Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > ULUSAL SORUN VE DEVRİM > Kürt Ulusal Sorunu

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
KÜRTLER NE İSTİYOR ? diyenlere
Cevaplar
341
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
67289
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 12.Eylül.2008, 18:27   #51

Argeş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Argeş
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 10217
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı

Alıntı:
prtcph Nickli Üyeden Alıntı
Farkındaysan ben sana sormadım ne yapıyorsun diye sen bana sordun. Kendin pisir kendin ye yapıyorsun anlasılan. Gencligin verdigi dinamizmle sana pkk saflarında bol yer var. Ortaokul cocuklarını saflara cagıran bir örgüt nekadar sosyalist oluyorsa sen de okadar sosyalistsin. Ayrıca yöneticilere cagrıda bulunurken kendi yazdıklarınıda bir gözden gecirmen yararına olacaktır. Beni klavye devrimciligiyle itham ettiginin farkında degilsin.
bundan öteye gitmiyorsun çünkü!
Argeş isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.Eylül.2008, 19:03   #52

devrim yolunda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
devrim yolunda
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 7781
Teşekkür Grafikleri
2 Mesajına 2 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Argeş Nickli Üyeden Alıntı

Arkadaşım partinin aldığı kararları sorgulamak bir anlamda bir hatasını aramaya dönmüş sizde. ne parti aldığı kararlarda tereddüd ediyor nede kürt halkı alınan kararları yanlış görüyor. buyur tartışalım alınan kararları neyi merak ediyorsun?
Sosyalizm çatısı altındaki tüm örgütlenmeleri araştırmak yargılamak benim ve tüm komunistlerin görevidir.Tabiki hatalarını bulmakda...

Bugun ezilen ulusların özgürlük mücadelesinin komunizm açısından değerlendirilmesi ne yazik ki Lenin döneminden daha farklı bir durum teşkil ediyor.Ayrıca durumun öznelliği hesaba katılmadan hiç bir öge direk olarak başka bir unsura bağlanamaz.Bağlanırsa bu hatadır.Yani bugun neo nazi ağırlıklı bir ırk toplumdan dışlanma adı altında eziliyorlarsa bu onların özgürlük mücadelesine destek vermemizin zorunluluğunumu getirir? Yanlış anlaşılmasın bu örneği öznellik babında yazıyorum.Yani olayı gözün kapalı irdeleyemezsin.Bugun PKK,DHKP-C ve diğer tüm örgütler araştırılmalı analiz edilmelidir.Yoksa komunizm kendi içinde kendine zarar verebilir.Bunun önüne geçilmesi lazım...
devrim yolunda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Eylül.2008, 01:58   #53

prtcph - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
prtcph
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 12477
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
adil_amed Nickli Üyeden Alıntı
sevgili prtcph bu yeni bir örgüt ismimi?

değerli arkadaşım gel kurdıstana komunıst bir ordu ile savaş başlat t.c ye karşı.pkk yi beğenmiyorsan bunu yap.beğenmemekte özgürsün.ve insanki nelere kadirdir?bu mücadeleyi yürütebilirsin.

ismindeki bir örgütle mücadelene başla ardından gelen ikinci kişi ben olucam.söz veriyorum..

serkeftin heval
prtcph örgüt ismi degildir. Üyelerin kullandıgı nik'ler ile ilgili acıklamalar forum kurallarında var ve o kurallara uygunsa hakkında tartısmaya gerek yok.
prtcph isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17.Eylül.2008, 21:06   #54

işçi köylü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
işçi köylü
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 1811
Teşekkür Grafikleri

özrümü dileyerek giriş yapıyorum bu konuya üzgünüm ama bu mahlas yani "prtcph" bana nedense" particephe "yi hatırlatıyor yanliş düşünüyorda olabilirm sevgili yoldaşım ama böyle
Ölmek mi öleceksin!

