak için birbirimize eklemlenirsek zafere ulaşırız. Anarşist devrim, sosyalist devrim, turuncu, pembe vs. laf oyunlarına takılmayalım.

Alıntı:
spartaküs rızo Nickli Üyeden Alıntı
Kazcynski yoldaşım,
Webmaster ve adminin tecümesini anlayabilecegim dilden yaparsan çok sevinirim.
sorularıma gelince.
hangi siyasi yapıya mensupsunuz,
örgütsüz devrim sempatizanlığı olurmu,
tdh ile köh arasındaki diyaloğu yeterli görüyormusunuz,
görmüyorsanız nasıl bir strateji izlenmeli.
köh ne eleştirileriniz varmı varsa nedir.
che 1955 ile akrabalığınız varmı.
SF'de adminler, yönetimde içerik olarak en çok sorumluluğu olanlardır. Webmaster arkadaşlar da aynı sorumluluğun teknik boyutunda yer alır. Forumun içerik selameti adminlerle, teknik selameti webmaster'larla yürüyor.

Troçkist arkadaşa verdiğim cevapta yapı farkının önemsizliğini ve kendimi neye ait hissettiğimi belirttim sanırım.

Örgütsüz olarak toplumsal hiç bir hareket yapamazsınız. Devrim bir yana, topluca eğlenmek için bile örgütlenmek lazım.

TDH ile KÖH arasındaki diyalog, şimdiye kadar en büyük ayrıştırıcı unsurdu. Bir çok yapı bu nedenle parçalandı. Şimdi HDK/HDP süreci iyi bir köprü oldu. Umarım daha sıkı bağlarla devam eder.

KÖH'e 7-8 yıl öncesine kadar eleştirilerim olurdu. Ama Bookchin etkisinden beri memnunum ve KÖH de bu halinden memnun gibi.

Che_1955 ile senin gibi din kardeşiyiz. Forumdan sadece 3 kişi ile yüzyüze görüşüp çay içtim. Che_1955, bunların içinde değil.

Kazcynski Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 29.Haziran.2015, 22:16   #10

spartaküs rızo
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Che_1955 ile senin gibi din kardeşiyiz.
DİN KARDEŞİ DEGİL ALEVİLİKTE YOL KARDEŞLİGİ,
DEVRİMCİ MÜCADELEDE SİPER YOLDAŞIM OLURSUN...
ÇÜNKÜ DİNLER EGEMENLERİN DENETİMİNDEDİR.

HDP
spartaküs rızo Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 29.Haziran.2015, 22:21   #11

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Forumda bir seni anlayamadım bir de Che 1955'i anlayamadım.
Anlamak gerekiyor mu?
Muhtemelen diyeceksin neyimi ya da neyimizi anlayamadık.
Diyebilirsin.
Sorma hürriyeti vardır insanlar da elbet de.
Neyse bu ilginçlik üzerinden devam edelim.
Yani itiraf ediyorsunuz ilginç birisi olduğunuzu.
İlginç olmak kötü ya da iyi bir şey mi?
Ekim_Arat'ın üstüne ilginç tanımam SF'de. Haydi Che_1955'in de bazen ilginç şeyler yazdığı oluyor da benim yazdıklarım net diye düşünüyorum genelde. ilginç olan bir şey var mı bilmiyorum. Zaten kişi kendi değil, onu gören, duyan söyler bunu.

İlginç olmak kötü bir şey değil tabi. Ama bir yerde sivrilmenize sebep olur. Bunu taşıyamazsanız hayal kırıklığı yaratabilirsiniz. Olumlu özelliklerinizle bu ilginçliği avantaj olarak kullanabilirseniz, toplum sizi lider olarak görür. Küçük hedefleriniz varsa bu sayede daha rahat ulaşırsınız o hedeflere.

