Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Hafta'nın Konuğu

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi 24.08.2015-30.08.2015 Haftanın konuğu:Babil.
Cevaplar
21
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
2105
Önceki Konu
önceki Konu
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Stil
Alt 23.Ağustos.2015, 23:37   #1

Kendimce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kendimce
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 43831
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 3,142
342 Mesajına 982 Teşekkür Aldı
Standart 24.08.2015-30.08.2015 Haftanın konuğu:Babil.

Bu hafta Babil yoldaşı ağırlayacağız.Adet üzere ilk sorumuz,sosyalist forumla tanışma ve forum üzerine düşüncelerini almak istiyoruz.

İkinci soru da şudur:Türkiye ve Türkiye Kürdistanındaki siyasal gidişata nasıl bakıyorsun,bu çatışmalı gidişatın varacağı yer ile ilgili öngörün nedir?

Herkese iyi sohbetler diliyorum...
Alt 24.Ağustos.2015, 21:35   #2

spartaküs rızo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartaküs rızo
LA COMMÜNE ROJAWA-KOBANİ 2014
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 48501
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 4,745
2,192 Mesajına 4,808 Teşekkür Aldı

heval babil,
millet herhalde sana soru sormaya korkuyormu ne
dünden beri kimse bir şey sormamış ,
hemen başlayalım sorulara,
barzaniyi ben hiç sevmiyorum işbirlikci politikalar izledigi için,
bu konuda net düşüncen nedir.
rojowa devriminin nasıl sonuçlanacağını düşünüyorsun,
bu konudaki düşüncelerin nelerdir.
seçimler sonrası akp ve diger statüko partilerinin,
hdp yi ötekileştirmek için erken seçime gitmeleri,
konusunda düşüncen nedir,
seçim sonrası akp nin başlattığı savaş ve katliamlara,
kck nın Karşılık vermesini nasıl yorumluyorsun,
ben şahsen akp nin provokasyonlarına karşı bekle gör politikasını uygulardım,
zaten hdp nin meclise girmesini,
içine sindiremedikleri için erken seçim istediler bunu beslemek için,
katliam ve provokasyonlara başladılar.
bu katliamlara verilen tepki,
tekrar yenilenecek seçimde hdp yi kötü etkilerse,
tdh nin toparlanma sürecini etkilemezmi,,,
şimdilik bu kadar.

DİKTATÖRLÜK YIKILANA KADAR BİN DEFA SEÇİM OLSA BİN DEFADA

HDP
spartaküs rızo isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
spartaküs rızo Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 5 Kisi:
Alt 25.Ağustos.2015, 01:46   #3

MaskaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
MaskaN
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 37938
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 151
86 Mesajına 211 Teşekkür Aldı

Selamlar Babil.

Sanada daha önceden başka bi arkadaşa sorduğum soruyu sorayım.

90'lar ve şuan ki süreç için ne düşünüyorsun. Örgütün 2002 den sonraki ulus devleti red etmesini, barzanin ise hep kürdistan istemesi ve bu doğrultuda ( çıkar ilişkisi) üzerine politikalarını bu bağlamda Barzaninin tutumu ike pkk tutumunu bu bağlamda nasıl görüyorsun ? ( biraz karışık veya anlamlı cümle kuramamışta olabılırim )
MaskaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
MaskaN Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 25.Ağustos.2015, 06:08   #4

KızılCaniK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızılCaniK
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 48080
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 385
59 Mesajına 151 Teşekkür Aldı

Babil arkadaş bir soru da benden.
Türkiye solundaki küçük burjuva radikalizmini hangi nedene bağlıyorsunuz? Önceleri resmi eğitime bağlardım ama bütün ülkelerde aynı kalıplayıcı karşı devrimci eğitim var. Tek neden bu olamaz. Neden türkiye solunda otoriteryenlik ben bilirimcilik bu kadar fazladır ve sonunda bu kadar çok bilmişliğe rağmen eklektizme ve pasifizme saplanırlar. Örnek: http://1.bp.blogspot.com/_FyNQCU3Icl...lıçdaroğlu.jpg
Teşekkür ederim.
KızılCaniK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
KızılCaniK Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 27.Ağustos.2015, 16:03   #5

Kendimce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kendimce
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 43831
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 3,142
342 Mesajına 982 Teşekkür Aldı

Ya arkadaşlar,Babil hewalım forumdan firar mı etti?

Spartaküs Rızo,ne deyi o kadar soru soruyon.Ah, adamı kaçırttın işte.😡

Nasıl kalkacan bakalım bu yükün altından.😄
Alt 28.Ağustos.2015, 21:23   #6

BABİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BABİL
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 29775
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 860
654 Mesajına 2,263 Teşekkür Aldı