Yarın bütün dünya
Duyacak nasıl olsa
Burada bu cehennemde
Yarın yoldaşların
Duyacak nasıl olsa
Sustuğunu bu cehennemde

Direneceksin!

işçi köylü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18.Eylül.2008, 01:21   #55

solcudergisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
solcudergisi
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 12549
Teşekkür Grafikleri

Kürt mücadelesi milliyetçiliğe karşıdır demiş Botan arkadaşımız, ancak PJAK'ın Facebook sayfasına bakınca, Apoizmin yanında koca koca Kürt milliyetçiliği yazdığını görürsünüz. Kürt hareketi, ortalama bir Türk insanına göre samimiyetini ve barışçıllığını kaybetmiştir. Bence alınan haklar, verilen özverilerden daha çoktur. Bu harekete destek verenler, belki de daha fazla hakka, hatta sosyalizme uzak kalmışlardır. Şimdi de hala illegal siyasete kaymakla tehdit ediyorlar, "savaşa hayır" pankartı taşıyıp, yüzlerce insanın katledildiği 15 ağustos'a "Kürt bayramı" diyebiliyorlar.

İki yüzlülüğün bu kadarı...
solcudergisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Eylül.2008, 16:13   #56

CandleJack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CandleJack
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 12970
Teşekkür Grafikleri

Güzel bir yazı bazı şeyleri göz önüne koyuyor... Fakat farklı bir tabirle aslında gerçekle aynı şeyler değil.

Açıklamasını yapmak istemiyorum...Güzel bir yazı teşekkürler ediyorum...
CandleJack isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Eylül.2008, 21:52   #57

prtcph - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
prtcph
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 12477
Teşekkür Grafikleri

beni ulusalcı olmakla itham edenlerin hangi ideolojiye hizmet ettigini göstermeye calısıyorum doruk heval. ulusalcı olan bir örgütün mevzusunu sosyalist bir forumda yapmak ve kendisine bakmadan baskalarını elestirmek; inkarın sınırlarını zorlamaktr.. Kürt ulusunu benden iyi tanımadıgını düsünüyorum zira Dersimliyim, 14 sene Dersimde yasadım. Kürtlerin ulus olmadıgını düsündügümü sanıyorsun. Gercekci olmak lazım gecmiste örnekler var kosova vs. gibi.

Ben ayrı devlette degil ayrı ırklardan degil gönüllü birliktelik ve sosyalit bir ülke ugruna mücadele veriyorum ve mücadelem asla kimlik degil zira sorun kimlik degil sınıf sorunudur. Kıssadan hisse cıkardıgınız sözlerin sahiplerini keske biaz daha fazla tanısanız ve bütün olarak ele alsanız.

Suat arkadas beni ulusalcı olmakla elestiren sensin fakat baglı oldugun ideoloji ve savundugun örgütler ulusalcı örgütler. bunu ne kendileri inkar ediyor ne de bu köye kılavuz gerekir. demek istedigim ben seni ulusalcı oldugun konusunda elestiremedim. seviyesiz demek benim icin br hakaret sayılır.

muhabbetle.
prtcph isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Eylül.2008, 22:44   #58

suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
suat
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 11362
Teşekkür Grafikleri
1 Mesaja Teşekkür Edildi

Suat arkadas beni ulusalcı olmakla elestiren sensin fakat baglı oldugun ideoloji ve savundugun örgütler ulusalcı örgütler. bunu ne kendileri inkar ediyor ne de bu köye kılavuz gerekir. demek istedigim ben seni ulusalcı oldugun konusunda elestiremedim. seviyesiz demek benim icin br hakaret sayılır. (prtcph)

sana ulusalcı dediğimi hatırlamıyorum.. nerede niçin dediğimi bana gösterirsin.. ya savunur yada özür dilerim.
seni aşağıdaki sözlerinden dolayı eleştirmiştim bir daha hatırlatayım o zaman...

1-Ortaokul cocuklarını saflara cagıran bir örgüt nekadar sosyalist oluyorsa
mahlas olarak aldığın ad bir devrimci örgütü anımsatıyor.. ulusal yanı da olan bir mücadele için bu tarz bir söylemi asla kullanmaz ve bu tür söylemlerin kimlerin argümanı olduğunu bilir...
2-Teslimiyetci apo'dan
bu bir hakarettir düşüncen bu olabilir ama burada kullanman..tahrik unsuru taşır......
3-Devletin pkk'ya katkısı asikar onu güclendirmek icin dogu ve güneydoguda, batıdaki illerde yasıyan Kürtlere asimile-baskı-iskence politikaları uyguluyor.
en berbatı da bu...bu gerekçeyi devletin halka işçilere vs. yaptığı baskılardan dolayı tüm devrimci örgütler için kullanabilirler ve ne anlama gelir beynini bir zorla...12 eylül darbesi de solu güçlendirmek için yapıldı he..mi...
4-savunmalarını ve yakalandıgında gösterdigi yalakalıkları bilmiyor musun ..prtcph
bu kelime de bir hakaret ve tahrik unsuru taşır...