Alt 29.Haziran.2015, 22:31   #12

ozgurkursun44
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Ekim_Arat'ın üstüne ilginç tanımam SF'de. Haydi Che_1955'in de bazen ilginç şeyler yazdığı oluyor da benim yazdıklarım net diye düşünüyorum genelde. ilginç olan bir şey var mı bilmiyorum. Zaten kişi kendi değil, onu gören, duyan söyler bunu.

İlginç olmak kötü bir şey değil tabi. Ama bir yerde sivrilmenize sebep olur. Bunu taşıyamazsanız hayal kırıklığı yaratabilirsiniz. Olumlu özelliklerinizle bu ilginçliği avantaj olarak kullanabilirseniz, toplum sizi lider olarak görür. Küçük hedefleriniz varsa bu sayede daha rahat ulaşırsınız o hedeflere.
Evet yine ilginç açıklamalar
Sn. Yoldaş Aratı göremiyorum forumda?
Sn. Karataş'a bu soruyu sormayı düşünüyordum lakin size nasip oldu.
Forumda yönetici ve danışmanlar, webmasterler v.s. bulunmaktadır.
Bunların kullanıcı isimlerinin renkleri diğer üyelerinkinden farklı.
Benim ki mavi...
sizinki siyah
Bu durum sosyalizm ile nasıl açıklanabilir?
Eşitlik?

Alt 29.Haziran.2015, 22:37   #13

Arminas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Arminas
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 47325
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 518
166 Mesajına 374 Teşekkür Aldı

*Anarko-kapitalizm'e bakış açın nedir?

*Anarko-komünizm hangi açılardan diğer anarşist ve sosyalist görüşlerden daha idealdir?

Ve Sf ile tanışman nasıl oldu? İlk zamanlarından bahseder misin biraz? ((:
Arminas isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Arminas Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 5 Kisi:
Alt 29.Haziran.2015, 23:08   #14

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Evet yine ilginç açıklamalar
Sn. Yoldaş Aratı göremiyorum forumda?
Sn. Karataş'a bu soruyu sormayı düşünüyordum lakin size nasip oldu.
Forumda yönetici ve danışmanlar, webmasterler v.s. bulunmaktadır.
Bunların kullanıcı isimlerinin renkleri diğer üyelerinkinden farklı.
Benim ki mavi...
sizinki siyah
Bu durum sosyalizm ile nasıl açıklanabilir?
Eşitlik?
Yönetimde görevliler renkleri nedeni ile bir ağırlık hissettiriyorsa size, hemen indirelim onları. Eşitlik, farklılıkların birlikteliğiyle mümkün olur. Herkesin aynı renkte olduğu, aynı düşüncede olduğu yerde eşitlik diye bir şey olmaz. Homojen yapılar faşizm ile mümkün gibiymiş gibi algılanır.

Arat arkadaşın işi vardır. Yoksa asla bize bırakmaz buraları.

Alıntı:
Arminas Nickli Üyeden Alıntı

*Anarko-komünizm hangi açılardan diğer anarşist ve sosyalist görüşlerden daha idealdir?

Ve Sf ile tanışman nasıl oldu? İlk zamanlarından bahseder misin biraz? ((:
Anarko-kapitalizm ne ki Arminas? İlk defa duydum. Vallahi cahil kalmışız bu konuda. Kim ne yazmışsa bu konuda bilmiyorum. Tahmini yorum yapayım:

Devrimci değerlerin metalaşması diye bir olgu var. Devrimci önderlerin t-shirt üzerinde resmedilip satılması, bir isyan hareketi doğduğunda kitlenin giyim kuşamı, dinlediği müzikler modalaştırılıp kapitalizme meze yapılıyor. Böyle bir şey değildir harhalde Anarko-kapitalizm midir ne karın ağrısıysa?...