Merhaba Arkadaşlar;
Hayır,ben firar etmedim tam gelmişken foruma yeniden yoğunlaşayım derken forum benden firar vetti,sanırım virüs yedim ve bir haftadır PC'i olmadığı için girme şansım olmadı bu teknik aksaklıktan dolayı hepinizden özür dilerim.
Gelelim soru ve düşüncelere, SF ile tanışıklığım yıllara dayanır.Ancak iltica edişim sanırım üç veya dört yıl oldu,öncesi bilenler bilir KF'deydim.Bu alanlara ilgim eve net bağlayınca başladı,araştırmalar yaparken tesadüfen forumların var olduğunu gördüm Komünist Forum ilgimi çekmişti bir iki gün inceledim konu ve konukların neler olduğunu anlamaya çalışırken "Komünist" adıyla işlev gören forumun,öğreti ile bırakın herhangi bir ilişkisinin bir tarafa herhangi bir ilişiğinin dahi olmadığını görünce" ÜYE" oldum. Zaten olduğumun üçüncü günündede "Bölücülükten" banlandım. Nedeniyse ilgili forumun tamamen yasal çerçeve doğrultusunda yayın yaptığını yasalara aykırı herhangi bir görüş ve düşüncenin beyan edilemeyeceğiydi. Sakın bu yazdıklarımı abartı olarak düşünmeyin aynen böyleydi
O dönemden itirazı olan herhangi biri varsa çıkıp itiraz edebilir.Sonra geri dönüşüm ve banımın alınması msn den bana ulaşan bir yöneticisinin insiyatifiyle oldu ve döndüm döndükten sonrada temizlik başladı ve forum bir süre sonra aslına ve mecrasına dönerken SF'nin bu günkü akibetine yani yurdum solcusunun deyimiyle PEKAKA'nın forumuna dönüştü. Ancak bu dönüşümü kaldıracak kapasite ve güce sahip olmadığından kendi kendini fesh etti. Her ne kadar darbeler süreci diye bir süreçten bahsedilsede hepsi boş beleş laflardır.Çünkü benzer bir süreci SF ye geldiğimdede başlattım. Ben geldiğimde SF de benzer sorunlarla karşılaştım. Boğazına kadar oportinizme batmış bir SF'de Revizyonizme ne denli ihtiyaç olduğu açıktı ve ben bu açığı yakalamıştım. Burdanda sanırım bir hafta içinde şutlandım,urun kellesini, urun kellesini nidaları içinde che_1955'in kılıcıyla kelle gitti
Suç buraya kasıtlı gelmişimde,buradada bölücülük yapacakmışmışım vs. vs. Yalan vallahide billahide yalan Marksın "Yabancılaşma Teorisi" ni tartışırken, Marksında kendine yabancılaştığını ,849 dan sonra bu teoriye dair herhangi bir şey üretmediğini savlamamızı nasıl getirdiylerse getirip Kürt Milliyetçiliğine bağlayıp attılar
Daha sonra dönüş oldu,o dönüşten bu güne kadar burdayım.
Diğer sorularınıza yarın yazacağım.
İlgili herkese teşekkürler. Zor Spas
Alt 28.Ağustos.2015, 21:56   #7

Apé Che - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Apé Che
İŞÇİ...
Kullanıcı Profili
Üye No: 4
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 6,339
2,069 Mesajına 5,889 Teşekkür Aldı

Eh hele şu bilgisayarını tamir et de bi gel. Kılıç nasıl vurulurmuş görürsün

Bu bölüme yazanların benden alıp veremedikleri nedir arkadaş?

Bi akıllı gelmedi şu foruma,ona yanıyorum

TARİHTE ZORUN ROLÜNÜ EN DOĞRU OLARAK KAVRAYARAK DEVRİMCİ ŞİDDETİ PROLETARYANIN HİZMETİNE ÖRGÜTLÜ OLARAK VERENLERİZ.

Bu büyük devrimci komünistin çalışma biçimini zamanımızın sınıflar mücadelesine en uygun ve en doğru cevabı olarak kabul ettiğimiz için BİLİMSEL SOSYALİZMin kurucuları tarafından da tastik edildiği için

Bizler
BLANQUİST Devrimci Komünistleriz !

Apé Che isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Apé Che Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 6 Kisi:
Alt 28.Ağustos.2015, 22:23   #8

FıratınSuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
FıratınSuyu
Okuyucu
Kullanıcı Profili
Üye No:
Teşekkür Grafikleri

(Soru sıramızı alalım)

Müzik ilgili sorular olsun;

-Müzik gruplarının örgüt ve partiler üzerinde propaganda olarak tesiri sence ne denli etkilidir?

-Kürt Siyasi Hareketi'nde Şivan Perwer mi yoksa Koma Berxwedan mı dönüm noktasıdır?

-Kuzey Kürdistan Siyasalı neden bir türlü Şivan Perwer ile pürüzü gideremedi?

-Koma Berxwedan'nın 2015 yılında çıkardığı Buka Azadi albümü müzikal olarak nasıl değerlendiriyorsun? Bir zamanlar ürettikleri parçalar o kadar etkili olup, ta ki gerilla eğitimlerinde motivasyon olarak çalınan gruptan daha nitelikli parçalar çıkamaz mıydı?

Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 4 Kisi:
Alt 29.Ağustos.2015, 20:12   #9

BABİL
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
sinan_cemgil Nickli Üyeden Alıntı
Bu hafta Babil yoldaşı ağırlayacağız.Adet üzere ilk sorumuz,sosyalist forumla tanışma ve forum üzerine düşüncelerini almak istiyoruz.

İkinci soru da şudur:Türkiye ve Türkiye Kürdistanındaki siyasal gidişata nasıl bakıyorsun,bu çatışmalı gidişatın varacağı yer ile ilgili öngörün nedir?

Herkese iyi sohbetler diliyorum...
Merhaba Heval;
Birinci sorunu dün yanıtlamıştım,bu gün ikinci soruna yanıt verecek olursam içinde yaşadığımız süreç hem Türkiye, hemde Kürdistan gerçekliği üzerinden değerlendirirsek Türkiye cephesinde değişen ve dönüşen yeni bir şey olmamakla birlikte Kürdistandaki direniş ve mücadele yeni bir mecra ve anlayışla siyasal kimlik ve aidiyet cephesi açmıştır.

Bu her ne kadar öz yönetim ve öz savunma biçimleriyle kendini dışa vursada ,buradaki evrilme sürecinin gerek Güney, gerekse Rojavadan çok daha hızlı ve kapsamlı olacağı gerçeğiyle inanıyorum ki en kısa sürede yüzleşeceğiz.
Çünkü siyasal atmosefer ve koşullar Kuzeyin kırk yıllık mücadelesindeki politik birikim ve kazanımlarını esasen çok daha radikal çıkış ve kararlarla karşı karşıya bırakmıştır.

Bu anlamda çözüm üst yapılardan ziyade, alt yapıların yani tabandan tavana doğru yani bizhati halkın kendi öz gücüne dayalı örgütlü ve kararlılığıyla ortaya çıkmıştır.Her ne kadar mikro örgütlenmeler biçimiyle zuhur etsede ,makro biçimlenmesi bir bütün olarak Kürdistani ve Kürdistanın tüm alanlarını kapsayıcı özelliğini taşımaktadır. Bu özellik bu gün Rojavada daha ileri bir konumlanma göztersede asl olan Kuzeydir. Çünkü Kuzey Kürt Özgürlüğünün hem lokomotifi,hemde anadamarıdır.Hatta şah damarıdır,bu damar özgürleşmeden Kürdistanın hiçbir parçasının özgürlüğü ne sözkonusudur,nede kalıcıdır.