görüldüğü gibi seninki bir eleştiri değil..tahriktir..
ayrıca 1 ve 3 nolu sözlerin ise birer saçmalıktır. az da olsa bir bilgiye sahip devrimcinin lügatında yoktur.. sana seviyesiz demişim bence az bile söylemişim..

not; aslında ilk söylediğimde kişiye seviyesiz dememiş, bu seviyesiz kelimeleri kullanma diye uyarmıştım. ama bu son açıklamam daha geçerlidir.

suat
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.Ekim.2008, 17:18   #59

anti-kapital - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
anti-kapital
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 8949
Teşekkür Grafikleri

kürtler söz konusu olunca MHP-AKP-CHP- sagcı solcu diger partiler aynı saflarda buluşurken kendi meselemizin çözümü konusunda biz kürtler bölünüyoruz .
. ayrıca ilk konu başlıgı degilde sonradan araya giren provökatörler konuyu dagıtmış ve herkes bir öncekine cevap vermeye çalışıyor .
anti-kapital isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Ekim.2008, 00:09   #60

zombie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
zombie
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 8128
Teşekkür Grafikleri

eşitlik özgürlük ??
hepimize ayn haklar verilmiyor mu?
kürt laz çerkes özbek??
anayasadan hepimiz aynı şekilde faydalanmıyormuyuz?
veya doğuda kim elektirik faturası ödüyor? ezici çoğunluk elektiriğini kaçak sağlamıyor mu?
bazıları kendi kültürlerine ait isim verememekten şikayet etmiş..buna kim karar veriyor? nüfusdakiler mi ve karar veren kimse neye göre karar veriyor devletin sözlüğüne ters düşen isimler konulmuyor mu? öyle olsaydı kardeşimin ismi devrim olmazdı...
şuan kuzenim doğu da öğretmenlik yapıyor siirtin bi ilçesi ve teknolojisine hayran kalmış sınıf tam donanımlı çok güzel bi okul olduğunu söylüyor..dışardan harabe gibi içi saray..
eğitim konusu açılmışken türkçe eğitim görmeleri saçma..doğuyosun alienden kürtçe öğreniyosun okula gidiyosun türkçe eğitim ev ile okul arasında bocalıyosun sonra o çocuk doğru düzgün 15 yaşına geldiğinde türkçesi tam anlamıyla güzel oluyor ve o çocukla ben öss de aynı türkçe soruları cevaplıyorum..işte eşitsizlik budur..
eşistsizlik kürt çocuğunun okuyamaması deildir eşitsizlik parası olmayanın okuyamamasıdır..koçun torunuyla emekçi ailenin çocuğunun aynı sınav sorularını cevaplamasıdır.eşitsizlik..sorular aynı olabilir ama hazırlanma koşulları farklıdır işte eşitsizlik budur..
ya ard arda sorular yazmışken bunu da ilave edeyim sosyalist kürdistandan bassediyosunuz..ondan onca doğudaki toprak ağalarına baş kaldırmanız gerekmez mi? veya nasıl oluyorda doğuda eşitlik isteyen bir bölgeden oransal olarak akp en çok oyu bingölden alıyor..
siz sosyalist bi devletten bassediyonuzda bunu halk kabul ediyor mu acaba
biz sınırları kaldıralım diyoruz siz kürdistan dan bassediyonuz
açlığın vatanı olur mu? yoksulluğun ?
bütün dünya bizim vatanımız bütüün dünya işçilerinn yurdu yanılıoyrmuyum?
ulusal sorundan daha çok sınıfsal sorun olarak bakalım olaylara..
zombie isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Ekim.2008, 00:27   #61

Viyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Viyan
KûrdiKurmance
Kullanıcı Profili
Üye No: 18
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 32
15 Mesajına 35 Teşekkür Aldı

Sayın zombie,

Şu sordukların karşısında nerde yaşıyorsun sorusu aklıma geldi...Çünkü farklı yerlerde yaşıyoruz galiba.

