Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Eskimeyen Konular

Eskimeyen Konular Eskimeyen siyasal, toplumsal sorunlar hakkında makalelerin yeniden yorumları.

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
Materyalizm aslında nedir?
Cevaplar
225
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
9791
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 03.Eylül.2015, 17:13   #51

BORGA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BORGA
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 34310
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,293
1,186 Mesajına 3,181 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Hermes Trismegistus Nickli Üyeden Alıntı
Ne yapalım sevgili Borga? Belki sizin iddia ettiğiniz gibi tepeden sokma bir şekilde oluşmaz dil; haklısınız. Ama diline bile sahip olamayan bir topluma bundan daha iyi birşey yapılamazdı. Bu yüzden bence gerekli bir kurum.
...diline bile sahip olamayan bir toplum... Acaba buradaki toplum kavramı nedir, bu dursun bir kenarda. Galiba bu konuşanların işaret diline geçtiğini zannediyorsun.

Dünyada modern zamanlarda diller hedeftir. Ki onlar insanların mevzularının en eski ve bilinen delilleridir. Papua bir adadır ve şu anda orada hala yaşayan yüzlerce dil vardır. Sadece bu bilgi dahi felsefeyi sarsar. Hatta İnsanlık Çizgisine dair edilmiş bir çok sözü ve kanaati sarsar. Hegel yaşarken ve o koca koca mevzuları tartışırken, Birleşik Krallık o yıllarda Çince de dediğimiz Mandarinceyi halka YAZMAYI ve OKUMAYI yasaklamanın derdindeydi. Mandarince, bir kelimenin içerdiği anlamı, yüzlerce farklı söyleme biçiminin tek bir yazı üzerinden anlam ortaklaşmasıdır. Yazıyı aradan çekerseniz Mandarince yüzlerce farklı dil olur, bunu bugün yaparsanız 50 yi aşkın farklı dil olur.

Konfüçyusun amacı, çatışmalardan arınmış bir dünya toplumunu oluşturmak, gerçekleştirmektir. Bunun için, tanrı, onun ödülü-cezası, cennet-cehennem, melek-cin, görünmez yada bilinmez gizemli güç, kuvvet ve benzeri şeylere ihtiyaç duymamıştır. Yaklaşık 2.500 yıl önce. Ve bunları, yaşadığı ortamdaki, kendinden önce var olmuş gelenek, anlayış ve bilgi birikimi üzerinden yapmaya kalkmıştır böylece de belirtmiştir. Yeni İnsana kafa yormuş bu yolda bütüncül işler yapmıştır. Kütüphanecidir. Kullandığı bilgiler, yazılı bilgilerdir. Kendisini kuram üretici değil, kendinden öncekileri aktarıcı olarak tanımlar. Batı kavramıyla söylersek yöntem olarak Aksiyoloji üzerinden yürür. Bilgiye dayalı ahlak felsefesi de diyebiliriz.

Görüşleri 15 ve 16. yüzyılda avrupaya ulaşır.

Konfüçyüsün karşısında La Tsu vardır. Tarihçidir. Ailecek kütüphanecidirler. Bilinemez, görünmez, doğmamış, doğurmamış... adı bile olmayan ama ondan bahsetmek için yani kainatın düzenini sağlayana bir ad verebilmek için anlamsız ve rastgele bir kelimedir dediği TAO öğretisinin yayıcısı. O da eskilerden almıştır. Eklediği şey bu isimdir.

Yine o dönemlerin bir diğer ekolü olan Mo-Ti nin yaydığı Mohizmden destek almıştır Taoculuk zaman içinde.

Dile dönersek ; Sokratın Yunancası ve Latince, Hegel zamanı antik dil haline gelmişti. Avrupada yeniden ortaya çıkan görüşlerin içinde öğretiye dönüşebilen sadece Marksın görüşleridir. Dünyadaki üç büyük kuram, yaklaşık 2.500 yıl evvel, 650 yıl evvel ve 150 yıl evvel üretilebilmiştir. Çin, Kuzey Afrika ve Batı Avrupa. Buralarda üremiştir.

Avrupa Konfüçyusu 16. yüzyılda İbn-i Haldunu ise esas olarak 20. yüzyılda tanımıştır.

Arka planı yok edip, yok sayıp, yok gösterip iş çevirmeye kalkmak avupaya özgü bir iştir. Hesapta arka planı büyüttüm. Asyanın ve Yeni Kıtanın ve dahi Okyanusyanın tarih bilinci olan insanları şu yazdıklarımı arka plan olarak okusa, kızar, üzülür. Mesela Koreceyi üreten insanlar sadece bir dil üretmiş olamazlar. Öyle bir dil tesadüfen üremez. Yanlışlıkla hiç üremez.

Buda, Konfüçyus, La Tzu, Mo-Ti, Sokrates * İbn-i Haldun, Marks ; bunlar felsefe üretebilir ama kuvvetli bir dil yapısı üretemezler. Dil kurgusu üretmek yüksek motivasyonlu sosyal bir eylemdir.

* Sokrates i bu cümleye yazmadığımı sonradan farkettim. Kusur beyan eder, kabulünü dilerim.

rağmen yaşa

BOLŞEVÎZM WÊSERKEWE
Bolşevizm Tekrar Kazanacak !
BORGA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.Eylül.2015, 17:14   #52

v-for-Raperîn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 49566
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 258
513 Mesajına 959 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Sevgili arkadaşlar bana olan nefretinizi anlıyorum. 7-8 sene evvel bu foruma ilk girdiğimde "Din nedir?" miydi adı artık, yoksa "Tanrı ve Din " miydi tam hatırlamıyorum. Eskiler bilir. Turan Dursuncu pozitivistler falan vardı, ben ise tartışmalarda zavallı bir şekilde Harun Yahya denen adamdan alıntılar yaparak dinimi onlara karşı savunmaya çalışıyordum. Bundan daha doğal ne olabilir? Sonraları anladım ki iman bir balondan ibaret ve ne kadar onu korumaya çalışırsam çalışayım beyhude. Bu balonun sönmesine engel olamıyorum. Turan Dursun'culara nasıl öfkeliyim. Birini tutsam bir kaşık su da boğardım. Çünkü ben kendi küçük havuzumda bütün gerçekliğe daha doğuştan iye olduğum sanısı içinde yaşıyordum. Ruhum baştan sona dingindi, düşünmüyor ve soru da sormuyordum. Sonraları bu noktaya kadar geldik bir şekilde.