Anarko-komünizm, sana bana göre ideal. SF'deki arkadaşlar, bize katılmayacaktır bu konuda. Onlara şöyle söyleyeyim (daha önce de söylemiştim): Biz Asya tipi toplumuz ve Rusya'daki Ekim deneyimini örnek alıyoruz. Bu yüzden devletçi bir solumuz var. Lenin'in tezleri meşruiyet kazandırıyor bu yaklaşıma. Ben, Marks'ın devlet savunusu yaptığını kabul etmem. Batı solu da kabul etmez bunu. Ve 1968'ten sonra, Batı'da sosyalistler ile anarşistler daha çok yakınlaşmıştır birbirine ve aralarında pek bir fark kalmamıştır. RAF, Zapatistalar buna en güzel örnekler.

Neden ideal olduğu konusu: Bizce komünler yaratmak için çok zorlu süreçlerle boğulmaya gerek yok. Birlikte hareket edebilen, sayıları ne kadar olursa olsun bir topluluğun alelade bir yerde ansızın komün yaratmasına bir engel yok. Hayata direkt olarak komünlerle müdahale edip, kapitalizme set çekerek büyümek pekala mümkün. Beraberinde kapitalizmle mücadele de geliştirerek daha geniş topluluklara ulaşılır ve devrimci, yıkıcı bir kalkışma için daha pratik bir yöntemdir diye düşünüyorum.

10 yıl önce çeşitli forumlarda tartışmalar yapardım. Oralar her çeşit görüşten insanın bulunduğu yerlerdi. SF'de sırf solcuların olması ilgimi çekti. sosyalistforum, .org adresindeydi o zamanlar. SF'ye katılmamın özel bir sebebi yoktu sanırım. Solcularla tartışmak cazip ve kolay gelmiş olabilir.

Kazcynski Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 6 Kisi:
Alt 29.Haziran.2015, 23:44   #15

ÖzgürToplum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÖzgürToplum
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 52098
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 300
190 Mesajına 301 Teşekkür Aldı

Alıntı:
ANARŞİZMİN isminin anlamını bilmeyen buradan KAPİTALİZM üretebiliyor.Yahu geçen bir devlet kurulduydu adı LİBERLAND he işte o ANARKO KAPİTALİST yani ne demek bununla ilgili filmler var ya her ŞİRKET kendi askeriyesine polisine vesairesine sahip olabilior yani DEVLET yok olmuyor ŞİRKETLEŞİYOR.

sevgili Kazcynski ye sorum olsun UNABOMBER gibilerini bilirsin bu gibi DERİN EKOLOJİST ve benzeri POST MODERN tarz akımlara bakış açın nedir???? bir yazında zerzan ile bookchini "önemli anarşist teorisyenler" kefesine koymuştun zerzan gibileri hakkında görüşlerin nedir????
ÖzgürToplum isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
ÖzgürToplum Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 4 Kisi:
Alt 29.Haziran.2015, 23:57   #16

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

UNABOMBER'ı ayrı bir kefeye koymak lazım. ECODEM diye bir çevre örgütü vardı bir zamanlar. Sırf Kazcynski'ye destek eylemleri üzerinden büyümüştü örgüt. Şimdi ne yapıyorlar bilmiyorum. Bir de Hakim Bey, Zerzan gibileri var. Bunlara da daha küçük ölçekte sempati duyulmasını önemsiyorum. Anarşizm konusunda sadece anarko-komünist yazın değil, ulaştığım her kaynağa önem verdim. Daha ne isimler var...

Bookchin'i anarko-komünizm'den ayrı görmüyorum. O bugüne ait bilgilerle anarşizmde bir evrim geliştirdi diye düşünüyorum. Komünalizm, şu an gayet geniş kabul alanına tekabül ediyor. Bookchin bunu uzun gözlemlere dayandırarak geliştirdi. Beraberinde doğal olarak ekolojik duyarlılığın da ön planda olması, onun sanki sırf ekolojist biriymiş gibi algılanmasına neden olabilir. Ekolojiye duyarsız anarşizm mi olurmuş ki zaten?

Komünal hayatı, doğanın da bir parçası olduğumuz gerçeği ile birlikte teorileştirmiş ve kendinden önceki anarşist birikimi en yükseğe taşımıştır bana göre.