Bildiğim kadarıyla Kürt Özgürlük Hareketi ve onun öncüleride bu yeni duruma göre siyasal ve politik konumlanmalarında yeni bir anlayış ve işleyişi esas alacaktır.
Herhangi bir öngürüden ziyade, tüm politik denklemleri üst, üste koyduğumuzda bölgede ve bölge özelinde Kürdistan gerçekliği yeni ve geri dönülmez bir aşama ve kararlılığı kendi içinde geliştirmektedir.Türkiyelileşme ve seçim veya başka dışsal hiçbir faktör bu yeni sürecin öncelliği veya güncelliği değildir artık.Kontrollü bir kopuş, kontrollü bir özerklik - özgürlük başlamıştır.Geriye dönüşün olanakları artık Kürdistanda tamamen tükenmiştir. Sömürgeci Faşist Türk devletinin feveranıda bu tükenmişliğin eseridir.
Alt 29.Ağustos.2015, 20:14   #10

Camillo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Camillo
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 47409
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 55
45 Mesajına 85 Teşekkür Aldı

Alıntı:
BABİL Nickli Üyeden Alıntı
Merhaba Arkadaşlar;
Hayır,ben firar etmedim tam gelmişken foruma yeniden yoğunlaşayım derken forum benden firar vetti,sanırım virüs yedim ve bir haftadır PC'i olmadığı için girme şansım olmadı bu teknik aksaklıktan dolayı hepinizden özür dilerim.
Gelelim soru ve düşüncelere, SF ile tanışıklığım yıllara dayanır.Ancak iltica edişim sanırım üç veya dört yıl oldu,öncesi bilenler bilir KF'deydim.Bu alanlara ilgim eve net bağlayınca başladı,araştırmalar yaparken tesadüfen forumların var olduğunu gördüm Komünist Forum ilgimi çekmişti bir iki gün inceledim konu ve konukların neler olduğunu anlamaya çalışırken "Komünist" adıyla işlev gören forumun,öğreti ile bırakın herhangi bir ilişkisinin bir tarafa herhangi bir ilişiğinin dahi olmadığını görünce" ÜYE" oldum. Zaten olduğumun üçüncü günündede "Bölücülükten" banlandım. Nedeniyse ilgili forumun tamamen yasal çerçeve doğrultusunda yayın yaptığını yasalara aykırı herhangi bir görüş ve düşüncenin beyan edilemeyeceğiydi. Sakın bu yazdıklarımı abartı olarak düşünmeyin aynen böyleydi
O dönemden itirazı olan herhangi biri varsa çıkıp itiraz edebilir.Sonra geri dönüşüm ve banımın alınması msn den bana ulaşan bir yöneticisinin insiyatifiyle oldu ve döndüm döndükten sonrada temizlik başladı ve forum bir süre sonra aslına ve mecrasına dönerken SF'nin bu günkü akibetine yani yurdum solcusunun deyimiyle PEKAKA'nın forumuna dönüştü. Ancak bu dönüşümü kaldıracak kapasite ve güce sahip olmadığından kendi kendini fesh etti. Her ne kadar darbeler süreci diye bir süreçten bahsedilsede hepsi boş beleş laflardır.Çünkü benzer bir süreci SF ye geldiğimdede başlattım. Ben geldiğimde SF de benzer sorunlarla karşılaştım. Boğazına kadar oportinizme batmış bir SF'de Revizyonizme ne denli ihtiyaç olduğu açıktı ve ben bu açığı yakalamıştım. Burdanda sanırım bir hafta içinde şutlandım,urun kellesini, urun kellesini nidaları içinde che_1955'in kılıcıyla kelle gitti
Suç buraya kasıtlı gelmişimde,buradada bölücülük yapacakmışmışım vs. vs. Yalan vallahide billahide yalan Marksın "Yabancılaşma Teorisi" ni tartışırken, Marksında kendine yabancılaştığını ,849 dan sonra bu teoriye dair herhangi bir şey üretmediğini savlamamızı nasıl getirdiylerse getirip Kürt Milliyetçiliğine bağlayıp attılar
Daha sonra dönüş oldu,o dönüşten bu güne kadar burdayım.
Diğer sorularınıza yarın yazacağım.
İlgili herkese teşekkürler. Zor Spas
Marks kendine yabancılaştı ama neyse ki APO çıkıp marks'i tekrar kendiyle yüzleştirdi değil mi heval.
Camillo isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Camillo Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 29.Ağustos.2015, 20:43   #11