Siz de tıpkı küçük bir iman dolu havuzda kendi halinizde yaşıyorsunuz ve ben bu imanı ne kadar zedelersem, benden o kadar nefret edeceksiniz. Beni küçümsediniz. Sizin tek hatanız bu oldu. Zamanın Pers hükümdarı bir arkasındaki orduya bakıp, bir de karşısında duran İskender'in falanxlarına baktığında ne hissettiyse, siz de onu hissettiniz. Bu sizin ilk ve tek hatanız oldu.

Aranızdan hiç kimsenin kendini eleştirdiğini görmüyorum. Halbuki burada Marxist ideolojiye benden çok siz zarar veriyorsunuz. Çünkü ne zaman ucu açık bir söz bıraksam (bu gerçekte bir ağdır), hemen bu sözü didiklemeye çalışıyorsunuz ve bunu o kadar acemice yapıyorsunuz ki sonuçta ağlara takılmaktan kurtulamıyorsunuz. Bence bir özeleştiri yapın. (Tavsiyedir)
Alıntı:
HERNEYSE Nickli Üyeden Alıntı
Kestirip atmayı çok seven materyalist beyinler. arkadaş aleni konuşuyor ve 5000 yıllık felesefe sorununa değiniyor..Ontoloji....Mahlasına bakın kim olduğunu bilin...Hermes derki
''insan ölümlü bir tanrıdır,Tanrı ölümsüz bir insandır''...o mahlası boşa aldığını düşünmeyin..Trismegistus nedir sorgulayın...koca koca bilim adamlarının hermeneütik ile uğraşmasını yabana atan bu kaba materyalist beyinlerin bir çift sözü yokmudur ''logos'' hakkında...bunları okuyunca öcalan konusunda canhıraç materyalizmi savunan can geldi aklıma...bu konuyu iyi takip etmek gerekli..rhadamante(yargıç) mahlasıyla açtığı ve kaba materyalistleri tarumar ettiği konuyu düşününce gülüyorum hala...evet sf katılımcıları buyrun ontolojik kavgaya yalnız argümanlarınızı iyi tartır zira hermes arkadaş tartıda hileyi sevmez...Kendi bilmekle başlar herşey! bilgi bu peçenin altındadır lakin peçeyi kaldırmak cesaret ister...
Alıntı:
Hayır değilim. Sadece gerçeğe tanıklık etmek için doğmuş biriyim.
Alıntı:
Hiçbir deney, hiçbir gözlem benim usumun üzerinde değildir. Çünkü Ben düşünen varlık olarak yalnızca Us'um. Ve bu Us olmadığı zaman köle bir yana (çünkü kölelik bile belirli birşey olarak özgürlüğün yokluğudur) bir hayvandan, bir bitkiden, bir kütükten hiçbir farkım olmaz. Kendisine bilim adını takmış pozitivizm tarafından bu düşünce, bu us bastırıldığında (misoloji amacına ulaştığında), artık ben hayattan bir koyun gibi güdülmekten başka birşey bekleyemem. Çünkü yalnızca Us'a sahip olduğum sürece bir değerim var, kendime ve başkalarına saygım var. Bu olmadığı zaman ben bir hiçim. Eğer bu dünya pozitivizmin, materyalizmin, nihilizmin, varoluşçuluğun iddia ettiği gibi saçma, anlaşılmaz, bilinemez birşey ise siz de aynı şekilde bir hiçsiniz. O zaman Platon, Aristoteles, Descartes, Hegel, Spinoza, Leibniz ,Farabi yanılmıştır. O zaman Locke, Hume, Berkeley, Marx, Heidegger, Kant, Husserl, Sartre gibi nice birbirinin zıttı, nice us düşmanı adam varsa hepsi haklıdır.
bunlar daha dünkü yazıların ve benim iddia ettiklerim ise 2013 tarihli, senin matamatiğinde sıfırmış paslı çivi gibisin

khaos zaten morartmıştı seni ama sen aynada kullanmıyorsun ki? göresin
birde getirde morartayım diyorsun bir kaç mesaj önce,

bu ne kibir ; sen seçilmişlerden misin??
v-for-Raperîn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.Eylül.2015, 17:25   #53

Hermes Trismegistus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hermes Trismegistus
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 52872
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 15
51 Mesajına 61 Teşekkür Aldı

Trismegistus nedir bilir misin pastafaryan? Üç kez Yüce, Üç kez Mesh edilmiş veya kutsanmış. Neden Dört beş kez hatta binlerce kez değil de Üç kez?
Alt 03.Eylül.2015, 17:28   #54

v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Trismegistus nedir bilir misin pastafaryan? Üç kez Yüce, Üç kez Mesh edilmiş veya kutsanmış. Neden Dört beş kez hatta binlerce kez değil de Üç kez?
allahın hakkı 3 dür de ondan olsa gerek

USC hakkı için olsa olsa idi bir ejderha yılı için olurdu
Alt 03.Eylül.2015, 18:08   #55

Hermes Trismegistus
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Sevgili Borga,
Dil deyince aklıma geldi.Eski Ahit'te Yaratılış bölümünde ilk okuduğumda çok yadırgadığım bir anlatı var: Babil Kulesi. Aynen kopyalamak istiyorum.

