Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > GLADIO - Kontgerilla > Jitem

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
mustafa kemal ve dersim
Cevaplar
9
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
1889
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 18.Temmuz.2014, 01:17   #1

iyidiriyi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
iyidiriyi
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 50618
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1
1 Mesajına 2 Teşekkür Aldı
Standart mustafa kemal ve dersim

Geçenlerde Çayan Demirelin Dersim katliamı ile ilgili bir belgeselini izledim. Dersimde yaşanan olayları biliyordum ama kimin döneminde yani hangi tarihte gerçekleştiğini bilmiyordum. İzlediğimde Mustafa Kemal ’in bu katlimda görevde olduğunu öğrendim. Sanırım cumhurbaşkanı olduğu dönem. Açıkçası şaşırdım çünkü bugüne kadar bize okullarda Mustafa Kemalin büyük önderliğinden ve bü ülke için hep iyi şeyler yaptığından , ezilen halkın yanında olduğundan bahsedildi yani böyle öğretildi. Asıl sormak istediğim Mustafa Kemalin gerçekten bu katliamda payı büyük mü? Yani bir ırkın tabiri caizse kökünü kurutmaya kalkıştı mı? Eğer kalkıştıysa neden kimse bu konu hakkında sesini çıkarmadı bugüne kadar? Neden kimse Mustafa kemal katliam yaptı demedi? Ya da dediler de seslerinin duyulmasına engel mi oldular? Hesap sorulmasına izin verilmedi mi? Zamanını ayırıp cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
iyidiriyi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
iyidiriyi Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 23.Temmuz.2014, 15:07   #2

Camillo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Camillo
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 47409
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 55
45 Mesajına 85 Teşekkür Aldı

Alıntı:
iyidiriyi Nickli Üyeden Alıntı
Geçenlerde Çayan Demirelin Dersim katliamı ile ilgili bir belgeselini izledim. Dersimde yaşanan olayları biliyordum ama kimin döneminde yani hangi tarihte gerçekleştiğini bilmiyordum. İzlediğimde Mustafa Kemal ’in bu katlimda görevde olduğunu öğrendim. Sanırım cumhurbaşkanı olduğu dönem. Açıkçası şaşırdım çünkü bugüne kadar bize okullarda Mustafa Kemalin büyük önderliğinden ve bü ülke için hep iyi şeyler yaptığından , ezilen halkın yanında olduğundan bahsedildi yani böyle öğretildi. Asıl sormak istediğim Mustafa Kemalin gerçekten bu katliamda payı büyük mü? Yani bir ırkın tabiri caizse kökünü kurutmaya kalkıştı mı? Eğer kalkıştıysa neden kimse bu konu hakkında sesini çıkarmadı bugüne kadar? Neden kimse Mustafa kemal katliam yaptı demedi? Ya da dediler de seslerinin duyulmasına engel mi oldular? Hesap sorulmasına izin verilmedi mi? Zamanını ayırıp cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
Reis-i Cumhur'du. Dersim'i bombalayan manevi kızı Sabiha Gökçen'di. Bu konuda burjuva kaynaklarin yaptigi çokca manipülasyon vardir. O sırada Mustafa Kemal'in hasta oldugu, bu katliamdan bihaber oldugu empoze edilmek istenmiştir ancak gerçek şeffaf bi şekilde karşımızda...
Camillo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.Temmuz.2014, 20:03   #3

dinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dinc
Üyeliği durduruldu
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 46207
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,425
263 Mesajına 425 Teşekkür Aldı

Mustafa Kemal ve Katliamlar ... MUSTAFA KEMAL VE TECAVÜZLER.. Dersim de kadınların çırıl çıplak soyunması ve cocukların kadınların öldürülmesi..
Mustafa Kemal ve onun hakkında yazılmış kurtaracı şiirler.. Ülkeye Laikliği ve Cumhuriyeti getiren adam.. Bağımsızlığın diğer adı. Onu bizzat gören ve tanıyan Anadolu Halkı tarafından sevilmiş bir lider.. Babaannemin her perşembe ruhuna yasin okuduğu kişi.
Kim bu Mustafa Kemal...
Mustafa Kemal ondan okuyunca ilerici bir kişi dahi olmadığını ve halkı ırkçı sözleriyle uyuşturduğunu anlıyorum. Sözleri hep Türk ve o ırk adına söylenmiş. Binlerce yıllık kardeş halklar topluluğunu bir ırk adı altında öğütmek istemiş..
Dersim'de Katliamlar ve diğer ulusların yok sayılışı..Diğer yandan Mustafa Kemal'e destek veren yurtlarından kovulmuş milyonlar ve onların Türkçü bakış acısı..
Mustafa Kemal ve bilim hakkında sözleri..Bir yandan bilmi yüceltip; diğer yandan bilme aykırı bir ulus yaratma fikri.. Asimilasyon raporları ve tekcilik anlayışı...
Mustafa Kemal Anadolu Halkını küçümsemiş ve onun yapabileceği devrimleri sadece bir gardolaba sıgdırmış.. İşte bu yüzden Mustafa Kemal'in etkilendiği Ulusculuk fikirleri yıkılmakta; Ulusculuk fikirlerini binlerce yıl önce yıkmış olan Anadolu ve Mezopotamya Halkları yeniden uyanmaktadır.
dinc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
dinc Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 24.Temmuz.2014, 05:15   #4