BABİL
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
spartaküs rızo Nickli Üyeden Alıntı
heval babil,
millet herhalde sana soru sormaya korkuyormu ne
dünden beri kimse bir şey sormamış ,
hemen başlayalım sorulara,
barzaniyi ben hiç sevmiyorum işbirlikci politikalar izledigi için,
bu konuda net düşüncen nedir.
rojowa devriminin nasıl sonuçlanacağını düşünüyorsun,
bu konudaki düşüncelerin nelerdir.
seçimler sonrası akp ve diger statüko partilerinin,
hdp yi ötekileştirmek için erken seçime gitmeleri,
konusunda düşüncen nedir,
seçim sonrası akp nin başlattığı savaş ve katliamlara,
kck nın Karşılık vermesini nasıl yorumluyorsun,
ben şahsen akp nin provokasyonlarına karşı bekle gör politikasını uygulardım,
zaten hdp nin meclise girmesini,
içine sindiremedikleri için erken seçim istediler bunu beslemek için,
katliam ve provokasyonlara başladılar.
bu katliamlara verilen tepki,
tekrar yenilenecek seçimde hdp yi kötü etkilerse,
tdh nin toparlanma sürecini etkilemezmi,,,
şimdilik bu kadar.
Değerli Hevalım;
Sondan başlayalım TDH'nin toparlanması Allahın inayetine kalmış bir toparlanmadır, çünkü ortada bir TDH den bahsetmek için önce onun var olup olmadığınada bakmak gerek, gerçekte TDH'nin varlığını saptamak için TDH'nin nefes alışverişine bakmak lazım,baktığınızdada hala yoğun bakımda ve biçaresiz olduğunu görürüz. HDP' 550 vekillede meclise girse yapacağı veya yapabilecekleri bu günkü yapabildiklerinden ne çok fazla nede eksik olur.Meclis veya parlamento dediğimiz şey bir aldatmacadan başka hiçbir şey değildir.
Bu minvalde asl olan devlet ve onun tarihsel geleneğidir. Türk devlet yapısına baktığımızda ne bu yapının nede onun geleneksel işleyişi hiçbir biçimde demokratik bir işleyişi ne içselleştirme nede ona sahip olma isteğinde olmadığıdır. Bu nedenle kendi koydukları yasa veya anayasal formlara dahi uyma tenezzülü göstermeyen bir sistem tarzı içinde HDP'nin varlığı veya yokluğu çokta değer atfeden bir durum olacağını sanmıyorum.
Ne Türk devletinin,nede o devletin egemen olduğu kitelelerin ne demokratik nede demokrasi kültür ve anlayışları yoktur. Darbeyle ortaya çıkmış bir ulus devletin ulusal birlik veya bütünlük teşkil etmesi olanaksızdır,çünkü bu durum insan sosyolojisine aykırı bir durumdur. Her ne kadar varoluşuna neden olan darbelerle kendini güncelleme çabaları içinde olsada çöküş kaçınılmazdır.
Bunu kaçınılmaz kılanda Kürt toplumsalının demokratik ve özerk gelişimidir.
Barzaniye gelince şahıslar üzerinden politika gütmek sevmek veya sevmemek olgusyla yaklaşım sergilemekten ziyade onun varoluş nedenlerini ortadan kaldırmanın çok daha doğru bir yaklaşım olacağı düşüncesindeyim. Güney Kürtdistandada Kuzeyde olduğu gibi farklı bir süreç ve döneme girmiş bulunmaktayız.Güney halkının bu anlamdaki örgütlenmesi ve Kürt Özgürlük Hareketine giderek yoğunlaşması geleceği bizim için çok daha önemli ve anlamlı kılmaktadır. Biz Barzaniden ziyade buna değer veriyoruz.
Sevgilerimle Heval
Alt 29.Ağustos.2015, 20:53   #12

BABİL
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
MaskaN Nickli Üyeden Alıntı
Selamlar Babil.

Sanada daha önceden başka bi arkadaşa sorduğum soruyu sorayım.

90'lar ve şuan ki süreç için ne düşünüyorsun. Örgütün 2002 den sonraki ulus devleti red etmesini, barzanin ise hep kürdistan istemesi ve bu doğrultuda ( çıkar ilişkisi) üzerine politikalarını bu bağlamda Barzaninin tutumu ike pkk tutumunu bu bağlamda nasıl görüyorsun ? ( biraz karışık veya anlamlı cümle kuramamışta olabılırim )
Değerli arkadaş ;
Süreç ile ilgili görüşlerimi Sinan arkadaşa yazdığım cevapta açıkladım.90'lar Kürdistanın gündeminden ve yaşamından hiç çıkmadı. Kürdistan ve Kürt halkı 1920'lerde her ne yaşadıysa ondan sonraki süreçlerde ve bu gün de farklı şeyler yaşamıyor. Egemen devletin hiç sektirmeden dünden bu güne kadar sürdürdüğü tek şey inkar, imha ve sürgün olmuştur. Bu günde oldurup bitirmeye çalıştıkları şey budur. Eğer Kürtler kendi konumlanmalarını değiştirmez ise yarında olacak olan şeyler aynı şeyler olacaktır.
Barzaninin tutumu ile ilgili ip uçlarını Rızo arkadaşa yazdığım cevapta verdim.
Sevgilerimle
Alt 29.Ağustos.2015, 21:16   #13

BABİL
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
KızılCaniK Nickli Üyeden Alıntı
Babil arkadaş bir soru da benden.
Türkiye solundaki küçük burjuva radikalizmini hangi nedene bağlıyorsunuz? Önceleri resmi eğitime bağlardım ama bütün ülkelerde aynı kalıplayıcı karşı devrimci eğitim var. Tek neden bu olamaz. Neden türkiye solunda otoriteryenlik ben bilirimcilik bu kadar fazladır ve sonunda bu kadar çok bilmişliğe rağmen eklektizme ve pasifizme saplanırlar. Örnek: http://1.bp.blogspot.com/_FyNQCU3Icl...lıçdaroğlu.jpg
Teşekkür ederim.
Merhaba Kızılcanikli arakadaş;
Türkiye solunun küçük burjuva karakteristik yapısı özünde onun sınıfsal kimliğinden ziyade küçük burjuva aydınları ve öğrencilerin eseri olmasıdır.Öncü örgütlülüğün böyle olması onu ne devrimciliğinden nede solculuğundan bağımsız kılmaz,ancak bağımlı olduğu ana ekseninden yani işçi sınıfından kopuk eylem ve örgütlenme tarzı kendi içinde giderek ya konformizme yada sol komünizmin çocukluğuna mahkum etmiştir.
Bu durum ister istemez onu resmi ideolojininde bir parçası haline getirmiştir,sanırım senin eğitimden kastında budur.

Bunun elbetteki tarihsel toplumsal alt yapısı vardır,bu yapının en önemli ayağı ve yanılgısı Türkiye solunun neredeyse günümüze kadar gelen ve hastalıklı bir ruh haline dönüşen sözde Kemalist devrimin eksik veya tamamlanmamış olması kaygısı ve Türkiyeliliğidir.Türkiye solu tarihinin hiçbir aşamasında Enternasyonalist karaktere sahip olma başarısı göstermediği için, enternasyonalizmi kıtalar ötesi bir kavram olarak düşünüp hayranlık besleyip burnun dibini görmemeside onu giderek kendi içinde ister istemez ekletizme ve pasifizme sürmüştür.Ben oldum olsaı bu sola her zaman umutsuz baktım. Çünkü bu güne değin umudu yeşertebilecek herhangi bir dalına rastlamadım. Keşke yanılmış olsaydım, ama olmuyor.
Bu konu sayfaları alır sevgili Canikli ancak kısa ve öz yanıtlamaya çalıştım umarım olmuştur.
Sevgilerimle
Alt 29.Ağustos.2015, 21:37   #14

BABİL
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
mazino Nickli Üyeden Alıntı
(Soru sıramızı alalım)

Müzik ilgili sorular olsun;

-Müzik gruplarının örgüt ve partiler üzerinde propaganda olarak tesiri sence ne denli etkilidir?