Başlangıçta dünyadaki bütün insanlar aynı dili konuşur, aynı sözleri kullanırlardı.*Doğuya göçerlerken Şinar bölgesinde bir ova bulup oraya yerleştiler.
**Birbirlerine, “Gelin, tuğla yapıp iyice pişirelim” dediler. Taş yerine tuğla, harç yerine zift kullandılar.*Sonra, “Kendimize bir kent kuralım” dediler, “Göklere erişecek bir kule dikip ün salalım. Böylece yeryüzüne dağılmayız.”
*RAB insanların yaptığı kentle kuleyi görmek için aşağıya indi.*“Tek bir halk olup aynı dili konuşarak bunu yapmaya başladıklarına göre, düşündüklerini gerçekleştirecek, hiçbir engel tanımayacaklar” dedi,*“Gelin, aşağı inip dillerini karıştıralım ki, birbirlerini anlamasınlar.”**Böylece RAB onları yeryüzüne dağıtarak kentin yapımını durdurdu.**Bu nedenle kente Babil adı verildi. Çünkü RAB bütün insanların dilini orada karıştırmış ve onları yeryüzünün dört bucağına dağıtmıştı. (incil.info'dan)

İlk başta yadırgadım. Yani insan ne ki Tanrı'nın yanında, onu engellemek için böyle bir yola başvursun?

Oysa bu anlatının altında yatan anlamı kavrayan bir anlamda insanlık tarihinin ereğini de kavrayacaktır. İnsanlar bugün farklı dilleri konuşuyor olarak görünebilirler, oysa tarihin başından beri hep aynı dili konuşmaktalar. Ama farkında değiller.
Alt 03.Eylül.2015, 19:14   #56

Hermes Trismegistus
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
H.Doludizgin Nickli Üyeden Alıntı

Hermes nikli sahis bu konuyu acmakla aslinda iyi de etmis; konuyu dün okudum ve bugün de kisa olan zamanim icerisinde yazilan cevaplara kisaca göz attigimda, yazilan cevaplar Helmes`i daha da simartmis ve Hermes herhalde ikinci Niki olan "Herneyse" ile de destek bularak adeta bizimlen alay etmeye devam etmektedir.

Şu söze takıldım. Neden yaptığım herşeyin arkasında bir art niyet arıyorsunuz? Rhadamante mahlasıyla yazarken de beni Borga'yla karıştıranlar falan oldu. Borga'yı tanırım. Her ne kadar hazzetmesem de böyle birşey yapacak karakterde biri değildir. HERNEYSE isimli arkadaşı tanımıyorum, ama burada benim için önemli olan beni övücü sözleri değil, önyargısız bir şekilde yaklaşması. Önyargısız olmak her adamın yapamayacağı bir iştir. Bana şizofren dediniz. Üçkağıtçı sahtekar ne derseniz deyin. Çünkü ben de geçmişte bu forumda birçok kimseye aynı sözleri kullandım. Bir arkadaş Barzani'yi savunuyor diye it, köpek saymadık laf bırakmadım. Yani sizinle bir zamanlar aynı duygular içerisindeydim, çünkü marksist ideolojide her işin altında bir bit yeniği aramak bir gelenektir.

İsa (ona benzediğimi söylemiyorum) o koca tapınağı yıkıp 3 günde yeni bir tapınak kuracağını söylediğinde herkes onunla alay etti, küçümsedi, tokat atıp suratına tükürdü, kırbaçladı, taşladı. Ve sonunda çarmıha gerdiler. O çarmıhtaki adam yeni tapınak oldu. Dünyanın esenliği oldu.
Alt 03.Eylül.2015, 19:56   #57

Hasan Karataş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hasan Karataş
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 26927
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,570
837 Mesajına 1,573 Teşekkür Aldı

Sen ne kadar pişkin adamsın. Sen kimsin ki senden nefret edeceğiz.. Senden mi öğreneceğiz Marks'ci ideolojiye zarar verip vermeyecegimizi. Sen yaptığın rezaleti temizlesn iyi olur. Alıntı da hile yaptın onu bile duzeltmedin. Bir de utanmadan tavsiye de bulunuyorsun. Tavsiye edecek insan itibarlı insandır. Oysa senin ne mal olduğunu daha ilk cevabı yazımda yazmıştım. Idealist insan o.******dur demiştim. Bunu bilerek ve seçerek sana karşı söylemiştim. Şimdi kalkmış bir de oz eleştiri diyorsun. Sen marks'a atfen söylediğin yalanı düzelt.
Alt 03.Eylül.2015, 20:38   #58

Hermes Trismegistus
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Felsefe de ayni şekilde insana içkindir. Zira felsefe düşünme tarzıdır. Ancak bilim olarak felsefe insandan özerktir. Örneğin ben materyalistim. Burada materyalizm benden özerktir. Dışarıdan beni tanıtır veya beni ifade eder. Materyalizm benim yaptığım işlere karışmaz. Ben materyalist perspektifle işlerimi yaparım. Ben materyalistim ama materyalizm benim dışımdadır. Çünkü o kendi başına özerk bir düşünme tarzıdır.*
(hasan karataş'ın aslında Marx'ın ne demek istediğine dair yorumu)