Post-Modernizm, 3. yol falan bir zamanlar modaydı. Anolojiyi pek kullanmıyorum ama burada bir istisna yapayım; Anadolu'da şu deyim bunlara uygun: Hızlı giden atın boku seyrek düşermiş.

Kazcynski Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 30.Haziran.2015, 00:44   #17

Pete - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pete
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 21375
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 228
66 Mesajına 157 Teşekkür Aldı

Tanrı kavramı ve din kendiliğinden bir otoriteyi temsiz ettiğinden anarşistler illa ateist mi olmalıdır inançlı anarşistlerde var mıdır..Ve Türkiye deki anarşist hareketi nasıl görüyorsun..Neden bu coğrafyada çok fazla anarşizmden uzak duruluyor ?
Pete isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Pete Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 30.Haziran.2015, 01:24   #18

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Pete Nickli Üyeden Alıntı
Tanrı kavramı ve din kendiliğinden bir otoriteyi temsiz ettiğinden anarşistler illa ateist mi olmalıdır inançlı anarşistlerde var mıdır..Ve Türkiye deki anarşist hareketi nasıl görüyorsun..Neden bu coğrafyada çok fazla anarşizmden uzak duruluyor ?
Sondan başlayayım: Neden bu coğrafyada anarşizmden uzak duruluyor?

Bu 'uzak' mesafenin biraz daha kısaldığını düşünüyorum. Şimdiye kadar özel çekinceler için Arminas'ın sorusuna cevabımda bir sebep yazmıştım:

Alıntı:
Biz Asya tipi toplumuz ve Rusya'daki Ekim deneyimini örnek alıyoruz. Bu yüzden devletçi bir solumuz var. Lenin'in tezleri meşruiyet kazandırıyor bu yaklaşıma. Ben, Marks'ın devlet savunusu yaptığını kabul etmem. Batı solu da kabul etmez bunu. Ve 1968'ten sonra, Batı'da sosyalistler ile anarşistler daha çok yakınlaşmıştır birbirine ve aralarında pek bir fark kalmamıştır. RAF, Zapatistalar buna en güzel örnekler.
Türkiye'deki anarşist gruplar eskiden daha fazla yayın yapardı. Şimdi daha örgütlü eylemsellik içindeler.

İnançlı anarşistler de var mıdır? Bir dine inançlı anarşist topluluk duymadım hiç.

Anarşist ille ateist mi olmalıdır? Tanrı, Din, Devlet, vs baskı aygıtları kabul edilemez değil mi?

Bakunin
bu konuda en net sözleri şöyle belirtir: "En başta, ilâhiyatın ilâhî zorbalığına, Tanrı'nın hayaline başkaldırmak gerekir. Gökyüzünde bir efendimiz bulunduğu sürece yeryüzünde kölelikten kurtulamayız."

Kazcynski Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 7 Kisi:
Alt 30.Haziran.2015, 09:22   #19

Deniz Yoldaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deniz Yoldaş
EDİTÖR
Kullanıcı Profili
Üye No: 47815
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 4,923
1,416 Mesajına 3,805 Teşekkür Aldı
Deniz Yoldaş - AİM üzeri Mesaj gönder

Onca sitenin yükümlülüğü,devrimci dayanışma gösterilen onca siteye harcanan mesai,üstüne SF, yetmedi bir de ''Haftanın Konuğu'' seçmişler yoldaşımı.

İsyan et Abi.
İsyan et,yoksa sana isyan edecekler çocuklar.
1. sorumu bununla bağlayayım: ''Kalk artık şu bilgisayarın karşısından,bırak elinden şu telefonu'' cümlelerini sıklıkla duyuyor musun?

2. sorum da şu; herhangi bir kitlenin,bir veya bir kaç kişinin karşısında ŞİİR okudun mu heç?
Nedense sana çok yakışacağını düşünüyorum.

Son sözlerin en güçlü dayanaktır savaşan militana!