-Kürt Siyasi Hareketi'nde Şivan Perwer mi yoksa Koma Berxwedan mı dönüm noktasıdır?

-Kuzey Kürdistan Siyasalı neden bir türlü Şivan Perwer ile pürüzü gideremedi?

-Koma Berxwedan'nın 2015 yılında çıkardığı Buka Azadi albümü müzikal olarak nasıl değerlendiriyorsun? Bir zamanlar ürettikleri parçalar o kadar etkili olup, ta ki gerilla eğitimlerinde motivasyon olarak çalınan gruptan daha nitelikli parçalar çıkamaz mıydı?
Sevgili mazino;

Bence harhangi bir etkileri yoktur, çünkü örgütlerin ve partilerin programları vardır örgütlüleride,partilerlileride etkileyen o programlardır.Müzik bana göre kişiseldir,kişilerin dinleme arzusudur.Herhangi bir müzik grubunun veya bireyinin etkisi spesifiktir,talidir.Ancak belirleyici değildir.

Şıvan Perweri veya onun öncesi Dengbejleri Koma Berxwedan veya diğer gruplarla karşılaştırmamak gerek , Şıvan ,Kürt dengbejlik tarihine vurulmuş bir neşterdir .Yüzyılların birikimine farklı bir solukla karşılık verip o birikimi siyasal politik zemine taşıyan öncü bir sestir bu ınkar edilemez. Kürdistanda inkarcılık ve kendini inkar pervasızca dayatılmışken Cigerxwun çok dar bir alanda sıkıştırılmışken Şıvan onun "Kine Em- Biz Kimiz"iyle benim çocukluğuma kim olduğunu ve ne olması gerektiğini hatırlatmıştır.Şıvan çıkış itibariyle bir ozandan çok siyasal politik bir örgütleyici olarak adedilmiş olması ve onunda kendini böyle tanımlaması ister istemez onu zamanla bir takım savrulmalar ve olumsuzluklara sürüklemiştir. Ki,bu bir ozanın başına gelecek en kötü şeydir.Ama herşeye rağmen Şıvan Kürt halkının müthiş bir ulusal ozanı ve değeridir.
Grup Berxwedana gelince Grup Yorum hangi işleve sahipse oda o işleve sahiptir.Ne fazla ne eksik
Sevgilerimle
Alt 29.Ağustos.2015, 21:39   #15

BABİL
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Camillo Nickli Üyeden Alıntı
Marks kendine yabancılaştı ama neyse ki APO çıkıp marks'i tekrar kendiyle yüzleştirdi değil mi heval.
Öyle diyorsan, öyledir Heval
Alt 29.Ağustos.2015, 21:44   #16

BABİL
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
che_1955 Nickli Üyeden Alıntı
Eh hele şu bilgisayarını tamir et de bi gel. Kılıç nasıl vurulurmuş görürsün

Bu bölüme yazanların benden alıp veremedikleri nedir arkadaş?

Bi akıllı gelmedi şu foruma,ona yanıyorum

Senin işin gücün yok mu, bu foruma gelen herkese çelme takarsan takılıp düşenlerin eyvallah demesini bekliyorsun,mubarek seni bilmezsek kanat takıp uçacacaksın , sanırsın o kadar günahsız.
Zaten geçen Cuma hutbesinide senin adına okudum.
Alt 29.Ağustos.2015, 21:50   #17

DEVRİM KOMÜN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DEVRİM KOMÜN
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 43735
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,307
921 Mesajına 2,235 Teşekkür Aldı

Babil Hevale bende bir kaç soru sorayım.

Kürt halk önderliğinin son görüşmelerinde HDP li heyet aracılığıyla belirtttiği halkları uyardığı iktidarcı anlayış ulus devletçi anlayışın küresel hali olan ortadoğu halklarınada zarar veren kapitalist emperyalizm nedir?
Suriyede yaşanan savaş kapitalist emperyalist bir müdahale midir?
Kürt halk önderliğinin çizgisinde gelişen Rojavada bir devrime (kapitalist emperyalizm karşıtı bir devrime) yol açan apocu çizgi yaşanan son süreçle birlikte kapitalist emperyalizmin etki alanına girmiş olabilir mi?
Bu son yaşanan savaşın bir amacıda Rojavadaki apocu demokratik çizgideki binlerce YPG J li gerillanın kapitalist emperyalizmin emrine sunulma çabası olabilir mi?
bu tehlike nasıl önlenir?
DEVRİM KOMÜN isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
DEVRİM KOMÜN Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 29.Ağustos.2015, 21:58   #18

DEVRİM KOMÜN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DEVRİM KOMÜN
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 43735
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,307
921 Mesajına 2,235 Teşekkür Aldı

Babil heval bu arada bu foruma gelmeden önce Türk soluna karşı bu kadar hoşgörüsüz değildim senin yorumlarını okudukça zamanla Türk soluna karşı dahada hoşgörüsüz oldum tartışmalar birkaç sayfadan sonra çığırından çıkıyor. (bu arada türk solu derken şoven kesimleri kasdediyorum türk sosyalist arkadaşlar üzerine alınmasın)
Birde Babilce diye forumda olan paylaşımların devamı gelirse seviniriz.
DEVRİM KOMÜN isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
DEVRİM KOMÜN Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 29.Ağustos.2015, 22:24   #19

KızılCaniK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızılCaniK
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 48080
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 385
59 Mesajına 151 Teşekkür Aldı

Forumdaki en sevdiğim başlıklardan biri oldu bu. Babil arkadaş dünyaya bakamadığım ve belki de hiç bakamayacağım bir pencereden bakıyorsun. Bu yüzden teşekkür butonuyla yetinmek istemeyip işbu mesajı yazdım. Sevgiler saygılar
KızılCaniK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
KızılCaniK Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 30.Ağustos.2015, 10:57   #20

BABİL
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
DEVRİM KOMÜN Nickli Üyeden Alıntı
Babil Hevale bende bir kaç soru sorayım.

