Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Hafta'nın Konuğu

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi 27.07.2015 - 02.08.2015 Haftanın Konuğu : Hayatcan
Cevaplar
19
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
1710
Önceki Konu
önceki Konu
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Stil
Alt 26.Temmuz.2015, 21:49   #1

ivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ivan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 51206
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,359
291 Mesajına 995 Teşekkür Aldı
Standart 27.07.2015 - 02.08.2015 Haftanın Konuğu : Hayatcan

Bu haftanın konuğu hayatcan arkadaşımız keyifli bir hafta diliyorum hepimize, ilk soru benden geliyor yine sosyalist forumla tanışma süreciniz nasıl gelişti?

Saygılarımla
Alt 27.Temmuz.2015, 21:32   #2

hayatcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hayatcan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 46280
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 381
263 Mesajına 554 Teşekkür Aldı

Herkese iyi aksamlar. ilk basta haftanin konugu olarak davet eden arkadaslara tesekkür ederim.

is yogunlugundan sorulan sorulara ayni gün içinde cevap veremiyebilirim. Simdiden özür dilerim.

Sosyalist forumla tanisma sürecim nasil gelisti?

Hersey bu allahin belasi akp nin basinin altindan çikti. Yoksa benim ne isim olur sosyalist forumla

Devrimci yada politik bir mahallede büyümedigimizden, politikadan uzaktim.

Politikayla yada ülke gündemiyle tek iliskim, babamin izledigi aksam haberlerinden ibaretti. Her ne kadar sıkıcı buluyor ve kulak bile kabartmiyordum.

Akp'nin ilerleyen yillarinda, babamin izledigi tartisma programlarina kulak kabartmaya basladim.

Aylar sonra akp'nin ve savunucularının saçmalamalari , insan akliyla dalga geçmeleri buna karsi muhalefetin kem küm etmesi ,iki lafi yan yana getirememesi bu saçmaliklarin disinda baska seyler aramaya itti beni.

O aralar Deniz'lerin de anlatildigi hatirla beni sevgili adli diziyi takip ediyordum.

Aylar sonra bu düzen politikacilarindan bikmistim ve bu saçmaliklar karsisinda kem küm etmeyen , benim düsüncelerime uyan , Deniz'lerin yoldaslarini arastiriyordum internette.

O zaman sosyalist forumu fark ettim. Yaklasik 2-3 yil takip ettim sonra üye oldum.
hayatcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
hayatcan Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 9 Kisi:
Alt 27.Temmuz.2015, 22:05   #3

Kendimce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kendimce
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 43831
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 3,142
342 Mesajına 982 Teşekkür Aldı

Merhaba.Cidden epey zaman almış üyeliğe karar vermen.izninle ben de bir,iki soru sorayım.
*Bugün aldığın bu üye olma kararını nasıl değerlendiriyorsun?Forumdan memnun musun?Ya da sana göre eksikleri,fazlalıkları neler?
*Forumda aradığını bulabildin mi?
*Türkiye ve Türkiye Kürdistan'ı çok zor bir döneme evrildi.Gündeme dair düşüncelerin nedir?
Alt 28.Temmuz.2015, 06:12   #4

hayatcan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

aslinda üye olmam için epey zaman aldi. Örgütleri tanimam, hangisi hangi konuda ne söyledigini ögrenmem zaman aldi. Siyasi düsüncelerimin oturmasi zaman aldi.Artik sosyalist forumdada birseyler söylemem gerektigine inandigim için üye oldum.Biliyorsunuzki siyasi tartismalar burda bir aralar siklikla hakaretlere variyordu. Beni birazda burdan uzaklastiran buydu.

iyikide üye olmusum sosyalist foruma. Forumdan memnunum. Sosyalist forum çok sey ögretti bana. Burda bizi takip edipte üye olmamis olanlar çok beklemesinler, üye olup tartismalara katilinca çok daha erken ögreniyorsunuz. Varsa ön yargilariniz, bunlar kiriliyor.

Çok zor bir döneme giriliyor. Ve ancak birbirimize omuz vererek bu karanliktan çikabiliriz.
Akp nin derdinin ne ülkeye demokrasi getirme, ne halklari baristirma, nede asker vasiyetinden kurtarma
gibi bir derdi olmadigini biliyorduk. Tek plani kendi diktatoryasini kurmakti ve buna göre siyaset izliyordu.