Anayasadan aynı şekilde faydalanıyormuşuz (daha neler)elektrik kaçakmış (git yaşada gör bakalım muameleyi)isimleri kullanıyormuşuz (bu devlet değilmi insana verilen ismi bırak parka verilecek olan kürtçe isimlereki türkçede çiçek adlarıdır dahi izin vermedi işin kolayına kaçma)bu ülkede eşitlik diye hiçbirşey yok.Eğitimden parası olmayanlar yararlanamıyormuş.(Sen dalga geçiyorsun okulu dahi olmayan köyler var.sen haritanın batısınımı savunuyorsun.)İnandıklarını söyle basının ve devletin böbürlene böbürlene anlattıklarına takılma.

Ayrıca kitaplarda ki milliyetçilik anlamı burda geçmez.Devlet babanın kurallarının esanamesi burda okunmaz.Umarım anlamışsındır.
Viyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Ekim.2008, 00:55   #62

suat
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
1 Mesaja Teşekkür Edildi

Alıntı:
zombie Nickli Üyeden Alıntı
eşitlik özgürlük ??
hepimize ayn haklar verilmiyor mu?
kürt laz çerkes özbek??
anayasadan hepimiz aynı şekilde faydalanmıyormuyuz?
veya doğuda kim elektirik faturası ödüyor? ezici çoğunluk elektiriğini kaçak sağlamıyor mu?
bazıları kendi kültürlerine ait isim verememekten şikayet etmiş..buna kim karar veriyor? nüfusdakiler mi ve karar veren kimse neye göre karar veriyor devletin sözlüğüne ters düşen isimler konulmuyor mu? öyle olsaydı kardeşimin ismi devrim olmazdı...
şuan kuzenim doğu da öğretmenlik yapıyor siirtin bi ilçesi ve teknolojisine hayran kalmış sınıf tam donanımlı çok güzel bi okul olduğunu söylüyor..dışardan harabe gibi içi saray..
eğitim konusu açılmışken türkçe eğitim görmeleri saçma..doğuyosun alienden kürtçe öğreniyosun okula gidiyosun türkçe eğitim ev ile okul arasında bocalıyosun sonra o çocuk doğru düzgün 15 yaşına geldiğinde türkçesi tam anlamıyla güzel oluyor ve o çocukla ben öss de aynı türkçe soruları cevaplıyorum..işte eşitsizlik budur..
eşistsizlik kürt çocuğunun okuyamaması deildir eşitsizlik parası olmayanın okuyamamasıdır..koçun torunuyla emekçi ailenin çocuğunun aynı sınav sorularını cevaplamasıdır.eşitsizlik..sorular aynı olabilir ama hazırlanma koşulları farklıdır işte eşitsizlik budur..
ya ard arda sorular yazmışken bunu da ilave edeyim sosyalist kürdistandan bassediyosunuz..ondan onca doğudaki toprak ağalarına baş kaldırmanız gerekmez mi? veya nasıl oluyorda doğuda eşitlik isteyen bir bölgeden oransal olarak akp en çok oyu bingölden alıyor..
biz sınırları kaldıralım diyoruz siz kürdistan dan bassediyonuz
açlığın vatanı olur mu? yoksulluğun ?
bütün dünya bizim vatanımız bütüün dünya işçilerinn yurdu yanılıoyrmuyum?
ulusal sorundan daha çok sınıfsal sorun olarak bakalım olaylara..
zombıe adın gibi eski bir tarihte ölmüş yeniden dirilmişsin ama ülkede yaşananları görmemişsin.. seni bu yüzden hoş görüyorum... biraz canlan (bilgilen) istersen..

suat
Alt 10.Ekim.2008, 19:11   #63

zombie
Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Viyan Nickli Üyeden Alıntı
Sayın zombie,

Şu sordukların karşısında nerde yaşıyorsun sorusu aklıma geldi...Çünkü farklı yerlerde yaşıyoruz galiba.

