Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Politik Gündem

Politik Gündem Güncel Politik Konuların Okunup Tartışıldığı Bölüm

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Derine Dalmayın, Savaş Uyduruk!
Cevaplar
147
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
5731
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 13.Şubat.2018, 02:27   #26

Komüncü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Komüncü
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 47440
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 3,704
858 Mesajına 2,300 Teşekkür Aldı

Savaş veya savaşlar uyduruk değil. Ekonomi ile her şey açıklanmıyor. Daha doğrusu ekonomi herşeyi açıklamaya yetmiyor.
Öyle silah satıp para kazanmak için savaş felan yapılmıyor
Külliyatta anlatıldığı gibi her savaşın altında ekonomik nedenler yatmaz. Bunu anlamak için önce güç olmak nedir bilmek lazım.
Güçlü olmak bir şeydir. Güçlü kalmak başka birşeydir
Güçlü kalmak için sana düşman olan veya olmayan herkesin güçlü olmasını engellemen lazım.
hiç düşündünüzmü orta doğu coğrafyasında fransanın,ingilterenin,abd nin bir geçmişi var. Ama çin'in,vietnamın,kamboçyanın,cuba nın ve afrikadaki sosyalist ülkelerin burada geçmişi yok. Neden yok?
Şuan sosyalist ülkeler arap ülkelerinden beter vaziyette
Hedef yok, menzil yok, devrimcilik yok. Haliye en genel anlamda dünya çapında bir önderlik sorunu var.
Che nin herkesten saygın olmasıın nedeni, devlet tuzağından, batağından düşünsel olmasada fiziksel olarak kopmuş olmasındandır
iktidar olmak, devlet olmak yıktığın gibi olmaktır
devlet olmak demek, çar ingiltereye otomobil siparişi veriyor. Otmobiller için ödediği ücretle işçiler yıllarca geçinebilir diye propaganda yapıp, iktidarı aldığında ingiltereye otomobil sipariş etmektir devlet olmak.
Devrimcileri öldüren, işkence edenlere faşist diyememektir devlet olmak
Sosyalist devletler külliyattaki kitaplarla yetişmiş yöneticileri nedeni ile gerek dünyanın ve savaşların olsun, gerekse vekalet savaşlarının olsun çözümlemesini ve karşı hamlesini yapamaz. O nedenle genel bir önderlik sorunu olduğu için ne yapacaklarını bilmiyorlar. Sen düzeltmek için yapmazsan o bozmak için yapar. Meydan boş nasılsa...
Ne silah, ne petrol, abd için bedelsiz verdiği silahın veya petrol kuyularının çok büyük bir önemi olduğunu sanmıyorum. Eğer ortadoğu coğrafyasında olmazsa rusya boşluğu doldurur. Ve çok güçlenir. Bunu engellemek ve israili rahatlatmak için bölgede ameliyat yapıyor. Rusya ise oyunu bildiği için hastayı ameliyat masasından aldı.
Bundan sonrası için bir sürü olasılık var. Savaş sürerken ne gibi görüşmeler anlaşmalar yapılacak. Kim hata yapacak. Kim dahil olacak. Kim çekilecek bunlar kestirilemez. Ama sonuca etki eder. Ve etki edecek çok oyun dönecektir.
Türkiyeli devrimciler hiç bir hesapta yok. Türkiyedeki demokratik kitle ise bir dizi vahim hataların, yanlışların sonucu bastırıldı. Bunda kabahatli olanlar suçunu biliyordur. Herkes unutsa ben unutnam.
Alt 13.Şubat.2018, 06:41   #27

Tripoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tripoli
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 54383
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2
80 Mesajına 132 Teşekkür Aldı

Mesele gerçeklikten kopma. Rojava'da bir savaş devam ederken, oradan ideal toplum tipine dair modeller falan çıkaranlar vardı. Birkaç klişe ve dillendiren on kişiye sorsan, onunun da farklı farklı yanıtlar vereceği kavramların bol bol kullanıldığı ve sosyalist teoriye alternatif modeller ortaya konuyordu. Ama uzun uzun anlatılan tüm bu modeller "Dünyanın en güçlü emperyalist devletinin askeri ve mali desteği de modelin parçası mı?" sorusu karşısında havada duran şeylere dönüşüyordu. Bunun öncülü de 4-5 sene önce tartışılan "Kuzey Irak Modeli" idi ki, Amerika'nın tavrını değiştirmesine müteakip ne gibi sonuçlar ortaya çıktığına şahit olduk.