Kürt halk önderliğinin son görüşmelerinde HDP li heyet aracılığıyla belirtttiği halkları uyardığı iktidarcı anlayış ulus devletçi anlayışın küresel hali olan ortadoğu halklarınada zarar veren kapitalist emperyalizm nedir?
Suriyede yaşanan savaş kapitalist emperyalist bir müdahale midir?
Kürt halk önderliğinin çizgisinde gelişen Rojavada bir devrime (kapitalist emperyalizm karşıtı bir devrime) yol açan apocu çizgi yaşanan son süreçle birlikte kapitalist emperyalizmin etki alanına girmiş olabilir mi?
Bu son yaşanan savaşın bir amacıda Rojavadaki apocu demokratik çizgideki binlerce YPG J li gerillanın kapitalist emperyalizmin emrine sunulma çabası olabilir mi?
bu tehlike nasıl önlenir?
Merhaba Heval ;
Heval kaptalist olmayan herhangi bir Emperyalizm biçimi yoktur,her ne kadar bir dönem sosyal emperyalizm diye bir kavram uydurulup termolojiye kaydedilmiş olsa bile öz karakter olarak her iki biçimde kapitalizmin üst aşaması, yani yayılmacı ve hegomoniktir.

Önderliğin bu hegomanyaya karşın geliştridiği yani kapitalist moderniteye karşı hayata geçirdiği Rojava demokratik devrimi ulus devletlerden bağımsız halkların öz yönetim ve komünalizmdir.Bunun sosyal,kültürel ,ekonomik ve politik boyutlarına bu başlık altında girmek kapsamlı bir tartışmayıda birlikte getirir ki bu başlığın uygun olmadığını düşünüyorum.

Ancak sorunun pratik boyutunu kısaca açıklamak gerekirse , bölgede Emperyal güçlerle oluşturulan işbirliği her iki taraf içinde tamamen taktiksel bir birliktir. Stratejik ve geleceğe dönük herhangi bir ilişki yoktur. Kürt Özgürlük Hareketi tarihinin hiçbir döneminde bu güçlerle her hangi bir ortaklaşma veya direkt ilişki içinde olmamıştır.Koşulların ve şarların oluşturduğu dayatmalar neticesinde Rojavadaki direnişle kesişen işbirliği yine hegomonik güçlerin ortaya çıkardığı ve bölge halklarının başına bela ettiği IŞİD terörizmi ile mücadele pratiğidir.

Bu pratiğin hayata geçirilmesi ne Emperyalist güçlerin, nede demokratik bölgesel güçlerin isteği ve arzusu olmamıştır. Kobane direnişiyle birlikte evrensel bir boyut kazanan ve dünya halklarının direnişle dayanışma baskısı sonucu oluşmuş bir güçbirliğidir. Bunun dışında başka bir ilişki ve biçim aramak bu anlamda soruna yaklaşım sergilemek hem Rojava halklarının direnişini, hemde Kürt Özgürlük Hareketinin ideolojik/politik duruşunu inkar etmek olur.

Evet şu anda belki riskli veya tehlikeli bir süreci yaşıyor görüntüsü vardır, ancak bunun sanal bir algı olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar bölgesel işbirlikçi güçler uluslarası emperyalist güçlerle Özgürlük hareketini pasifize etme,etkisizleştirme hatta mümkünse yok etme girişimi içinde olsalar bile,özgürlük hareketinin elde ettiği kazanım hem bölgesel, hemde küresel anlamda yok edilemeycek bir değere kavuşmuştur. Türkiyenin bu gün her na kadar fiilen müdahale etmiş olması, kanımca Türkiyeninde Irakın ve Suriyenin uğradığı akıbetten kendini alıkoyamayacağıdır.

Bunuda yaşayıp göreceğiz.
Alt 30.Ağustos.2015, 19:43   #21

H.Doludizgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
H.Doludizgin
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 51273
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 416
413 Mesajına 791 Teşekkür Aldı

Merhaba Babil Arkadas

Yazdiklarini okurken ister istemez düsüncelerinin Anafikrini bulmaya calistim.Cünkü insanlarin her eylemi belli bir felsefi bakis acisi ile yönlendirilir yani Cocukluktan edindigin düsünme bicimi ve bu düsünceni etkileyen kendini gerceklestirme amacli cikislar kalemin icinde ki kursunun yontularak aciga cikmasi gibi olur.

PKK oldum olasi, kendisi disindaki olusumlara Ajan, provakatör vs suclamalr atfederek saldirmistir da: bu cesareti nereden ve nasil aldiklarini, hic merak etmedin mi?

PKK`nin kadrolari 80`den beri yurtdisindadir ve sömürgeci dedikleri ülkelerin IRAK;IRAN ve Türkiye`nin sinir bitisiginde üstlenmislerdir. Yani en tehlikeli bir alanda?)

T.C. bir cok kez sinir devletleri ile isbirligini girerek havadan ve karadan saldiri baslatmistir hatta hatta Irak`in iclerine Kadar (35 KM) girmistir de, ama basarili olamadigini gördügümüz tek gercegi ile PKK`nin Ana kadrolarinin oldugu gibi korunuyor olusudur.

Bu kötü bir sey mi?Elbette ki hayir-Helle helle bugün bakildiginda da bu kadroyu diri ve aktif faaliyet icinde görmek gercekten güzel.

Irak Kürdistan`ini temsil eden Barzani ve Talabani PKK`yi bölmüstür de! PKK`nin önemli kadrolarindan bazilari su an bile Barzani ile ayni safta yer aliyorlar.

O dönem de PKK`nin aktif faaliyetlerini yürütenler ayrildi ve PKK hakkinda konustuklari seyler tarafinca da bilinen seylerdir.

PKK bunlar hakkinda "vur Emri " vedi ve bir cok kisi de infaz edildi. Bildigim kadari ile Selim Cürükkaya hala anti PKK propagandasi yapiyor.Buna benzer bir kac isim daha var sanirim(?)

Diger taraftan da PKK`nin önemli kadrolarindan bazilarinin avrupada yasiyor olmasi ve ve ....

PKK hakkinda Ileri geri konusmak niyetinde degilim ve böyle bir hakkimda yok...

Su anda gelinen mücadelede acik destek veriyor ve elimden gelen yardimi da yapiyorum.