Anayasadan aynı şekilde faydalanıyormuşuz (daha neler)elektrik kaçakmış (git yaşada gör bakalım muameleyi)isimleri kullanıyormuşuz (bu devlet değilmi insana verilen ismi bırak parka verilecek olan kürtçe isimlereki türkçede çiçek adlarıdır dahi izin vermedi işin kolayına kaçma)bu ülkede eşitlik diye hiçbirşey yok.Eğitimden parası olmayanlar yararlanamıyormuş.(Sen dalga geçiyorsun okulu dahi olmayan köyler var.sen haritanın batısınımı savunuyorsun.)İnandıklarını söyle basının ve devletin böbürlene böbürlene anlattıklarına takılma.

Ayrıca kitaplarda ki milliyetçilik anlamı burda geçmez.Devlet babanın kurallarının esanamesi burda okunmaz.Umarım anlamışsındır.
ben küçük burjuvazi bi ailenin kızı sayılırım..babam veteriner..görev nedeniyle doğuda bulunduk ve elektiriği kaçak kullananlar oldukça fazla - kendim gördüm-..
arkadaşım anayassadan eşit şekilde yararlanmıyormuyuz?
sen kürtsün sen türksün sen lazsın diye ayrı ayrı anayasa mı uygulanıyor? böyle bi uygulama varda ben mi görmediim?
bu ülkede eşitlik yoksa bu sadece kürtlerin sorunu mu sadece kürtlere mi haksızlık yapılıyor?
neden diğer soruların cevabı yok sorabilirmiyim??
Alt 10.Ekim.2008, 19:15   #64

suat
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
1 Mesaja Teşekkür Edildi

Alıntı:
ben küçük burjuvazi bi ailenin kızı sayılırım..babam veteriner..görev nedeniyle doğuda bulunduk ve elektiriği kaçak kullananlar oldukça fazla - kendim gördüm-..
sen kürtsün sen türksün sen lazsın diye ayrı ayrı anayasa mı uygulanıyor? böyle bi uygulama varda ben mi görmediim?
bu ülkede eşitlik yoksa bu sadece kürtlerin sorunu mu sadece kürtlere mi haksızlık yapılıyor?
hala anlamadınız mı arkadaş ölüler diyarından geliyor.. adı zombie..
yaşayan ve direnenlerle bir ilişkisi olmadığı gibi yaşananlardan da bi haber..kendini t.e.k. avukatı sanıyor.. hazır bu işe soyunmuşsa batıdan başlasın.. sonra "doğu" ile ilgilensin diyeceğim ama derdi başka..yaşayan ölü zombie nin bence kendi haline bırakın onu..

suat
Alt 10.Ekim.2008, 20:11   #65

zombie
Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

pardon amacım tartışma ortamı yaratmak deil sadece bilmek istiyorum bu yüzden bu kadar soru..

ben bu ülkede eşitlik vardır demiyorum bu ülkede bir haksızlık varsa sadece kürtlere karşı olmadığını söylüyorum..evet bi eşitsizlik var emekçiye işçi sınıfa karşı...
arkadaşım sen yoldaşlarını diline rengine dinine göre mi seçersin? okuyunca bile komik geliyor insana..işçi sınıfı ellerinden tanınır dünyayı yaratan ellerinden..ister türk kürt ispanyalı olsun bütün dünya bizim..sınır çizmeye gerek yok! çünkü dediğim gibi açlığın yoksulluğun vatanı olmaz..

<<<DÜNYAYI İSTİYORUZ>>>
Alt 10.Ekim.2008, 23:39   #66

Viyan
KûrdiKurmance
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:

Bak ya bir anayasa var ki...Ohhh ohhh evlere şenlik.Tabi hepimize eşit davranılıyor bu sakin ortam bize göre değil biz isyan çıkarıyoruz.Rahatsızmıyız biz...Bak kardeşim görmek isteyen görür,ama sadece aynadaki görüneni görmek istersede herşeyi eksik bilir.Çıkıp bana taraflı anaysayı savunma.Aydınları,devrimcileri,sanatçıları,yaşamak isteyip özgürlük diye haykıranları parmaklılar ardında işkenceye tabi tutan anayasayı eşittir diye savunma.Doğuda elektrik kaçakmış.Batıda da aynı bir fark mı var?Ben kürdüm dediğimde iş vermeyenler var.Kimliğe bakıp adam seçen var.Yaşanılanları öğrenDiğer soruların cevaplarıda var iyi oku.Görmek istersen.