Sevgili arkadaşlar
Ben sevgili hasan karataşın iddia ettiği gibi üçkağıtçı sahtekarın biriyim. Yatlarım, katlarım, villalarım olduğu ve sizin devrim yapmanızı an meselesi olarak gördüğüm için Marx' çarpıtma yoluna başvurdum. Tabi sizin kıvrak zekanızı hesaba katmadığım için tüm haince planlarım suya düştü.
Burada Marx'ın aslında ne demek istediğinin tek itibar edilebilir yorumu sevgili hasan karataşın yorumudur. Bu yoruma göre felsefe insana içkin olduğundan Marx "özerk felsefe" sözüyle bu içkin felsefenin biteceğinden söz etmez. Tam tersine insandan bağımsız bilim olarak varolan felsefeden söz eder. Mesela materyalizm sizden bağımsız özerk bir felsefe olarak varolur. Ama siz materyalist olarak bu özerk felsefeden bağımsızsınız. Mesela birgün materyalizm özerk felsefe olarak yok olsa bile siz içkin materyalistler olarak hala materyalist kalabilirsiniz. Hatta iyi bir komünist olabilirseniz belki birgün şirinleri de görebilirsiniz.
Alt 03.Eylül.2015, 21:04   #59

v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

khaos, barikat, nihilist, vs ile olan tartışmalarının hangisinde konu materyalizm iken sana ne zaman marx a ilişkin yazı alıntılayarak cevap verdi?

idealist isen idealizmi anladığın kadarı ile materyalist olduğunu iddia edenlerle tartışırken materyalizmi anladığı kadarı ile ortaya koyarsın.

felsefi dalların kurucularına sadece savunduğunu iddia ettiğinin uyuşmadığında kurucusunun yazımları üzerinden itirazını ortaya koyarsın ve dersin ki sen materyalizmi böyle diyorsun ama kurucusu materyalizmin ilkesi budur diyor dersin, tartışmada bu minval üzerine yürür.

bir materyalist ile senin algındaki materyalizmi tartışamazsın , çünkü sen mateyalizmi zaten anlayamadığın yada sana uymadığı için anti materyalist olmuşsun.

şayet bir materyalist sana materyalizm budur diyorsa ve sen söylediğinin yanlış olduğuna emin isen ona yanlış anlamışsın aslı budur der marks dan yada önceki materyalistlerden veya sonrakilerden veri getirsin.

kendi k.ıçından bir materyalizm uydurup kurucusu olarak kabul ettiğin şahsın yazmalarını kendi yorumunla getirip ortaya koymazsın.

sen sadece harun yahyanın parayı basıp yetiştirdiği kafası az da olsa çalışan ama düşünce becerisini bir başka anlayışa satmışların uyguladığı yöntem ile tartışıyorsun.

hasan karataş sana getir o paragrafı diyor cevap yok , üstelik cevap olmadığı halde sana göre bir başka materyaliste uymayan söylemi üzerinden yargılama çabasına giriyorsun.

çirkin, çok çirkin, iğrenç, bir tartışma uslubun var.

burada adını yazmayacağım bir başka sitede , kendisinin marksist olmadığını söyleyen biri ile bile tartışamamış adamı çıldırtmış, adam sana marsı anladığın şekli ile bana gösterme markın kendisinin yazımlarını ortaya koy demesine rağmen ortaya bi halt koyamamış, bir yalakasın.

hani dumura uğratacaksınya , adam hala o uyuz olduğunu yazdığın sitede nihilist niki ile yazıyor buyur orada devam et.

seni çamaşır suyuna üstüne kezzap dökerek yıkasın.ama sen kezzapla bile iflah olmazsın.

üstelik hegeli ve marksı yada lenini stalini vs vs leri karıştırmadan, senin anladığın algıların ve onun anladığı algıları üzerinden felsefenin adına dair .

logosmus , hermes miş antin kuntin tanrıların ismini almakla onlardan biri olmuyorsun. onların çarpma yetileri yok çünkü yaşamıyorlar. sen ise onlardan biri değil sadece şizofrensin, acıyorum senin gibilere.
Alt 03.Eylül.2015, 21:17   #60

Hermes Trismegistus
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Sevgili arkadaşlar,
Belirtmeyi unutmuşum. Ben ayrıca sevgili pastafaryanın da iddia ettiği gibi tartışma adabını bilmeyen pis bir yalakayım, çok iğrenç bir üslubum var. Sevgili hasan karataşı anlayamayacak kadar salağım ve ayrıca pastafaryan arkadaşın konuya durmadan yapıştırdığı uzun alıntılardan öğrenmem gereken çok şey olduğunu bilmeyen bir cahilim.

hasan karataş getir o paragrafı dedi getirdim ama orada benim çarpıttığım gibi yazmıyormuş, sevgili hasan karataş sağolsun aydınlattı mevzuyu.

Bu pastafaryan arkadaş da benim geçmişimi araştırmış bazı forumlardan bu salağın beynini kim yıkıyor diye. 2-3 sene evvel marksist olmayan biriyle yaptığım tartışmaları bulmuş (ki tabi ben o zamqnlar marksizmden kopuş aşamasındaydım). Bu adam bana Marx'ın diliyle konuş, kendi anladığını anlatma demiş. Tabi haklıdır, Marx'ı okuyan her SALAK kendine göre anlam çıkarıyor. Ben de yanlış okuyup yanlış anlamlar çıkarmışım. Sevgili hasan karataş ve sevgili pastafaryan aydınlattılar konuyu. Teşekkür ederim. Hallelujah.
Alt 03.Eylül.2015, 21:32   #61

Hermes Trismegistus
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Sevgili pastafaryan ve sevgili hasan karataş arkadaşlar,
ben ne biçim bir salağım ki bir şeyi anlamadım yalnız yine. Aydınlatırsanız ihya edersiniz.
Şimdi sevgili pastafaryan arkadaşa göre şunu yapmam gerekir:

Alıntı:
felsefi dalların kurucularına sadece savunduğunu iddia ettiğinin uyuşmadığında kurucusunun yazımları üzerinden itirazını ortaya koyarsın ve dersin ki sen materyalizmi böyle diyorsun ama kurucusu materyalizmin ilkesi budur diyor dersin, tartışmada bu minval üzerine yürür.
Ama şimdi felsefi dalların kurucularının savunduğunu iddia ettiğinin uyuşmadığında (!?) yazımları üzerinden bir itiraz yapmam gerekir. Ama bu kurucuların kurdukları felsefe sevgili hasan karataşa göre özerktir ve insana içkin felsefeden bağımsız olarak vardır. Şimdi ben arkadaşların bağlı olduğu felsefeye bir itiraz veya eleştiri yöneltsem bile bu felsefelerin kurucularının yazıları üzerinden "sen materyalizmi böyle diyorsun ama kurucusu materyalizmin ilkesi budur diyor" diyemem. Niye diyemem? Çünkü sevgili hasan karataş o zaman der ki "bana ne lan üçkağıtçı! O benden özerk bilim olan bir materyalizm. Ben bana içkin olan materyalizmden bahsediyorum" der. Şimdi yani kafam karıştı. Siz iki alim arkadaş beni aydınlatma zahmetinde bulunabilirler mi? Nasıl olacak bu iş?

Alt 03.Eylül.2015, 21:41   #62

v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Sevgili pastafaryan ve sevgili hasan karataş arkadaşlar,
ben ne biçim bir salağım ki bir şeyi anlamadım yalnız yine. Aydınlatırsanız ihya edersiniz.
Şimdi sevgili pastafaryan arkadaşa göre şunu yapmam gerekir:

Ama şimdi felsefi dalların kurucularının savunduğunu iddia ettiğinin uyuşmadığında (!?) yazımları üzerinden bir itiraz yapmam gerekir. Ama bu kurucuların kurdukları felsefe sevgili hasan karataşa göre özerktir ve insana içkin felsefeden bağımsız olarak vardır. Şimdi ben arkadaşların bağlı olduğu felsefeye bir itiraz veya eleştiri yöneltsem bile bu felsefelerin kurucularının yazıları üzerinden "sen materyalizmi böyle diyorsun ama kurucusu materyalizmin ilkesi budur diyor" diyemem. Niye diyemem? Çünkü sevgili hasan karataş o zaman der ki "bana ne lan üçkağıtçı! O benden özerk bilim olan bir materyalizm. Ben bana içkin olan materyalizmden bahsediyorum" der. Şimdi yani kafam karıştı. Siz iki alim arkadaş beni aydınlatma zahmetinde bulunabilirler mi? Nasıl olacak bu iş?

ben senin yaptığın (Trismegistus) kurnazlığı (varya hani) tarışma yürümez diyorum kurucusu olanların yazımları baz alınır demiyorum. kurucusu ile ilgili eleştrini bu şekilde yaparsın bu felesfi anlayışı bağlar kurucusu o felsefi anlayışın tanrısı yada peygamberidir demedim. ama sen yine aynı şeyi yapıyorsun bilerek çarpıtıyorsun. amacın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

felsefi bakış açısını tartışırken felsefeyi bağlar biçimde kurucusu olduğunu iddia ettiğin kişinin yazımı ile tartışanın kini kurucusuna ait yazı ile değil, kendi anladığın şekli ile kurucusuna atfederek yapıyorsun.

umarım anlayabileceğin kadar sade olmuştur.

hoş zekan saflık metrebesinde değil ama safa yatma kurnazlığın varya işine geldiği gibi anlamak, ona binaen.

konu benim için kapanmıştır senden bir başkası sorar sa cevap yazarım yok benim açımdan benim için konu kilitlidir.
Alt 03.Eylül.2015, 22:05   #63

Hermes Trismegistus
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Sevgili pastafaryan
Kutsal Makarna Canavarının size verdiği bilgeliği, ilmi, dehayı kullanarak başkalarını aydınlatma da niye bu kadar cimrisiniz?

Şimdi bir tartışmada o felsefi dalın kurucusunun yazıları baz alınmaz, ama o yazılara göre eleştiri yapılır yine de bu felsefe veya sizin deyiminizle felsefi dallar özerk olduğundan onları bağlamaz. Yalnızca o felsefi anlayışı bağlar veya içkin felsefeye sahip olanları bağlar. Doğru mu anladım? Yani burada olsa olsa bilim olarak varolan özerk felsefeyi yanlış anlayanlar varolabilir. Yoksa bu insandan bağımsız bilim olarak varolan özerk felsefelerde hiçbir hata olamaz (çünkü bilim olmazlardı). Peki Marx neden bu özerk felsefelerin varlık ortamını yitireceğini söylemiş? Mesela insandan bağımsız bilim olarak bir özerk felsefe var. Ama mesela bu felsefeyi savunan birini yalnızca görüşlerinin, savunduğu o felsefeye uymadığı için eleştirebilirim. Yoksa felsede insandan bağımsız özerk olarak varolduğu için kendi içinde hiçbir hata barındıramaz. O bir felsefedir, bilimdir. Sen onu savunur veya savunmazsın ayrı. Ama eleştiriyorsan insanın görüşlerinin savunduğu felsefeye uyup uymamasına göre eleştir diyorsun. Felsefeyi eleştirme o özerk bilim olduğu için kendi içinde bir hata, tutarsızlık kapsamaz. İyi peki ama Marx bu bilim olarak özerk felsefenin varlık ortamını yitireceğini söylüyor. Ama hasan karataş hocamıza göre insana içkin felsefe yine de devam edecek. Bunun nasıl olduğu bir yana, bu insandan bağımsız özerk felsefe bilim olarak varsa yani kendi içinde hiçbir tutarsızlık hata kapsamıyorsa varlık ortamını niye ve niçin yitirsin? Pozitif bilime niye bıraksın yerini? O da bilim o da bilim sonuçta. Hatta felsefe insandan bağımsız özerk ve bilim olarak varolduğu için konusu da saltık olduğu için, sadece deney ve gözleme imkan veren pozitif bilimlerin de bence yerini almalı. Marx burada bir hata yapmış sanki. (Pardon Marx'ı yine eleştirdim, sorry!)
Alt 03.Eylül.2015, 22:10   #64

HERNEYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
HERNEYSE
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 28919
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 58
42 Mesajına 113 Teşekkür Aldı

HermesTrismagistus arkadaşı tanımam, bildiğim rhadamante ile aynı kişi olduğu ve proletarya yanılgısı başlığında vermiş olduğu verilerin önermelerin izahların adına ne derseniz deyin yabana atılır olmadığıdır. Ve bir kalıp ile ön yargı ile bakmaktansa anlamaya çalıştım konuya müdahil olmadım ama izledim. öğrendim mi? tabiiki. O konuda buradaki yazan kişilerin genelinin ezberci oluğunu elle tutulur bir veri ile rhadamanteye karşı çıkamadıklarıydı anladığım.. Burdaki karşı çıkma elle tutulur veri anlamındadır.Bu konu içinde farklı bir düşüncede değilim. Burda hermese kesin önyargıyla bakıp kendi amentüleri olan komünist iman taslağına ortodoks bir müslümanın kutubbu-sittye(kuran demiyorum dikkat!!)baktığı gibi bakan şahısların aslında ezber dışında sözleri olmadığını anlamamak ner hüzün verici.
oysa sağlam bir marksistten hermese karşı felsefik izahlar yerine ekonomik-sosyal sorularla yanaşmayışını anlayamadım. mesela biride kalkıp tamam varlık varoluş madde pozitivizm ide logos anlaşıldıda, emekve sermaye arasındaki kavgada emeğini sermayeye sunan ırgatın hali ne olacak? Bu ırgat hegeli yada marksı bilmez ki ve sayıları bilenlerin onbinlerce katı?Yada ulus devletlerin kapitalist ekonomi içindeki durumuna karşılık ne gibi bir izahın olacak. Yani şunu diyen olmadı babacım onu bunu bırak üretim biçimi ile üretim ilişkisi arasındaki tanımsızlığı ne yapacağız? Hiç olmazsa kendi ilkeniz doğrultusunda yazıp bunu felsefe ve fen bilimi dışında, toplumsal gürüntüleri sunup çok bildiğiniz ajite çıkışlarla karşı koyaydınız bari.Ama onun yerine felsefik yetersizlikle (ki marks (bu yetersizliğin hüsranıyla olabilir) ricardo ve adam simith üzerinde tezlerini yazıp thomas more nin ütopyasından ilham alıp yola çıkmamışmıydı? Hegel için dediklerinin elle tutulur yanının olmadığı marksistlerin daha berkeleyi çürütemediklerinden belli)kalkıp size kapıyı çalın diyen kişiyi meczup ilan ettiniz.
BORGA ise postmodern bakışın içinde elinde ne varsa sundu ortaya baktı olmadı witgenstein argümanlarına sarılıp konuyu mihvalin en uzağında dal etti.
Konu net materyalizm aslında nedir?
Ya burdan gelirsiniz ki gelecek kişi çıkmadı yada marksizminizden yola çıkar hermese kurtuluş sosyalizmdenin tarihselliğini sınıfsallığını yazarsınız. cevap hakkı hermeste olmak kaydıyla.....
Alt 03.Eylül.2015, 22:33   #65

v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

materyalizm her bilinmeyeni tanrısallığa bağlayan "varolçuluğun iflası" nın felsefi tanımıdır.

diyalektiğine bile gerek yok aslında ..

bir tanrı yok.

varlayabilecek babayiğit varlasın. lakin tanrının bir cücük kul tarafından varlanmaya ihtiyacı olmamalı kendini varlayabilmeli, şayet bunu bile beceremiyorsa zaten o tanrı değildir.

şayet bilimsel veriler yanılıyorsa (sisin iddianız da zaten bu)

o tanrı sizin tanımladığınız, yasakları kanunları ve mukafatları insani(algıları, yargıları, kariyerizmi , aczi, zaafı ,azamatei) olan kapitalist mantığın tanrısı değildir. dolayısı ile o bahsini ettiğiniz tanrı varsa bile siz sizin tanımıza göre cehenneme, biz, bizim tanımıza göre cennete.

ve şayet bir tanrı varsa emin olun oda materyalisttir.

size bir evren yarattım başı ve sonun olmayan bunu anlayamadğınız gibi evren dışı ben ile ürik asit yarışı yapıyorsunuz . ben nasıl böle salak bir canlı türü yaratmışım, o gün şarhoştum belkide der.
Alt 03.Eylül.2015, 22:38   #66

Hasan Karataş
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Materyalist olmayan birisinin materyalizmi eleştirmesi mümkün degildir. Çünkü kendisi o felsefeyi aşacak dinamizmden yoksundur. Materyalizm gerçeğin yolunu kestirmeden gösterir. Arkadaşımız ozerk felsefe kavramının altında ezildi ve kalkamıyor. Oysa ben çok basit anlattım. Bir daha anlatayım. Felsefesiz insan yoktur. Felsefe her insanda ickindir. Insan pozitif bilimler üzerinde çalışmaya geçtiğinde insanın dışındaki felsefe ortadan çekilir. Birileri fiziksel bir olayla ilgili çalışma yapacak, ben burada materyalist felsefeyi kullanmak istiyorum diyemez. Sen, senden bağımsız bir felsefe seçme şansına sahip değilsin. Yapacağın bilimsel çalışmaya sana içkin olan felsefe perspektif sunacaktır. Sen idealist birisi isen o an için materyalist olma şansın yoktur.
Alt 03.Eylül.2015, 22:40   #67

HERNEYSE
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
v_for_vendetta_61 Nickli Üyeden Alıntı
materyalizm her bilinmeyeni tanrısallığa bağlayan "varolçuluğun iflası" nın felsefi tanımıdır.

diyalektiğine bile gerek yok aslında ..

bir tanrı yok.

varlayabilecek babayiğit varlasın. lakin tanrının bir cücük kul tarafından varlanmaya ihtiyacı olmamalı kendini varlayabilmeli, şayet bunu bile beceremiyorsa zaten o tanrı değildir.