iyidiriyi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
iyidiriyi
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 50618
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1
1 Mesajına 2 Teşekkür Aldı

Anladım çok iyi anladım. Bir yerde okumuştum yanılmıyosam Türk Solunda. Deniz Gezmiş ve *******ten bahsediyorladı. Deniz gezmişin *******ün ilkelerini benimsediği ve devrimi ondan öğrendiği yazıyordu. Deniz Gezmiş değil miydi idam sehpasında ‘Yaşasın türk ve kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi!! ’ diyen. Yani Deniz gezmişin Ataürk benimsediği de mi yalan bu durumda. Kafam çok karıştı . Açıklarsanız bana çok büyük yardımınız dokunur. Cevap veren dostlara çok teşekkürler...
iyidiriyi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Temmuz.2014, 10:06   #5

DenizKızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DenizKızı
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 49713
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 92
107 Mesajına 183 Teşekkür Aldı

Mustafa Kemal'in o dönemde çökmüş bir imparatorluğun kalıntılarından ve işgal altındaki topraklardan ülkeyi en kısa sürede kurtarmak ve güçlü bir devlet kurmak adına ne yapılması gerekiyorsa yaptığını düşünüyorum.

Her devrim kendince faşistdir, kendine karşı olanları yok eder. Bugun sosyalist devrim gerçekleşecek olsa yine faşist yöntemler ile koruma altına alınmaya, karşı çıkanlar yok edilmeye çalışılcaktır, aksini iddia eden sadece kendini kandırıyordur.

O dönemde anadolu halkı bırakın sosyalizmi, emek, işçi sınıfı gibi kavramlardan bile bir haberdir. M.Kemal sosyalist değildir ki hadi sosyalist olduğunu varsayalım, kalkıp hiçbir tabanı olmayan bir devrimi nasıl yapabilirdi? 600 yıllık islam imparatorluğu söz konusu, hatta M.Kemal gerçekten laik bir devlet kuracağım, hilafeti kaldıracağım vs demiş olsaydı bile devrimi gerçekleştiremezdi. Cumhuriyet kurulana kadar kurtuluş savaşı vs hiçbir aşamasında M.Kemal halkın mücadeleye desteğini kaybetmemek adına gerçek planlarını ifşa etmemiştir. O halk tabanıyla kendince yapılabileceklerin en iyisini yapmaya çalışmıştır. Ondan sonra kemalizm ideolojisi diyerekten ordunun yada dönemin siyasilerin yaptıkları zulmler faşizanlıklar onları bağlar.

O zmn çıksaydı bir sosyalist önder de halka alternatif sunsaydı, mücadelesine destek arasaydı madem, sürekli kahabati başkalarında aramak yerine aynaya bakmalıyız.

Ha ingiliz mandacısı islamcılar gibi kurtarmasaydı bizi, biz ingiliz mandası altında kendi sosyalizmmimizi çok daha güzel yaşardık diyorsanız bilemem.
DenizKızı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
DenizKızı Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 25.Temmuz.2014, 22:55   #6

dinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dinc
Üyeliği durduruldu
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 46207
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,425
263 Mesajına 425 Teşekkür Aldı

Alıntı:
DenizKızı Nickli Üyeden Alıntı
Mustafa Kemal'in o dönemde çökmüş bir imparatorluğun kalıntılarından ve işgal altındaki topraklardan ülkeyi en kısa sürede kurtarmak ve güçlü bir devlet kurmak adına ne yapılması gerekiyorsa yaptığını düşünüyorum.