Okadar eşittiz ki.Adamın biri çıkıp DTP leri öldürün diyor savcısıda düşünce özgürlüğü diyor.Biz biji desek türkçeyi katlediyoruz,düşünce suçunda bulunuyoruz.Ne eşitlik ama.

Ayrıca Kürt Halkı Sadece Ezilmiyor Katlediliyor.Ama buda haktır!! demi sana göre.
Alt 11.Ekim.2008, 22:42   #67

zombie
Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

adaletsiz davranılmasının tek sebebi kürt olmak mı? sorun kürt olmak mı? yoksa devrimci olmak mı?
Alt 12.Ekim.2008, 14:17   #68

--.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
--..
Okuyucu
Kullanıcı Profili
Üye No:
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
pardon amacım tartışma ortamı yaratmak deil sadece bilmek istiyorum bu yüzden bu kadar soru..

ben bu ülkede eşitlik vardır demiyorum bu ülkede bir haksızlık varsa sadece kürtlere karşı olmadığını söylüyorum..evet bi eşitsizlik var emekçiye işçi sınıfa karşı...
arkadaşım sen yoldaşlarını diline rengine dinine göre mi seçersin? okuyunca bile komik geliyor insana..işçi sınıfı ellerinden tanınır dünyayı yaratan ellerinden..ister türk kürt ispanyalı olsun bütün dünya bizim..sınır çizmeye gerek yok! çünkü dediğim gibi açlığın yoksulluğun vatanı olmaz..

<<<DÜNYAYI İSTİYORUZ>>>
Sevgili zombi
Bu söylediklerinin pek çoğu doğru arkadaşım.
Bir Komünist için,etnik,cinsel ve dinsel kimliğin hiç bir önemi yoktur.
Çünkü Komünistlerin VATANI yoktur.
Benim için,bir ispanyol,bir fransız,bir türk işçisinin hiç bir farkı yoktur.
Zaten Marksta Komünist Manifestoda "İşçilerin vatanı yoktur derken,bunu kast etmiş.
Ancak burada farklı bir durum var.
Burada toprakları işgal altında olan,kendi dilini kullanması,doğacak cocuğuna kendi dilinde isim vermesi ,kendi kültürünü geliştirmesine izin verilmeyen bir halk var.
Doğalki bu baskı ve sömürü onların üzerinde bir kat daha fazla.
Biliyormusun,işçi ücretlerini patron belirlerken,o işçinin nereli olduğunun ne kadar önem taşıdığını.
Kadınlar öyle değilmi.
Kadınlar üzerinde çifte bir baskı ve sömürü yokmu!
Biz Komünistler bu nedenle bu halkın yanında olmak zorundayız.
Başka türlü onları,gerçek sınıf mücadelesinin içersine çekebilmenin bir yolu yok.
Dostlukla
veda
Alt 12.Ekim.2008, 14:19   #69

İŞÇİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İŞÇİ
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 4142
Teşekkür Grafikleri

yani anlatmalıyız,gerçekleri söylemeli ve bilgilendirmeliyiz.

''Pasaporta ısınmamış içimiz,
Budur katlemize,sebep suçumuz''...
Ahmet Arif.

İŞÇİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.Ekim.2008, 14:23   #70

Viyan
KûrdiKurmance
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
che_1955 Nickli Üyeden Alıntı

Bizler Sosyalizm biliminin yanısıra Anadolu tarihinide iyi biliriz ve sorulan tüm sorulara verilecek yanıtlarımız var sayın suat.
Saygı karşılıklıdır. Zombie herne kadar resmi ideoloji kültüründen arınmamış olsada, önderimi eleştireni savunan "Faşisttir" diyenden daha değerlidir bu forumda bizim için.

Nasıl oluyor bu.Neden ayırt ediliyor.Zombie Ve Argeş i nasıl değer bakımından tartıyorsun.Böyle bişiye hakkımız mı var.Ozaman Suat ta eleştirisinde haklı olur.