Bir gerçekliği, onu oluşturan tüm unsurları dahil etmeden modelleyemez, çıkarım yapamazsınız. Yaparsanız gerçeklikten kopmuş olursunuz.
Tripoli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Şubat.2018, 13:04   #28

ozgurkursun44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgurkursun44
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 37022
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 716
341 Mesajına 534 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Tripoli Nickli Üyeden Alıntı
Bunun öncülü de 4-5 sene önce tartışılan "Kuzey Irak Modeli" idi ki, Amerika'nın tavrını değiştirmesine müteakip ne gibi sonuçlar ortaya çıktığına şahit olduk.
Suriye'deki hiç bir Kürt'ün ağzından Suriye'nin parçalanmasına dair bir cümle duymadım, görmedim. Kaldı ki, KCK yetkilileri de, Suriye'nin parçalanmasını istememektedir. Buna rağmen Esad rejimi ve Rusya, hava sahasını Türkiye'ye açmıştır. Afrin'deki Kürtleri yalnız bırakmışlardır. Kime karşı???? Türk lejyoner askerlerine ve El-Kaide menşeli çetelere karşı.

Şuan Türk Lejyöner askerler, Araplar çeteler için Kürtlere karşı savaşmaktadır. Suriyeli Araplar da, deniz kenarında nargile içiyor.

Ayrılma çözüm getirmez. Zorunlu birliktelikler de çözüm getirmemektedir.

Burjuva temsilcisi Ali Koç, ülke karpuz gibi ikiye ayrılmış ifadelerinde bulunmuştur. Sermaye sahipleri düşünsel manada, Erdoğan-Ergenekon rejimiyle şuan savaşmaktadır. Ortada ciddi bir çelişki vardır.

Kaldı ki, Amerika savaş istiyor denmesinin hiç bir gerçeklik payı yoktur. Çünkü Fırat'ın batısını, Afrin hava sahasını Rusya kontrol etmektedir.
Dolayısıyla Amerika, savaş istiyor diyenler, bir çelişki ve yanılgı içindedir. İddiasını şöyle destekleyebilirler, Rusya, savaş istiyor diyerek...

Unutmamak gerekir ki ve de Karasu'nun ifade ettiği gibi Kürtler, Kuzey Suriye’de, Şengal’de ve başka alanlarda IŞİD’e karşı mücadelede beş bin civarında şehit vermişlerdir. IŞİD belasını insanlığın ve Ortadoğu halklarının başından kurtaran Kürtlerdir. Buna rağmen Esad rejimi ve Rusya, Erdoğan-Ergenekon rejimine büyük ödül vermiştir.

NATO üyesi Türkiye'nin stratejik ortağı ABD, Afrin bizim kontrol alanımız değil diyerek IŞİD'e karşı beş bin şehit veren Kürtlere karşı ikiyüzlü davranmaktadır.

Statükodan yana olan solculara karşı mücadele edilmeli, değişime aç olan solcular ile ortak hareket edilmelidir.

ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Şubat.2018, 14:21   #29

turgut_fatsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
turgut_fatsa
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 48375
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,271
821 Mesajına 1,338 Teşekkür Aldı

İla bir, aynı tarzda düşünek zorundamıyız. ? Biliyorum ki herkes ''hayır'' (hayır evet yarışması açıldı ya :) diyecektir. Ama farklı düşünenlere ilk ve öncelikli yapıştırılan hemen '' kanları ulusalcılıkla zehirlenmişler'' oluyor.

Yani kalkıp şimdi ,'' Emperyalist ABD ile birlikte kurtuluş arayanları eleştirmek , yuf be'' demek ulusalcılık kanıyla zehirlenmekmi oluyor. Ama aynı ulusalcılık zehiriyle ABD yi bölgede yer aldırmak ,yerleştirmek ,olanlaklar ve teşvikler yapmak ulusalcılık olmayıp yurtseverlik oluyor öylemi?

ABD'nin ulsalcılıkla hiçbir alakasının olmadığını ,böylesi bir sorunu da sorun yapmadığını herhalde 1.Dünya savaşından beri izliyoruz.(hikayeden Wilsonculuğu peydalamıştı bunun hikaye olduğunu biliyoruz) ABD aynı zamanda Ulususalcılığa düşman olduğunu bilmeyenimiz herhal de bunca deneyimden sonra yoktur.

