Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Eskimeyen Konular

Eskimeyen Konular Eskimeyen siyasal, toplumsal sorunlar hakkında makalelerin yeniden yorumları.

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
Kır Gerillası
Cevaplar
2
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
709
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 06.Ekim.2015, 22:20   #1

Devrim İçin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Devrim İçin
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 52921
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 28
15 Mesajına 20 Teşekkür Aldı
Standart Kır Gerillası

Arkadaşlar kır gerillası hakkında fikirlerinizi merak ediyorum. Sizce 2015 yılının Türkiyesin'de devletin elinde bu kadar güçlü bir teknoloji varken (uydular, insansız uçaklar, ısı güdümlü füzeler, ısıdan yer tespiti v.s) kır gerillası Türkiye sınırları içerisinde kendini var edebilir mi?
Devrim İçin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Devrim İçin Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 06.Ekim.2015, 22:55   #2

Proleter Sosyalist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Proleter Sosyalist
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 51205
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,153
605 Mesajına 1,266 Teşekkür Aldı

Devletlerin her zaman devrimcilerden daha fazla imkanları olmuştur. Devrimcilerin güçlendiği dönemler de dahil. Savaşın sonuna kadar da sürer bu durum. Ancak devletin daha güçlü teknolojik imkanları olması kazanacağı anlamına gelmez, devrimci hareketi kolayca bastıracağı imkanına gelmez. Tarihe bakalım; bahsettiğin teknolojik üstünlük Küba merkezi hükümetinde de vardı. Gerillaları bastırabildi mi? Hayır. ABD-Vietnam Savaşı. Teknolojik açıdan baktığında ortada tarihin gördüğü en büyük orantısızlıklardan biri vardı. Kazanabildi mi ABD? Dün Çin ve Nikaragua devrimleri bugün Hindistan kırsalında, Chiapas'da, Kürdistan'da devam eden direnişler... Bunlar egemenler ne kadar fazla imkana sahip olursa olsun eğer karşılarında bir halk hareketi varsa kazanmalarının imkansız olacağının göstergeleri. Dolayısıyla halklaştığın müddetçe Türkiye'de de, dünyanın her yerinde de ayakta kalabilirsin. Soru şu olmalı bugünün mücadele yönteminde halklaşacağın alanlar kır mıdır yoksa şehir varoşları mıdır? Ben bugün önceliğin kent varoşları olduğunu düşünüyorum. Gerek nüfus olarak, gerek ezilenlerin yaşadığı ve çelişkilerin en yoğunlaştığı alanlar olarak bugün kent varoşları halk savaşının inşa edilebileceği en uygun damar. Bazıları buna karşılık olarak şehrin bürokratik kontrol mekanizmalarının en yoğun şekilde bulunduğu alan olduğu karşılığını verir. Ama bu durum başlı başına bir engel değildir. Bürokratik kontrol mekanizmalarının yoğunluğu evet bir yandan gücün yoğunluğunu getirirken diğer yandan hem hedef, dolayısıyla açılabilecek gedik sayısını arttırmış hemde sisteme hantallık getirmiş bunun sonucu olarak sistem kendine karşı yapılan ani saldırılara karşı hızlı tepki üretemeyerek, en ufak darbede kendini kaosun içine sürüklenme tehlikesiyle bulmuştur. Devrimciler ise tüm bunların tersine yerele dayalı, küçük birimler halinde hızlı hareket eden, dinamik ve yaratıcı tavırlarıyla sistem de kolayca gedikler açabilme imkanına sahip. Yani şehir gerillacılığı bugün önemli imkanlara da sahip. Ancak ben şehir gerillacılığı mücadelesinin ötesine doğru bir ilerlemeyi de savunuyorum. Ben bugünün Türkiyesinde devrimin bir yandan kent merkezlerinde kitleleri sarsacak etkili eylemler diğer yandan ise kentin çeperlerinde yatay halk örgütlenmeleri üzerinden halkla bütünleşmesini, silahlı örgütle devletin şiddetsel ve yönetsel hegemonyasını sarsmış yada etkisizleştirmiş hareketlerin yaygınlaşması, ele geçirilen sahaların genişletilmesi üzerinden ilerleyeceğini düşünüyorum. Yani kent varoşlarındaki kurtarılmış bölgeler üzerinden ilerleyen bir halk savaşı.. Bunun nasıl işleyeceğini, gerillacılığın ötesinde kentte ordulaşmanın, egemenlere karşı bölge korumanın ve sahalarını arttırmanın nasıl işleyeceğini ise hep beraber göreceğiz..
Proleter Sosyalist isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Proleter Sosyalist Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 07.Ekim.2015, 07:40   #3

Apé Che - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Apé Che
İŞÇİ...
Kullanıcı Profili
Üye No: 4
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 6,384
2,073 Mesajına 5,894 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Devrim İçin Nickli Üyeden Alıntı
Arkadaşlar kır gerillası hakkında fikirlerinizi merak ediyorum. Sizce 2015 yılının Türkiyesin'de devletin elinde bu kadar güçlü bir teknoloji varken (uydular, insansız uçaklar, ısı güdümlü füzeler, ısıdan yer tespiti v.s) kır gerillası Türkiye sınırları içerisinde kendini var edebilir mi?
"Kır gerillası" neçe bişeydir? Tarifini yaparsan ona göre "Var olup olmayacağını" anlatırız.

Ha birde dünyada kır gerillası varmı? Varsa kimdir bunlar,ne yer ne içerler,ne iş yaparlar vs. Anlatki devlete karşı Türkiye sınırları içinde başarılı olup olmayacağını görelim.
Demi?

Allahım bu zulmü işbu foruma niye yaşatıyorsun

TARİHTE ZORUN ROLÜNÜ EN DOĞRU OLARAK KAVRAYARAK DEVRİMCİ ŞİDDETİ PROLETARYANIN HİZMETİNE ÖRGÜTLÜ OLARAK VERENLERİZ.

Bu büyük devrimci komünistin çalışma biçimini zamanımızın sınıflar mücadelesine en uygun ve en doğru cevabı olarak kabul ettiğimiz için BİLİMSEL SOSYALİZMin kurucuları tarafından da tastik edildiği için

Bizler
BLANQUİST Devrimci Komünistleriz !

Apé Che isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Apé Che Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...