Argeş özür dilemiştir.Fakat yeterli görülmemiş.Ve şimdiye kadar özür dileyenler geri geldi.Hatta bunu yapmayanlara da afla şans verildi.Yanılıyormuyum!!
Alt 22.Ekim.2008, 17:14   #71

anti-kapital - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
anti-kapital
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 8949
Teşekkür Grafikleri

KÜRTLER NE İSTİYOR? diyenlere şu sorularım olacak türk arkadaşlar samimice yanıtlarsa memnun olurum ..
------yunanistanda bir türksün ve
.... yunanlılar bu topraklarda yaşayan herkes yunandır ders ne yaparsın ?
....çocuguna verdigin atilla ismini kabul etmez ve çocuguna yunan isimlerini koyacaksın derse ne yaparsın ..?
....yunanlılar 100 lerce tv kanalında günün 24 saati istedikleri yunanca programı seyrederken sana ülkemizin birligi ve bütünlügü için deyip haftada sadece 4 saat türkçe kanalı seyretme hakkı tanırsa ne yaparsın ..?
...bulundugun köyün ,dagın ,nehrin , vb türkçe ismini yunanca yaparsa tepkin ne olur ..?
...çocuklarına türkçe ögretmen için okul açmak istediginde izin vermezse ,seçmeli ders e izin vermezse , sadece kendi paranla kurs açabilirsin oda 18 yaşından büyüklere kurs verebilirsin derse ne yaparsın ?
...KUTLAMAK İSTEDİGİN kurban bayramı vb gibi bayramlara şehrin 10 km dışında yerler gösterip ülkenin BİRLİGİ VE BÜTÜNLÜGÜ İÇİN orda yapmalısın derse tepkin ne olur ?
---------------------------

ZOMBİ ye : öncelikle yukardaki soruları okumanı ve yanıtlamanı senden isteyecegim ...

arkadaşım sen yoldaşlarını diline rengine dinine göre mi seçersin? okuyunca bile komik geliyor insana..işçi sınıfı ellerinden tanınır dünyayı yaratan ellerinden..ister türk kürt ispanyalı olsun bütün dünya bizim..sınır çizmeye gerek yok! çünkü dediğim gibi açlığın yoksulluğun vatanı olmaz

demişsin saydıgın tüm bu olumsuzlukların ve eşitsizliklerin yanında kürtler dillerini ,kültürlerini , de yaşayamadıkları için senden daha fazla ezilmişlerdir .. burada kim daha fazla eziliyor tartışması yapmak istemiyorum ama meselenin özüde bu zaten .yani işçi kürt hem işçi oldugu için hemde kürt oldugu için iki kat daha fazla sömürülüyorlar.
anti-kapital isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.Ekim.2008, 21:35   #72

zombie
Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

bulgaristanda bi türk ve bulgarlar bulgasitanda yaşayan her türke siz bulgardır dedi
çocuğuna verdiği atilla ismini kabul etmedi ve bulgarca isimler koyacaksın dedi
.
.
.
.
devam edip gider ama hiç bir türk UKKTH vardır deyip kendi sınırlarını çizmek istemedi..arkadaşlar sorun en çok ezilen kim ?türk kürt kavgası değil..savaşımız türk kürt savaşı değildir..savaşımız
ekonomik ve siyasal yararlanma olanaklarının toplumun geniş kesimlerinin yararına değişmesini sağlamak( ekonomik yararlanma dediğim daha dengeli bir gelir bölüşümü.siyasal yararlanmadan da kastettiğim siyasal katılımın yani insanların kendilerini ilgilendiren yada ilgilendirecek olan konulardaki kararların alınmasına katılımdır)
insanlık tarihi ezen ve ezilenin kavgasından başka birşey değildir.herşey ezen (kapitalist,oligarşi,kartel faşist T.C..)
egemen olan içindir.en güzel sofralar onlarındır başkalarının haklarına karar verme yetkileri de onlarındır.ezilene ise sadece çalışmak düşer.insanlar demokrasiye geçtikleri zamanda durum pek değişmemiştir.kitle iletişim araçlarını ellerinde bulunduranlar ve üretim araçlarının sahipleri yani egemen sınıf demokrasiyede kendi koyduklarını sınırlar içinde oynamak isterler.toplumdaki temel ilişkileri bozmayacak bir demokrasi(!).işte bizim savaşımız bu sömürü ilişkilerini bozmak olmalıdır.ve kim ne derse desin bu ancak kürt türk işçi sınıfının birleşmesiye başarıya ulaşır...işte o zman kork oligarşi...kadın erkek kürt türk birleşelim bu kavgaya omuz verelim zafer bizi bekliyor..
kim ne derse desin kürt halkını çok seviyoruz..
ve yine kim ne derse desim biz devrimi çoook seviyoruz..