Barzani ve Talabani`nin avrupada yasayan pesmergeleri ve özellikle faaliyet yürütenlerin kimlerle evli olduklarinin bir Analizi yapilmali (?) ileriyi düsünenler bugünden bu tedbirlerini de almali.

Neden mi bunlari söylüorum. Su gerekce ile dile getiriyorum. Arnavutluk devrim tarihinde Arnavut halkinin kalkinmasinda uygulanan sabotajlari bir kez daha okumanizda faayda görüyorum.

Ileri de belki bizler yasamayiz ama bu yazdiklarim okuyanlarin kulaklarinda sakli ve takili kalmasini rica ediyorum.

ABD ve AB ve de Rusya ile Cin hatta hatta Japonya herseyleri ile Ortadogu`yu bu batakliga sürükleyenlerdir.

Bu savas bu Kadar sürüyorsa onlarin istemleri ilen devam ediyor.

Komünistlerin elinde kocaman bir 160 yillik gecmisin birikimi var ve kürtlerin elinde ulusal degerler ve bu degerlerin Hayat bulmasi icin basvuracaklari kaynak diger ulusal Kurtulus mücadelelerini takip etmek ve esasli talepleri ile T:C:`nin karsisina dikilmeye calismalari vardir.

Komünistler yeni bir Hayat vaad Edip beraber kurmak icin halki bilinclendirmeyi secerken ulusalcilarin ulus bayragini sallandiracak tek bir sinif vardir o da burjuvazidir cünkü Enternasyonal bayrak isci ve köylü amblemidir...

PKK`nin dalgalandirdigi Bayrak ulusal egemenlik bayragidir.

Rojova ve Kobani direnisi yeni yeni kesimleri (Enternasyonal dayanisma) kendisine cekerken insaa caklismalarinda da önemli gelismeler kaydediyor.

Izliyoruz ve mücadelenin harcini karmada yer de aliyoruz.

Kürtleri burjuvalari ile bas basa birakmak gibi bir lüksümüz de yok zaten.
H.Doludizgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
H.Doludizgin Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 30.Ağustos.2015, 20:53   #22

BABİL
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
H.Doludizgin Nickli Üyeden Alıntı
Merhaba Babil Arkadas

Yazdiklarini okurken ister istemez düsüncelerinin Anafikrini bulmaya calistim.Cünkü insanlarin her eylemi belli bir felsefi bakis acisi ile yönlendirilir yani Cocukluktan edindigin düsünme bicimi ve bu düsünceni etkileyen kendini gerceklestirme amacli cikislar kalemin icinde ki kursunun yontularak aciga cikmasi gibi olur.

PKK oldum olasi, kendisi disindaki olusumlara Ajan, provakatör vs suclamalr atfederek saldirmistir da: bu cesareti nereden ve nasil aldiklarini, hic merak etmedin mi?

PKK`nin kadrolari 80`den beri yurtdisindadir ve sömürgeci dedikleri ülkelerin IRAK;IRAN ve Türkiye`nin sinir bitisiginde üstlenmislerdir. Yani en tehlikeli bir alanda?)

T.C. bir cok kez sinir devletleri ile isbirligini girerek havadan ve karadan saldiri baslatmistir hatta hatta Irak`in iclerine Kadar (35 KM) girmistir de, ama basarili olamadigini gördügümüz tek gercegi ile PKK`nin Ana kadrolarinin oldugu gibi korunuyor olusudur.

Bu kötü bir sey mi?Elbette ki hayir-Helle helle bugün bakildiginda da bu kadroyu diri ve aktif faaliyet icinde görmek gercekten güzel.

Irak Kürdistan`ini temsil eden Barzani ve Talabani PKK`yi bölmüstür de! PKK`nin önemli kadrolarindan bazilari su an bile Barzani ile ayni safta yer aliyorlar.

O dönem de PKK`nin aktif faaliyetlerini yürütenler ayrildi ve PKK hakkinda konustuklari seyler tarafinca da bilinen seylerdir.

PKK bunlar hakkinda "vur Emri " vedi ve bir cok kisi de infaz edildi. Bildigim kadari ile Selim Cürükkaya hala anti PKK propagandasi yapiyor.Buna benzer bir kac isim daha var sanirim(?)

Diger taraftan da PKK`nin önemli kadrolarindan bazilarinin avrupada yasiyor olmasi ve ve ....

PKK hakkinda Ileri geri konusmak niyetinde degilim ve böyle bir hakkimda yok...

Su anda gelinen mücadelede acik destek veriyor ve elimden gelen yardimi da yapiyorum.

Barzani ve Talabani`nin avrupada yasayan pesmergeleri ve özellikle faaliyet yürütenlerin kimlerle evli olduklarinin bir Analizi yapilmali (?) ileriyi düsünenler bugünden bu tedbirlerini de almali.

Neden mi bunlari söylüorum. Su gerekce ile dile getiriyorum. Arnavutluk devrim tarihinde Arnavut halkinin kalkinmasinda uygulanan sabotajlari bir kez daha okumanizda faayda görüyorum.

Ileri de belki bizler yasamayiz ama bu yazdiklarim okuyanlarin kulaklarinda sakli ve takili kalmasini rica ediyorum.

ABD ve AB ve de Rusya ile Cin hatta hatta Japonya herseyleri ile Ortadogu`yu bu batakliga sürükleyenlerdir.

Bu savas bu Kadar sürüyorsa onlarin istemleri ilen devam ediyor.

Komünistlerin elinde kocaman bir 160 yillik gecmisin birikimi var ve kürtlerin elinde ulusal degerler ve bu degerlerin Hayat bulmasi icin basvuracaklari kaynak diger ulusal Kurtulus mücadelelerini takip etmek ve esasli talepleri ile T:C:`nin karsisina dikilmeye calismalari vardir.

Komünistler yeni bir Hayat vaad Edip beraber kurmak icin halki bilinclendirmeyi secerken ulusalcilarin ulus bayragini sallandiracak tek bir sinif vardir o da burjuvazidir cünkü Enternasyonal bayrak isci ve köylü amblemidir...

PKK`nin dalgalandirdigi Bayrak ulusal egemenlik bayragidir.

Rojova ve Kobani direnisi yeni yeni kesimleri (Enternasyonal dayanisma) kendisine cekerken insaa caklismalarinda da önemli gelismeler kaydediyor.