Sana söz yoldaş;
komünist onuru kirletmeyeceğiz,
yere düşürmediğin kızıl sancağı daha da yükselteceğiz,
TKP, senin uğruna yaşamını verdiğin partin kazanacaktır...
Deniz Yoldaş isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Deniz Yoldaş Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 30.Haziran.2015, 09:32   #20

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Evet Razumihin arkadaş;

1- Eşim bıktı tabi ki bu bilgisayar başında ve telefonda devam etmemden.

2- Evet, birkaç kez şiir de şarkı da okudum topluluğa hitaben. Ama bir on yıldır falan yapmadım sanırım.

Türkiye'de bilişim dünyasına faşistler hakim. Biz de meydanı boş bırakmayalım derdindeyiz. Hem sıkıldım memuriyetten, belki geçimimi de bilişimden sağlayacak duruma gelirsem istifa eder, sadece bilişim üzerinde çalışırım.

Kazcynski Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 5 Kisi:
Alt 30.Haziran.2015, 10:29   #21

FıratınSuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
FıratınSuyu
Okuyucu
Kullanıcı Profili
Üye No:
Teşekkür Grafikleri

Seni önemli biri olduğunu, kendini aştığını hissettiren "hımmm bende iş varmış" dedirten olaylar oldu mu?(olmuştur muhakkak)

Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 30.Haziran.2015, 10:51   #22

Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
mazino Nickli Üyeden Alıntı
Seni önemli biri olduğunu, kendini aştığını hissettiren "hımmm bende iş varmış" dedirten olaylar oldu mu?(olmuştur muhakkak)
Kendimi aştığımı falan sanmıyorum mazino arkadaş.

2000'de topuğumda yumuşak doku zedelenmesi olmuştu. O sıralar hayatımda önemli değişimler oldu. Ula dedim bu topuğuma ek beyin falan mı geldi? O zaman biraz şımarıp kendimi peygamber olarak görebilir miyim diye eğlenmiştim biraz kendimle ve çevremle.

Alt 30.Haziran.2015, 13:17   #23

Pete - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pete
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 21375
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 228
66 Mesajına 157 Teşekkür Aldı

Genclik yillarinda bilgisayar basindan kalkmayan hatta internet kafelerden cikmayan cocuklar gibi miydin..Ve genelde bu tip islerde aklima hep sisman kisiler geliyor kilo sorunu var mi )
Pete isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Pete Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 30.Haziran.2015, 14:58   #24

birîndarkoçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
birîndarkoçer
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 49258
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 11
7 Mesajına 9 Teşekkür Aldı

merhaba direk anarşizmden girmek istiyorum sizce anarşizm ve sosyalizm kavramları neden bu kadar ayrıştırılmış ? Farklılıkları birbirlerine karşı eleştirleri en çok hangi konularda ? Stalinin mesela bunun üzerine bir eleştiri kitabı var ne düşünüyorsunuz?(bu kısım sosyalizmle ilgili ) Sonra komünizm-anarşizm farklılıkları-birliktelikleri nedir ne değildir ? ve son olarak KÖH e bakış açınız nedir ne diye tanımlıyorsunuz(ideolojik olarak) ?
Alt 30.Haziran.2015, 15:09   #25

spartaküs rızo
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Kendimi aştığımı falan sanmıyorum mazino arkadaş.

2000'de topuğumda yumuşak doku zedelenmesi olmuştu. O sıralar hayatımda önemli değişimler oldu. Ula dedim bu topuğuma ek beyin falan mı geldi? O zaman biraz şımarıp kendimi peygamber olarak görebilir miyim diye eğlenmiştim biraz kendimle ve çevremle.
yoldaş mizahı yaşamına monte etmiş gibi görünüyorsun,
espiriyi yaşamın tamamındamı yoksa bilgisayar başındamı yapıyorsun,
espiri ve mizahla geçirilen yaşam insanı gençleştirir dinç tutar

HDP
spartaküs rızo Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...