Chat dilinde yazmak yasaktır.Bunları düzeltiniz.Viyan
Alt 24.Ekim.2008, 02:42   #73

düşünsel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
düşünsel
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 13861
Teşekkür Grafikleri

biz sınırları kaldıralım diyoruz siz kürdistan dan bassediyonuz(zombie)

Bazıları istemiyor diye bu mücadelenin yanlış olduğuna kanaat getirmişsiniz anlaşılan.Bir sosyalist,halkların kardeşliğini savunur ve halkların mücadelerini destekler kim olursa olsun.İster filistin de ister bolivya da ister Kürdistan da...birini destekleyip diğerini desteklememek,sosyalist bir zihniyetin ürünü değildir.Burda sözlerimden yanlış anlamlar çıkarmayın lütfen.her ülkede her zamanda her toplumda farklı istekleri olan insanlar mutlaka bulunacaktır.Farklı yönetim isteyenler,farklı liderler isteyenlerde olacaktır ki bunu değiştirmek çok ama çok zordur ve hatta imkansızdır.Kürt mücadelesinde de farklı istek ve söylemlerde olan insanlar olacaktır ama önemli olan mücadele ye destek verenlerin çok olmasıdır.En basit örnek günümüz Türkiyasinin resmidir;biz sosyalistler çok az bir sayıdayız ve farklı isteklerimiz ve düşüncelerimiz mevcut.Peki bizim bu istek ve düşüncelerimiz etkili mi çoğunluk arasında?Cevabı tabikide hayırdır,ve çoğunluğu elinde bulunduran siyasal erk,sosyalistlere daha birkaç gün önce hakaret etti.şimdi burda,şu durumuda düşünebilirsiniz,azınlıklar,çoğunluğun tahakkümü altındasmı yaşamlarını sürdürecek?Yaşam derken buna karşı her zaman vakur bir şekilde direnme gösterilecektir.Ama GERÇEK ANLAMDA DEMOKRASİYİ İÇSELLEŞTİRMİŞ BİR YAPIDA,ÇOĞUNLUK VE AZINLIK ARASINDA ÇOK UÇ NOKTALAR YAŞANMAZ.Biri diğerini boyunduruğu altına almaz!!!

Kürt mücadelesi de bu demokrasi bilincini kendi içinde özümsemiş bir mücadeledir ve bu mücadelenin içinde buna karşı olanlarda olabilir.Seçimlere baktığımızda(genel ve yerel) büyük bir çoğunluk bu mücadeleyi desteklemektedir.ama bir bölümüde karşı çıkmaktadır ki bu gayet normaldir...sosyalizmi isteyen emekçiler arsında bile farklı argümanlar kullananlar var!!! O zaman sizin sorduğunuz sorunun cevabıda kendiliğnden gelmiş olmaktadır

saygılarla...
düşünsel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Ekim.2008, 01:56   #74

Rapish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Rapish
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 3920
Teşekkür Grafikleri

söz konusu bayrak-milli irade-ulusalcilik...dolayisiyla milliyetcilik yapiliyor
Rapish isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Ekim.2008, 23:09   #75

YAKUP KONAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YAKUP KONAK
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 14064
Teşekkür Grafikleri

Peki Bu Dediklerinizi Yapsalar Ne Bileyim Misal 24 Saat Kürtce Yayın Kürtce Secmeli Ders Kürtce Cocuk Isimleri Kürtce şehir Isimleri Vb Bunlar Olsa Bu Kadar Zulum Işkende ölüm Kan Bitermi?merak Ediyorum Bitermi????
YAKUP KONAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...