Akp her türlü hepimize saldiracak. Bunun için bütün farkliliklarimiza ragmen, hedefinde sosyalizm olan ortak bir cephede bulusmaliyiz.
hayatcan Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 6 Kisi:
Alt 28.Temmuz.2015, 06:30   #5

ivan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Hayatcan şu anki örgütlülüğün nedir ve bu yapı ile tanışman örgütlenme sürecindeki etkenler nelerdir? Anti-Akp bakış açın sebebiyle solla sosyalizmle tanışmışsın peki Akp öncesi değerlendirmen nedir?

Saygılarımla
Alt 28.Temmuz.2015, 11:00   #6

hayatcan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Akp hayatimiza girdiginde 13 yasindaydim. Bende akp öncesi yok.

Belki akp nin bu kadar yüzsüz, insan akliyla dalga geçen, saatinde u dönüsleri yapan siyaseti olmasaydi siyasetten uzak olacaktim. En fazla 5 yilda bir oyumu chp ye atmak için sandiga gidecektim.

insan sosyalizmle, sosyalistlerle bulusunca tek derdin akp olmadigini, aslinda asil derdin burjuva ve emperyalizm ve onlarin kollari, bacaklari, uzantilari,partileri oldugunu anliyor, ögreniyor. Akp den öncede katliamlar, hirsizliklar,zulümler vardi. Akp bunlari katmerlestirdi.

Sosyalist örgütleri internette arastirdigimda akp yi tam karsisina alan sadece tkp yi gördügüm için tkp nin bürosuna gittim. Arkadaslarla tanistim. Kafamdaki sorular giderildi. Tkp bu konuda basariliydi.
bir çok genci sosyalizme çekmistir, aydinlatmistir.

Ama üyeligim olmadi, sikça gidip geliyordum, eylemlerine katiliyordum.

Söyle söylenir hep, tkp kürt hareketine düsman diye, yada kürt halkina. Tam tersine kürt halkinin mücadelesine karsi ön yargilari olan bir çok gencin ön yargilarini kirmislardir. Ama tabikide tkp ile kürt hareketi arasindaki farklarida kalin cizgilerle cizmislerdir
, burda yoldaslarimizinda hakkini verelim.

Suanda htkp sempatizani, taraftariyim.
hayatcan Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 4 Kisi:
Alt 28.Temmuz.2015, 17:54   #7

Pete - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pete
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 21375
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 228
66 Mesajına 157 Teşekkür Aldı

Seni Kp ye değil de Htkp ye iten gerekçeler nelerdi? Fikir ayrılıkları mı yoksa sevdiğin kişilerin mi Htkp de olması...Yada Kp ye geçmeme gerekçen neydi bu şekilde söyleyeyim ?
Pete isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Pete Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 5 Kisi:
Alt 28.Temmuz.2015, 20:07   #8

hayatcan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

ilk basta burdan tkpli yoldaslara tesekkür ederimki medeni bir ayrilik yasanmistir. Solun tarihindeki ayriliklarda kavgalar olmustur.

Sevdigim Dostlarimin, yoldaslarimin bir kismi kp ye geçti, bir kismi da htkpye. Sevdigim kisilerle alakali degil htkpye geçmem.

Tkp , sosyalist sola göre gayet iyi bir örgütlülüge ulasmisti. bir türlü kendimizi asamiyoruz, halk yiginlarini kendimize yönlendiremiyoruz.

iste htkp bu kisir döngüyü kirmak için , ülke gündemine müdahale edebilmek için , halk yiginlarini devrim saflarina katabilmek için ileri bir hamlenin adidir.

Bende tkpdeki bu kisir döngüden rahatsizdim, bu nedenle ileri çikan htkp deyim.
hayatcan Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 28.Temmuz.2015, 22:16   #9

H.Doludizgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
H.Doludizgin
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 51273
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 416
413 Mesajına 791 Teşekkür Aldı

Merhaba Hayatcan Arkadas

Ben senin aldigin nikle düsündügümde; hayat, yasam nedenini sorgulamak ve ona iyi ve de uyanla bulusturmak olarak anlarken, Can, ise hem ismi cagristirdigi gibi; mezhepsel bir söylemi de ifade ediyor.

Bu söylediklerimde hakliysam su psikolojik saptamayi da aciklamaliyim.