Her devrim kendince faşistdir, kendine karşı olanları yok eder. Bugun sosyalist devrim gerçekleşecek olsa yine faşist yöntemler ile koruma altına alınmaya, karşı çıkanlar yok edilmeye çalışılcaktır, aksini iddia eden sadece kendini kandırıyordur.

O dönemde anadolu halkı bırakın sosyalizmi, emek, işçi sınıfı gibi kavramlardan bile bir haberdir. M.Kemal sosyalist değildir ki hadi sosyalist olduğunu varsayalım, kalkıp hiçbir tabanı olmayan bir devrimi nasıl yapabilirdi? 600 yıllık islam imparatorluğu söz konusu, hatta M.Kemal gerçekten laik bir devlet kuracağım, hilafeti kaldıracağım vs demiş olsaydı bile devrimi gerçekleştiremezdi. Cumhuriyet kurulana kadar kurtuluş savaşı vs hiçbir aşamasında M.Kemal halkın mücadeleye desteğini kaybetmemek adına gerçek planlarını ifşa etmemiştir. O halk tabanıyla kendince yapılabileceklerin en iyisini yapmaya çalışmıştır. Ondan sonra kemalizm ideolojisi diyerekten ordunun yada dönemin siyasilerin yaptıkları zulmler faşizanlıklar onları bağlar.

O zmn çıksaydı bir sosyalist önder de halka alternatif sunsaydı, mücadelesine destek arasaydı madem, sürekli kahabati başkalarında aramak yerine aynaya bakmalıyız.

Ha ingiliz mandacısı islamcılar gibi kurtarmasaydı bizi, biz ingiliz mandası altında kendi sosyalizmmimizi çok daha güzel yaşardık diyorsanız bilemem.
M.Kemal 600 yıllık islam devletini ve hilafeti kaldırdı. Yerine Laik bir devlet kurdu. Madem öyle arkadaşım ben neden İslamın baskısını Tüm iliklerime kadar hisediyorum?
dinc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
dinc Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 26.Temmuz.2014, 03:22   #7

Vatandaş_Rıza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Vatandaş_Rıza
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 50285
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 629
194 Mesajına 444 Teşekkür Aldı

Alıntı:
DenizKızı Nickli Üyeden Alıntı

Ayrıca O dönemde dünyanın en güçlü ve medeni ülkelerinde yoğun milliyetçilik hakimdi, Mustafa Kemal şuanda olsa daha farklı biri de olabilirdi, şu an ki Avrupa'ya göre konuşursak tutumu da haliyle daha çağa uygun olacaktı. Avrupa'nın mayası çağdaşlaşmaya uygundu yıllardır bir sürü reform rönesans vs ama Türkiye ise öyle değildi yani kolay değil o kaostan çıkmak toplumu şekillendirmek buna rağmen kadın hakları konusunda Avrupa'dan önce düzenlemeler yaptığına göre, evrime bile inandığına göre insan düşünüyor yani günümüzde nasıl olacağını..Mustafa Kemal'in kendini yakın gördüğü ülkeler şu anda dünyayı yönetiyorlar, demek ki geleceği görmüş, günümüzde de gericilik yapacak değil ya..O yüzden değerlendirmeler sağlıklı olamıyor. herkes o anki durumunu günümüze uyarlıyor. Mesela desen ki peki günümüzde Abdülhamit nasıl olurdu aynen eskisi gibi olurdu çünkü o zamanda çağının gerisindeydi.
Vatandaş_Rıza isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Temmuz.2014, 21:44   #8

DenizKızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DenizKızı
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 49713
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 92
107 Mesajına 183 Teşekkür Aldı

Alıntı:
dinc Nickli Üyeden Alıntı
M.Kemal 600 yıllık islam devletini ve hilafeti kaldırdı. Yerine Laik bir devlet kurdu. Madem öyle arkadaşım ben neden İslamın baskısını Tüm iliklerime kadar hisediyorum?
M.kemal'in devrimleri ne kadar sahiplenildi? Hilafeti kaldırmak islamın yada dinlerin yasaklanması demek değildir ki. Bugun islamın baskısını bu denli hissetmenin en büyük nedenlerinden biri islamcı, sunni mezhepçi bir iktidarın iş başında olmasıdır. Bunun sorumluluğu kalkıp M.kemale mi yükleyeceksin?
DenizKızı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Temmuz.2014, 22:37   #9

guns n roses - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
guns n roses
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 48009
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 160
36 Mesajına 66 Teşekkür Aldı

Mustafa Kemal'in yaratmaya çalıştığı profil o zaten.