Izliyoruz ve mücadelenin harcini karmada yer de aliyoruz.

Kürtleri burjuvalari ile bas basa birakmak gibi bir lüksümüz de yok zaten.
Merhaba H.Doludizgin arkadaş;
Öncelikle bana hitaben yazdıklarında öyle bir görüntü yaratmışsın ki, nerdeyse ben bile kendimi PKK MK üyesi sanacam Sevgili dostum benim PKK ile ne organik nede in organik olarak herhangi bir pratik bağım yok,tek bağım yurtsever bir Kürt olmamdır, onun dışında kendimden menkul PKK'ye atfedilmemin PKK'ye ve onun tarhisel büyük direnişine haksızlık olur düşüncesindeyim.

PKK'nin geçmişten günümüze kendi dışındaki örgütlenmelere hayat hakkı tanımadığı savları egemenlerin ve onların işbirlikçi uşak ve güçlerinin ortaya attığı temelsiz ilkesiz ve bir o kadarda alçakça iftiralardır. PKK'e benim çocukluğumda yaşadığım coğrafyada ortaya çıkmış en ilkeli ,en dinamik ve en devrimci harekettir. Onun dışındaki örgütlenmelerin hemen hemen hepsinin bölgedeki faaliyetleri gevezelikten ve tartışmalı nitelikten öteye hiçbir işlev görmeksizin sona ermiştir.

Gerek TDH'nin, gerekse Kürt ulusal karakterli hareketlerinin Kürdistandaki varlığı PKK'nin ortaya çıkışıyla birlikte sorunlu hale gelirken,bu hareketlerin Kürt toplumsallığıyla kurduğu ilişkinin saç ayaklarından bir kaçının bu güne değin sürdürdükleri varlıklarınında geçmişte kime ve neye hizmet amaçlı olduklarının çok açık göstergesi değilmidir. Rızgari, Kawa artılkarının bu gün avrupada sürdürdüğü faaliyetlere ve o faaliyetleri ülke içindeki yansımalarınıa baktığımızda gördüğümüz şeyin hala ajan- kontra ilişkisi üzerinden yürütüldüğü ortadadır.

Örneğin Rızgarinin kurucularından olan İbrahim Güçlü eğer bu gün gelip gladyonun en aşağılık en karanlık yüzü olan Perinçek kliğiyle kol kola girip Ulusal kanal denilen ajan-provakatör bir kanalda PKK ve Kürt Özgürlük Hareketine kin ve nefret kusma ihtiyacı duyuyorsa PKK'nin geçmişte bu işbirlikçi ajan güruha karşı geliştirdiği her yaptırımın ne denli doğru ve tutarlı olduğu gerçeğidir. Bu sadece bir örnek,bu örnekleri Burkayların, Çürükkayaların ve benzerlerinin üzerinden çoğaltabiliriz.

PKK'nin kurucu kadrolarının önderliğinde bu güne kadar gelmiş olması ve o kadroların PKK'yi kendi diyaletiği içinde devindirerek bu güne taşıması ve muazzam bir güce eriştirmesi sadece ne Kürt halkının nede bölge halkının kazanımı değildir, bence insanlığa ve onun onuruna büyük bir armağandır.O nedenledir ki PKK lokal olmaktan çıkıp bu gün küresel bir değere ulaşmış bulunmaktadır. Eğer dünyanın ezilen sömürülen tüm halkları nezdinde ve vicdanında PKK'e kendine bir yer açmışsa bu onun insanlığa dair yarattığı kahramanca değerlerin eseridir.Rojava devrimi ve Kobane bu değerin en önemli simgesidir.

Bütün bunlar orta yerdeyken bence PKK'yi olumsuz tartışmalar potasına atıp acaba oradan sayı kazanabilirmiyimin hesapları yapılamalı,geçmişin varsa eğer günahları ve sevaplarını getirip bu günün adalet terazisine koyup oradan tarmalıyız diye düşünüyorum.Doğru veya yanlış ben böyle düşünüyorum ve hiçbir tartışmada olağan üstü insan üstü bir cesaretle sadece kendi halkını değil tüm ezilen halkları savunan böylesi kutsal bir değeri asla karalama veya yaralama yanlısı değilim.

PKK'e ulusal egemenliği savunan bir güç demişsin. Ulus devleti savunmayan bir gücün aidiyeti olduğu ulusun egemenliğini savunması kendisi için öncelikle kendini ve sahip olduğu ideolojik felsefesini inkar etmesi gerekir. Bunun böyle olmadığı pratiği gerek Rojava kantonları gerekse HDP örgütlenmesindeki rolüyle çok açık değil mi ? Ha benim kişisel düşüncemi sorarsan ben hala ulus devletten yanayım ve Kütlerinde her halk gibi bir devlete sahip olması gerektiği düşüncesindeyim bu benim kişisel tercihimdir.
Ama PKK böyle düşünmüyor diyede onun yanlış olduğu düşüncesinde değilim. Tarih zorunluluklar akademisidir,bu akademinin zorunlu kıldığı ve hala varlığını sürdüren ulus devletlerin üzerimizdeki etkisi ne olur onuda zamanla göreceğiz.Bu anlamda pragmatiğim.

PKK'e önderliğinde süre gelen bir direniş ve mücadelede Kürt burjuvazisinin her hangi bir rolü yoktur.Kürt burjuvazisi egemen sömürgeci ulusların burjuvazisinden bağımsız bir güç olmadığı gibi, her dömende yedeklenerek işbirlikçi bir karakterle inkar ve imhanın saflarında yer almış bir yarı feodal- yarı burjuva karakterlidir. Bu nedenle kaypak ve karaktersizdir.Yani bilinen karakteristik bir burjuva kimliğinede sahip değildir.Bu gün AKP saflarında Kürt özgürlük hareketine karşı örgütlernmiş Barzani- Ensarioğlu klikleri buna iyi birer örnektir.

Değerli dost,söylenecek o kadar çok söz yazılacak o kadar çok şey var ki, ancak ne varki bu başlık yeri değildir. Umarım verdiğim yanıt azda olsa yeterli olmuştur.
En içten sevgi ve saygılarımla
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...