Devrimci ve sosyalist düsünceleri benimsiyorum ve kurulmasi gereken düzen Sosyalizm olmali ama gönlüm Alevi...dedigin halde HTKP`de kendini gördün.
(HTKP`nin "H" sine bir anlam veremiyorum yani ne demek oldugunu bilmiyorum-Cahilligime say!..)

Felsefi konularda iki üc yil kafa yorman ve bir cok felsefi kelimenin hakki ile kavraman bana göre büyük basari.

Bazen yazdigin konulari okuyorum ve yazim tarzinda alevi düsünce tarzina yatkinligindan olacak ki konuyu analiz etmekten cok, tek düze ve bilinen veya söylenenlerden öteye gecemiyorsun...

Haftanin konugu olarak yazdiklarin daha gercekci ve edilgen yani karsindaki kisiyi söylemlerinle ikna edebilecek bir dil akisina sahipsin.

Cok güzel...Peke sana hic söylediler mi: kendine özgün bir dilin var. Söylemedilerse ben söylüyorum ve genc olmana ragmen akici dilinle(yazimsal olarak) hayata müdahale et...

Soru sormak degil de Röportaj niteliginde bir iki soru da ben sorayim:

Hobbylerin var mi, varsa örgütlü (yani senin gibi o isten zevk alanlarin olusturdugu Klüp veya Dernek gibi) takildigin ve gelistirilmesinde kendin herhangi bir görev aliyormusun? (Dernek ismi ve yer belirtmeden aciklamani rica ediyorum)

Ikinci sorum ise, hayatta sahip olmak istedigin meslekte mi calisiyorsun yoksa hayatin seni savururken tutundugun herhangi bir iste mi calisiyorsun?

Saygilarimla
H.Doludizgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
H.Doludizgin Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 29.Temmuz.2015, 05:56   #10

hayatcan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Hayatcan adini dogru analiz etmissin.

Htkp deki H nin açilimini soruyorsan, h= halkin

Burdan bizi takip etmedin anlasiliyor ama

Bazen yazilarimin hep tek düz ve bilinenlerden ibaret oldugunu söylüyorsunda, sakin içerigine katilmaisindan olmasin yoldas

Yok saka bir yana bu konuda sikinti oldugunun farkindayim.

Bir yoldasim daha söylemisti akici bir dilim oldugunu ama bunu gelistirmek için hiç üzerinde yogunlasmadim.

Bunu gelistirmek için, hayata müdahale edebilmek için ne yapabilirim bir önerin var mi?

Bir aralar bir dernekte amatörce tiyatro yapiyorduk.

Nasilki devlet, para kismaya gelince ilk sanattan keser ya, iste benimkide o misal, zaman yoklugundan biraktim.

isten kalan zamanda, alevi derneginde 2 - 3 haftada bir türküler söylüyoruz, ben sadece sazla eslik etmeye çalisiyorum. Bir grubumuz var, bu grup bazen artiyor, bazen azaliyor.

Bunun disinda amatörce basketbol oynuyorum.

Aslinda profesyonel bir sporcu olmak isterdim ama bunun disinda zevk duydugum bir meslegim var. Meslegim elektrik üzerine
hayatcan Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 29.Temmuz.2015, 13:57   #11

Deniz Yoldaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deniz Yoldaş
EDİTÖR
Kullanıcı Profili
Üye No: 47815
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 4,923
1,416 Mesajına 3,805 Teşekkür Aldı
Deniz Yoldaş - AİM üzeri Mesaj gönder

Hayatcan merhaba...

HTKP'li bir arkadaş olarak sıkı bir BHH taraftarısın da aynı zamanda.

Suruç katliamıyla birlite start verilmiş faşist terör ve zorbalık şimdilerde yaşamın her alanında hissettiriyor kendisini.

IŞİD'e operasyon denilerek ilerici,devrimci,komünist,yurtsever güçler üzerinde terör estiriliyor.

IŞİD'in sanal ayağına müdahale denilerek yine ilerici,devrimci güçlerin web siteleri günlerdir ulaşılmaz bir durumda. Hatta öyle tahmin ediyorum ki bu anti-demokratik faşizan uygulamalardan Sosyalist Forum da nasibini almış durumda.