şayet bilimsel veriler yanılıyorsa (sisin iddianız da zaten bu)

o tanrı sizin tanımladığınız, yasakları kanunları ve mukafatları insani(algıları, yargıları, kariyerizmi , aczi, zaafı ,azamatei) olan kapitalist mantığın tanrısı değildir. dolayısı ile o bahsini ettiğiniz tanrı varsa bile siz sizin tanımıza göre cehenneme, biz, bizim tanımıza göre cennete.

ve şayet bir tanrı varsa emin olun oda materyalisttir.

size bir evren yarattım başı ve sonun olmayan bunu anlayamadğınız gibi evren dışı ben ile ürik asit yarışı yapıyorsunuz . ben nasıl böle salak bir canlı türü yaratmışım, o gün şarhoştum belkide der.
Kendini küçük düşürmekten vazgeç..Aklınla!!! yaz...algınla değil..Algın biryerde yanılabilir ama aklın!! yanılmamalı. nedemek başı ve sonu olmayan evren...Nasıl bir bilim sevdalısısın sen?!!!!Evrenin bir başlangıcı yokmu? Neyse sana yazmak suya yazmak gibi...Varlayacak olan ben değil sensin..zira yok dediğin anda iş sana düşüyor...neyse...dediğim gibi sana yazmak suya yazmaktır...
Alt 03.Eylül.2015, 22:40   #68

Hermes Trismegistus
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Sizi görüyorsa eğer Tanrı, o son kullandığınız cümledeki lafı aynen diyordur.

Varoluşçuluğun iflasıymış! Bu arkadaş daha varoluşçuluğun Marx'tan sonra türeme "felsefi bir dal" olduğunu dahi bilmiyor.

Tanrı kendisini varlasın der, Varlık nedir onu bile bilmez tanımını bile yapamaz.

Zaten Tanrı senin gibi biri için bile var olsaydı o zaman şüphe etmemiz gerekirdi varlığından!
Alt 03.Eylül.2015, 22:42   #69

HERNEYSE
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Hasan Karataş Nickli Üyeden Alıntı
Materyalist olmayan birisinin materyalizmi eleştirmesi mümkün degildir. Çünkü kendisi o felsefeyi aşacak dinamizmden yoksundur. Materyalizm gerçeğin yolunu kestirmeden gösterir. Arkadaşımız ozerk felsefe kavramının altında ezildi ve kalkamıyor. Oysa ben çok basit anlattım. Bir daha anlatayım. Felsefesiz insan yoktur. Felsefe her insanda ickindir. Insan pozitif bilimler üzerinde çalışmaya geçtiğinde insanın dışındaki felsefe ortadan çekilir. Birileri fiziksel bir olayla ilgili çalışma yapacak, ben burada materyalist felsefeyi kullanmak istiyorum diyemez. Sen, senden bağımsız bir felsefe seçme şansına sahip değilsin. Yapacağın bilimsel çalışmaya sana içkin olan felsefe perspektif sunacaktır. Sen idealist birisi isen o an için materyalist olma şansın yoktur.
Özerkmi?!!! özdekmi?!!!Bu arada insanın dışındaki felsefe nedir Allah aşkına!!!bay Hasan Karataş felsefeyi alt üst ediyor......
Alt 03.Eylül.2015, 22:51   #70

Hermes Trismegistus
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Hasan Karataş Nickli Üyeden Alıntı

Gerçekten de sizin yüksek felsefenizi aşacak dinamizmi kendimde bulamam. Şöyle konunun bir başına bir de sonuna bakıyorum da nereden nereye gelmiş. Şunu unutmayın, yalnız kendinizi küçük düşürmekle kalmıyorsunuz, marksizme benden daha çok zarar veriyorsunuz bu tavrınızla. Onu savunuyorum sanmayın.Konuşun benim için sıkıntı yok.
Alt 03.Eylül.2015, 22:53   #71

Hasan Karataş
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Herneyse;

Bence aklını kendine sakla. Markscilar kiminle ne zaman neyi tartisacaklarini kendileri bilirler. Sen o degerli onerilerini kendi tartismalarin icin degerlendir.
Alt 03.Eylül.2015, 22:54   #72

v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
HERNEYSE Nickli Üyeden Alıntı
Kendini küçük düşürmekten vazgeç..Aklınla!!! yaz...algınla değil..Algın biryerde yanılabilir ama aklın!! yanılmamalı. nedemek başı ve sonu olmayan evren...Nasıl bir bilim sevdalısısın sen?!!!!Evrenin bir başlangıcı yokmu? Neyse sana yazmak suya yazmak gibi...Varlayacak olan ben değil sensin..zira yok dediğin anda iş sana düşüyor...neyse...dediğim gibi sana yazmak suya yazmaktır...
evrenin bir başı birde sonu var demek zamandan önce zamandan sonra demek zaman olmayan yerde madde yoktur. hiçlik vardır. hiçlik tanrının da hiçliğidir ( ki sizin tanımınıza uyan tanrı hiçliğin tanrısı değil varlğın tanrısı)

zamandan önce diye bir şey yok. zamandan sonra (sonu) diye bir şeyde yok.
ve hiç olmayacak da.

sizin başlangıç diye tabir ettiğiniz şey evrenin evrimsel süreçleridir. ki
evren ile mukayesesi bile saçmalığın daniskasıdır.