Türk ''üst kimliğinde'', sunni. Sünni olanında ''laik'' olanı.
''Güneş her gün doğuyor ama yeni bir anlamla doğmuyor. Her gün ben o fabrikaya gidiyorum, aynı şeyleri yapıyorum, yapıyorum ve saatlerce aynı şeyi yapıyorum ve günlerim ziyan oluyor. Bir anlamsızlık belirdi ve anlamsızlık da amaçsızlığı beraberinde getiriyor.''
guns n roses isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Ağustos.2014, 00:27   #10

gaspıralı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gaspıralı
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 50799
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı

imdi Dersim isyanında nelerin yaşandığına gelelim:
1935 yılına gelindiği zaman Tunceli’de; (Pülümür, Ovacık ve Hozat arasında yer alan bir bölge) hâlâ devlet otoritesinin dışında, aşiret düzeni içinde yaşanmaktaydı. Esasen bu bölge tarihi boyunca hiçbir zaman, hiçbir devletin idaresi altına girmedi.

Kendi başına buyruk aşiretler düzeni içinde yaşayan bölge halkının ekonomisinin önemli bir kısmını, komşu yörelerde (Erzincan, Elazığ, Mazgirt, Pertek, Çemişgezek) yaşayan halkın mal ve hayvanlarını yağmalama eylemleri oluşturuyordu.

Cumhuriyet 1930’ların ortalarına gelindiğinde bu bölgede devlet otoritesini tesis etmek için harekete geçti. Bölgeye ulaşımı sağlamak için yollar ve köprüler inşasına girişti. Güvenlik güçlerinin sürekli olarak kaldığı karakollar inşa etti.

Aşiretler, doğal olarak bu gelişmeyi kendi egemenliklerine yönelik bir tehdit olarak değerlendirdiler ve isyan ettiler.

Önce şu gerçeği saptayalım. 1938 Dersim isyanı; modern, antiemperyalist, devrimci Cumhuriyet ile bölgenin feodal güçleri arasındaki bir çatışmadır. Burada haklı olan Cumhuriyet’tir. Feodal yağma düzenini sürdürmek isteyen yerel feodaller değil.

Nitekim o yıllarda Komünist Enternasyonal’in yayın organında yapılan değerlendirmeler de bu yöndedir.

İsyancılarla güvenlik güçleri arasında, 1937 ve 1938 yıllarında bölgede şiddetli çatışmalar yaşandı. Hükümet 1938 yazında isyan bölgesini boşaltıp, burada yaşayan yurttaşları batıda çeşitli illere yerleştirerek, isyancıları kitle desteğinden yoksun bırakarak isyanı bastırmak istedi.

Çok sayıda Dersimli batı illerine yerleştirildi. Kendilerine toprak verildi. Yerleşmelerine yardım edildi. Ama her şey bu kadar kolay ve sorunsuz olmadı.

Özellikle 1938 yılı Ağustos ve Eylül aylarında köylerinden toplanan binlerce aşiret mensubu (kadın, çocuk, ihtiyar) yollarda katledildi.

Bu eylem, “isyan bastırma” olarak değerlendirilemez. Masum sivilleri katledenler öyle anlaşılıyor ki; “öyle bir kıyım yapalım ki bundan sonra kimse isyan fikrini aklına getirmesin” düşüncesinden hareket etmişlerdir.

Halka yönelik bu şiddet politikasının karşısında olmak gerekir.

Öte yandan isyan, bölgenin boşaltılmasıyla birlikte sona erdi. Elde silah dağda kalanlara yönelik olarak 1943 yılında af çıkartıldı. Bunlar silahlarını bırakarak teslim oldular. Herhangi bir cezai işlem görmediler.

Sürgün edilen yurttaşların ise 1948 yılında Tunceli’ye dönmelerine izin verildi. İki yıl sonra ise köylerine yeniden yerleştiler.

1938 yılında batı Anadolu’ya gönderilen yurttaşların küçümsenmeyecek orandaki bir kısmı ise bir daha geri dönmedi.

1938 Dersim olayından geriye kalan en önemli mesaj, isyancılara karşı devletin verdiği mücadele değil, sivil halka uygulanan katliam oldu.

Dersim isyanından çıkarılacak en önemli ders şudur: Halkla birleşmeden gericilikle mücadele edilemez. İsyanı bastıracağım diye halka uygulanan şiddet ise, emperyalistlerin ve gericilerin elinde ülkeye karşı kullanılan bir koz olmanın ötesine geçemez.
gaspıralı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...