Ve yine günlerdir devrimcilere yönelik yargısız infazlara,toplu tutuklamalara şahit oluyoruz.
Bırakalım devrimcileri sivil toplum kuruluşlarının bile basın açıklamalarına azgın bir terör ile müdahale ediliyor.
Yani ülkede ve yaşamın her alanında faşizm hakim.
Böylesi bir iklimde bütün eylem ve söylemlerini legal alana hapsetmiş ve yeraltı örgütünden yoksun BHH'nin bu topluma öncülük edebileceğine inanıyor musun?

BHH faşizmi nasıl yorumluyor ve faşizme karşı nasıl bir pratik öngörüsü var?

Son sözlerin en güçlü dayanaktır savaşan militana!

Sana söz yoldaş;
komünist onuru kirletmeyeceğiz,
yere düşürmediğin kızıl sancağı daha da yükselteceğiz,
TKP, senin uğruna yaşamını verdiğin partin kazanacaktır...
Deniz Yoldaş isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Deniz Yoldaş Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 5 Kisi:
Alt 30.Temmuz.2015, 05:32   #12

hayatcan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Bhh akpnin uyguladigi teröre karsi basin toplantisi yapti, açiklamada bulundu. Bu açiklamanin , bhh nin taleplerinide içeren son kismini ekliyorum;

Ülkemizde eşitlik, özgürlük, barış, laiklik ve bağımsızlık mücadelesi AKP rejimiyle esaslı bir mücadeleyi gerektirmektedir. Bunu mümkün kılmak için tüm toplumsal muhalefeti her yerde halkın birleşik ve örgütlü mücadelesini geliştirmeye, faşist baskılara karşı birlikte direnmeye çağırıyoruz.

Taleplerimiz

• Suriye’de savaşa son verilmeli, emperyalistler yabancı güçler ve AKP rejimi Suriye’den elini çekmelidir. Suriye halkı kendi geleceğini kendi belirlemelidir.

• Cihatçı teröre verilen her türlü destek sonlandırılmalıdır.

• Devlet Kürt siyasi hareketine yönelik operasyonlara ve baskılara son vermeli, PKK silahlı eylemlerden vazgeçmeli, sorunun barışçıl, demokratik kalıcı çözümü için başta TBMM olmak üzere tüm toplumsal kesimlerin dahil olacağı bir çözüm süreci hayata geçirilmelidir.

BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ

Akp nin savas naralarina karsi bhh hem akpye karsi mücadeleyi hemde halklarin barisini örgütleyecek.
Yeralti örgütten bahsaderken, sanirsam silahli örgütlenmeden bahsediyorsun. Eger öyleyse, silahin tek basina bir anlami yoktur. Evet düsmana korku salip, taraftarina güven verebilir ama bu yeterli degildir. Pkk nin arkasinda örgütlü milyonlar olmasaydi, dagdaki gerilla yillarca savasabilirmiydi.

Bhh akp fasizmine, emperyalizme karsi olup barisi,laikligi savunanlari yan yana getirmeli, halkin örgütü olmayi basarmaliyiz, bunun içinde ileri hamleler yapmaliyiz.

Bhh, halki fasizme karsi mücadeleye çekmek zorundadir. Sosyalist solunda problemi budur, kadrosu çoktur ama yaninda duran milyonlar yoktur.

Bhh bu topluma öncülük edebilecek kadroyada, kabiliyetede, cesaretede sahiptir.
Alt 31.Temmuz.2015, 06:01   #13

ivan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Hayatcan müzikle aran nasıl ? Çalar mısın söyler misin dinler misin?

Basketbol oynuyormuşsun muhtemelen guard mevkiinde oynuyorsun diye bir tahminde bulunayım doğru mu?
Alt 31.Temmuz.2015, 11:39   #14

MaskaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
MaskaN
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 37938
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 151
86 Mesajına 211 Teşekkür Aldı

Selam @Hayatcan Eski tkp yada şimdi ki kp htkp tkp atılım vs. gibi birden çok ayrışmasına neler sebep oldu ? başka bir deyişle giderek küçülen bir parti konumuna ne sürükledi sence ?
MaskaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
MaskaN Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 31.Temmuz.2015, 12:09   #15

Akseymen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 42196
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 10,048
1,690 Mesajına 4,230 Teşekkür Aldı

Alıntı:
MaskaN Nickli Üyeden Alıntı
Selam @Hayatcan Eski tkp yada şimdi ki kp htkp tkp atılım vs. gibi birden çok ayrışmasına neler sebep oldu ? başka bir deyişle giderek küçülen bir parti konumuna ne sürükledi sence ?
TKP-Atılım SİP-TKP bölünmesinden veya KP,HTKP oluşumları sürecinden tamamen ayrı bir siyasettir..Tarihsel TKP nin üyelerinden oluşur..Yani sorudan TKP-Atılım ın çıkarılması gerek..
Akseymen isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Akseymen Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 31.Temmuz.2015, 22:53   #16

H.Doludizgin
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Merhaba

Herseyden önce tesekkür ederim cevabin icin...