yinede anlamanız için nisbi mukayese yapayım.
biz insanlara göre su sinekleri bizim zaman algımıza göre 1 gün yaşarlar. ve o bir gün içinde biz insanların 60-70 yılda yaşadıklarını yaşarlar.

biz onlara göre tanrısal özellikleri olan canlılarız .

onların yapacağı felsefe bizim dünyamıza bile etki etmez iken,

bizim dünyasallığımız yada kutsanmışlığımız yada tanrısallığımız evrende sadece bir hiçdir.

sadece kendi mikro alanımızda kaale alınabilirliğimiz var, alınırlığımız bile değil.

sizin iddianız ferrayi yapan mühendisin ferrariyi ferrari deki mini minnacık bir vidanın yüzü suyu hürmetine yaptım demesine benzer ki buna sadece gülünür , bununla sadece alay edilir.

siz şu sıfırın tarihini bi inceleyin aslında oradan kendinize baya ekmek bulabilirsiniz, ama sakın herhangi bir şeyle çarpmayın,çıkarmayın yada toplamayın sonucu yine sıfır olacaktır. belki bölme yaparsanız bişeyler daha yumurtlayabilirsiniz ama sadece yumurtlama olur.
Alt 03.Eylül.2015, 22:56   #73

v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Sizi görüyorsa eğer Tanrı, o son kullandığınız cümledeki lafı aynen diyordur.

Varoluşçuluğun iflasıymış! Bu arkadaş daha varoluşçuluğun Marx'tan sonra türeme "felsefi bir dal" olduğunu dahi bilmiyor.

Tanrı kendisini varlasın der, Varlık nedir onu bile bilmez tanımını bile yapamaz.

Zaten Tanrı senin gibi biri için bile var olsaydı o zaman şüphe etmemiz gerekirdi varlığından!
varlık kendini varlayabilene evrene ait olan herşeye denir.

tabi burada senide dahil etmek zorundayım ne yazıkki sende maddi olarak varsın bana göre boş beleş olsan da napayım. moleküler faciada olsan varsın
Alt 03.Eylül.2015, 23:00   #74

HERNEYSE
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
v_for_vendetta_61 Nickli Üyeden Alıntı
evrenin bir başı birde sonu var demek zamandan önce zamandan sonra demek zaman olmayan yerde madde yoktur. hiçlik vardır. hiçlik tanrının da hiçliğidir ( ki sizin tanımınıza uyan tanrı hiçliğin tanrısı değil varlğın tanrısı)

zamandan önce diye bir şey yok. zamandan sonra (sonu) diye bir şeyde yok.
ve hiç olmayacak da.

sizin başlangıç diye tabir ettiğiniz şey evrenin evrimsel süreçleridir. ki
evren ile mukayesesi bile saçmalığın daniskasıdır.

yinede anlamanız için nisbi mukayese yapayım.
biz insanlara göre su sinekleri bizim zaman algımıza göre 1 gün yaşarlar. ve o bir gün içinde biz insanların 60-70 yılda yaşadıklarını yaşarlar.

biz onlara göre tanrısal özellikleri olan canlılarız .

onların yapacağı felsefe bizim dünyamıza bile etki etmez iken,

bizim dünyasallığımız yada kutsanmışlığımız yada tanrısallığımız evrende sadece bir hiçdir.

sadece kendi mikro alanımızda kaale alınabilirliğimiz var, alınırlığımız bile değil.

sizin iddianız ferrayi yapan mühendisin ferrariyi ferrari deki mini minnacık bir vidanın yüzü suyu hürmetine yaptım demesine benzer ki buna sadece gülünür , bununla sadece alay edilir.

siz şu sıfırın tarihini bi inceleyin aslında oradan kendinize baya ekmek bulabilirsiniz, ama sakın herhangi bir şeyle çarpmayın,çıkarmayın yada toplamayın sonucu yine sıfır olacaktır. belki bölme yaparsanız bişeyler daha yumurtlayabilirsiniz ama sadece yumurtlama olur.
Hayırdır Bergsonculuk mu başladı sende? Buda bir ilerleme...Süre ilgili bir iki bilgin var galiba...Kişiselleştirmeyi sevmiyorum ama zorluyorsunuz..şurda değerli bir konu var burdan pay almak hikmet çıkarmak derdi varken sürekli bir tepeden bakma sürekli bir muktedir tarzı bir şey kazandırmaz.. zaman algıladığımız şeymidirki? Bak imzamda matematikle alakalı ne yazıyor...1000 yıl öncenin islam filozofu Kindi söylemiş...Bir düşün...Ama düşün...
Alt 03.Eylül.2015, 23:01   #75

Hermes Trismegistus
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Felsefesiz insan yoktur. Felsefe her insanda ickindir. Insan pozitif bilimler üzerinde çalışmaya geçtiğinde insanın dışındaki felsefe ortadan çekilir. Birileri fiziksel bir olayla ilgili çalışma yapacak, ben burada materyalist felsefeyi kullanmak istiyorum diyemez. Sen, senden bağımsız bir felsefe seçme şansına sahip değilsin. Yapacağın bilimsel çalışmaya sana içkin olan felsefe perspektif sunacaktır. Sen idealist birisi isen o an için materyalist olma şansın yoktur.

İnsan pozitif bilimler üzerinde çalışmaya geçtiğinde felsefe ortadan çekilirmiş. İddia bu! Ama pozitif bilimin konusuyla felsefenin konusu aynı mıdır, bir midir? Pozitif bilim hangi deney, hangi gözlem yoluyla "Varlık nedir?" sorusuna cevap verebilir? Bu bir yana "sen, senden bağımsız bir felsefe seçme şansına sahip değilsin" gibi bir laf ne gibi bir düşünce sürecinden geçerek dilinizden dökülüyor? Benden ayrı Ben mi var? Yok o değil birileri bana şizofren falan diyor da!

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...