Hobby olarak el attiklarin bizim ihtiyaclarimiza da denk geliyor.Bugün Müzik denilince kimi dinleyelim sorusu akla geliyor.

Ahmet Kaya`yi özlüyorum.

Ahmet Kaya`nin sagliginda söyledigi "Agladikca" ezgisini dinledikten sonra kendisine isyan etmistim cünkü, gelen giden, anamizi ve babamizi basta olmak üzere en yakinlarimizi hep aglatiyor.

O zaman demistim ki " sokakta mendil saticilarinin habire cogalmasindaki kerametin asil nedeni bize, gelen vuruyor giden vuruyor.

Eeee bu zulüm ister istemez Destanlarla büyümüs insanlarin ailelerini aglatacak hale getirmis ve göz yaslarini silecek kimse kalmadigi icin, mendilciler cogaldi ve bu mendilleri her ne hikmetse kücük cocuklar satiyor yani biz yeni nesile gözyasi mi birakiyoruz? Sorusu bogazimda dügümleniveriyor" demisim.

Ahmet Kaya`yi destekleyen ve her sart altinda bestesini ve sözlerini veren Yusuf Hayaloglu`na ne demeli?

Bak bugün yasadigi halde üretemeyen durumuna gelmis Emekci, Ali Asker, Mehmet Erdogmus, Zamani, Nursani ,...

Ya Sivan Pervere ne demeli?

Ya Sah Turna`ya

.....

Bugün degisen sey artik cocuklarinda öldürülürken merhamet ve vicdan denilen sey ucmus gitmis.

Sen Saz calmasini becerebiliyorsan isci arkadaslar arasinda bu yetenegi olanlari bir araya getir ve bu bir araya geliste beraberinizde olanlarin yakinlari icinde sesi güzel olanlari öne cikariniz.

Daha sonra burada yazilan siirlerden veya isciler icinde siir yazabilenleri sorun sorusturun ve siir toplayin daha sonra onu bir Tiyatro toplulugunu yöneten arkadasa götürerek yardim isteyin Türkü haline getirebilmek icin.

Yani kirinti seklinde olan yeteneginizi basite almayin onu degerlendirerek bizim ve kendiniz basta olmak üzere cocuklarinizin eline bir tas yapip verinizki düsmanlarina karsi cesaret ve güc olustusunlar.

Yörenizdeki hikayeleri ve fikralari toplayin.Bunlari anlati haline getirerek de kaset yapabilirsiniz.

Yörenizde Radyo calismasini aktif hale getirin veya böylesi bir olanak varsa bizati gidip destek olunuz.

Kayalar parcalanarak tas haline getirilir ve o taslarla köprü yapildigi gibi evlerde yapiliyor. Bizler o taslarin yongasini düsmanlarimiza firlatarak silah gibi nasil kullaniyorsak o zaman sizlerde söz ve müzikle böylesi bir olanagi gelistirin...

Lütfen !!!

Siyasi ayrimcilik oynayarak kendinizi etkisizlestirmeyin tam tersine her olanagi örgütlü hale getirmenin yollarini bulmaya calisin ve bu calisma size harcatacagi emekle yep yeni bir örgütlenmeyi de dogurur.

Saygilarimla
H.Doludizgin Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 01.Ağustos.2015, 15:06   #17

hayatcan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
ivan Nickli Üyeden Alıntı
Hayatcan müzikle aran nasıl ? Çalar mısın söyler misin dinler misin?

Basketbol oynuyormuşsun muhtemelen guard mevkiinde oynuyorsun diye bir tahminde bulunayım doğru mu?
Dogrudur, oyun kurucu mevkinde oynuyorum.

Saz çalarim, mükemmel olmasada. Sarkiyi ya yalniz kaldigimda, yada grup halindeyken söylüyorumki çatlakligi farkedilmesin.

Kulagima hos gelen herseyi dinliyorum. Grup yorum, ruhi su, metin- kemal kahraman, ahmet aslan, siyasiyabend , teoman, duman... dinlerim.
hayatcan Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 4 Kisi:
Alt 01.Ağustos.2015, 15:56   #18

hayatcan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
MaskaN Nickli Üyeden Alıntı
Akseymen arkadasinda dedigi gibi , legal olarak kurulu olan tkpden htkp ve kp çikmistir.

Genel olarak ayrismalar izlenilen siyasal hattin, hamlelerin farklilasmasindan olusur.

Bu bölünmelerden sol sosyalist hareket kazançli olarak çikacaksa, bölünmek iyidir. Ama büyük laflar edip, sonra birbirimizi döverek ayrilip, ayni diger partiler gibi gündeme müdahale edemiyor , kendin çalip kendin oynamaya devam ediliyorsa, bölünmek kötüdür.

Eski tkp de örgütlü olan yoldaslarimiz var, forumda. Onlar o dönemleri yasadiklari için daha iyi bilirler, ayrismalari.

Sola katki saglayan ayrisma, dev solun , dev yoldan ayrilmasidir. Devsol devyolu pasiflikle suçlamis, ama dediklerini sonradan yapmis. Fasizme karsi çok etkin bir sekilde savasmistir.
Ayrilirken büyük laflar edip sonra yerinde saymamis, söylediklerini yapmistir.

Htkp, kp neden iki ayri parti oldular? Maskan arkadas iznin olursa bu soruyu yanitlamak istemiyorum. Çünkü ikide bir dönüp biz neden ayrildik diye, birilerini suçlamak istemiyorum.
Alt 01.Ağustos.2015, 16:13   #19

hayatcan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

H.doludizgin arkadas, verdigin cevap için tesekkür ederim.

Aslinda tekrardan tiyatro yapmak istiyoruz. Örgütlü, örgütsüz, farkli örgütlerden olan arkadaslari yan yana getirmek istiyoruz bu sayede.

Ama su aralar zaman yoklugundan katilamiyorum.
Alt 02.Ağustos.2015, 09:38   #20

H.Doludizgin
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Merhaba Hayatcan

Hayatin kendisi kavganin ta kendisidir.Insan hayatini tanimak istedigi zaman onun olumlu ve olumsuz taraflarini bilince cikardigi an taraftar olmaya da baslar.

Bilinc ve örgütün kaynagidir bu dedigim.

Hobby de bir seyleri tanimak veya hosumuza giden bir seyi daha iyi anlamak ve kontrolümüze tabi tutmak icin onu gelistiririz.

Hobby ile ugrasmanin en iyi taraflarindan biri de Alzheimer (Unutkanlik) karsi direnmektirde.

Ögrendiklerimizin ait olduklari bir örgütlülügü vardir.Hobbynin de yani her hangi bir ugras "bos" degildir cünkü hizmet ettigi ettigi ve bu hizmetin günümüzde nefes almasini sagladigi siniflar vardir.Yani, Hobbyler de sinifa hizmet eder.

Hobbynin en iyi tarafi ayni seyden hoslananlar her siniftan olabiliyor ve her mezhep veya milliyeten insanlari da kapsar yani enternasyonal tarafi var.

Hobby cok iyi degerlendirilip örgütlü iliskilere dönüstürülürse o zaman bir ideoloji kadar aciklayici ve etkileyi de olur.

Sinif mücadelesi , en büyük yardimi müzik gibi örgütlü veya hobbylerden de alabiliyor.

Bugün Türkiye`de dinlenen yabanci müzik genellikle yabanci dil ögrenmeye yarayan (Konusma ve diyalekt konusma becerisi) aractir ve bu arac ayni zamanda kendisini kullanan ülkenin sosyal yapisini tanitir ve konusturur.

Hobby, gidemedigi kesimden insan koparip almaktir.

Sanat iyi kavranip hayata gecirilirse en etkileyici silahlardan biri olur.

Burada bu konuyu böylesine acik yazmamin sebebi herhangi bir yetenegi olan arkadaslarin yeteneklerini profesyonellestirerek devrim ve komünist yönelise hizmet edebilirler.

Örnegin Karikatür...

Savas karsiti Animation da kullanilan bu örnek gibi:

Savasin en magdurlari Cocuk, kadin ve yaslilardir!

Savasi ne kadar iyi anlarsak o kadar da teshir ederiz.

Saygi ve sevgilerimle
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...