Bir de Akseymen yazısında ''kaba emperyalizm '' diye bir kavram gördüm.
Arkadaşlar Emperyalizmin yumuşağıdamı var.? Daha neler duyacağız.

Gözden kaçan şu : Her iki tarafa ,yani Türkiye politikasına ve Kürtlerin politikasına eleştiriler var ama burada daha çok öne ,tartışmalardan dolayı Kürt politikası oluyor . (Dost acı söyler)

Hasan arkadaşın ,''uyduruk savaş'' kavramına itiraz ettim. Evet savaşın uyduruğu olmaz. Ancak onun daha sonraki yazıların da ise bu kavramı Sınıflar mücadelesin olmadığı savaşları ''uyduruk savaş '' olarak anlamdırdığını anladım . '' Hasan arakadaşa göre ve yaklaşımına göre ''Sınıflar mücadelesi dışındaki savaşlar uyduruk savaşlardır. '' Anladığım bu oldu. Doğrudur , bu anlamda doğrudur

Ancak orta da savaşlar var. Egemenlik savaşları .Hepsi ,ulusal çıkarlarını öne koyarak ve ulusal egemenlik için bu savaşın içindedir.Kendileri de bunu itiraf ediyorlar. Peki kardeşim bu egemenlik savaşları içinde nerdeyiz. ?

Eğer dünya toplumlarının(enternasyonel) çıkarlarını düşünüyor ve bu amaçla yürüyorsak ve bunu tesisi etmenin koşullarını yaratmak istiyorsak bu egemenlik savaşı içinde olanların hangisiyle geçici ittifaklar kurabiliriz. ABD , Rusya ,İran,Irak Türkiye ..
Özerk yapılanmayı savunan Rusya neden tercih edilmedi. Hadi tercih edilmedi ,ya da ölümüne hiç birisini tercih edilmesin .Ama görüyoruz ki Suriyede Kürt politikası halkların bir numaralı düşmanı ABD'yi tercih etmiştir.

İşte öneri ...

Bura da Kürt politikası en berbat olanı tercih etmiştir.ABD (kaba emperyalist)

Hepimiz biliyoruz şu anda Dünya koşulların da ki tek kendi gücüyle bu işin üstünden gelmesini bırakalım,var olan siyasal devletler bile gelemez. İttifaklar şart,şartta birlerinin bir dönem yaptığı gibi neden İngiltere,Fransa,İtalya ,ABD değildi de Sovyetlerdi ?
Önümüzdeki daha zorlu ve çetin geçecek mücadelenin ihtiyaçlarına yanıt verecek birleşik bir direnme zeminini ve seçeneğini hep birlikte inşa etmeliyiz. Eğer bu yaratılamazsa devrimci direniş imkanının umutsuzluk içerisinde boğulmasının önüne de geçilemeyecektir.
turgut_fatsa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Şubat.2018, 14:50   #30

Akseymen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 42196
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 10,001
1,685 Mesajına 4,220 Teşekkür Aldı

Yanlış okumuşsun Turgut arkadaşım..

Kaba emperyalizm demedim..Kaba anti-emperyalizm dedim..Çok farklı şeylerdir..

Devrimciler anti-emperyalsttir..Faşistler,ulusalcılar da anti-emperyalst olduklarını söylerler..Benim dikkat çektiğim ikisi arasındaki farktır..Anti kapitalist olmadan anti-emperyalist olduğunu iddia edenler için üretilmiş bir tanımlamadır...

Bu iki terim arasındaki farkı çözersin herhalde diye düşünüyorum..
Akseymen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Akseymen Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 13.Şubat.2018, 15:16   #31

ozgurkursun44
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

29. nolu yazıda, sn. Fatsa, Bura da Kürt politikası en berbat olanı tercih etmiştir, ABD demektedir. Oysa ki Türk diyaneti, Afrin'de Kürtlerin öldürülmesi için camilerde dua okutulduğu ifade edilmektedir.
Diyanet bir tercih mi savaş esnasında????? Neden tercih ediliyor????

Şimdik olayın esas noktasına gelelim. IŞİD'e karşı Kürtler sadece ABD ile işbirliği yapmamıştır. Lakin işbirliği kelimesi tercih olarak yorumlanmaktadır.

Eğer konuya, IŞİD'e savaş konusunda yaklaşırsak tercih meselesinde, koalisyon grubunun içinde, ABD'nin yanında Fransa, İngiltere, Avusturulya, Belçika, Danimarka, Norveç, Kanada, Almanya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Katar ve Ürdün de var. Dolayısıyla Türk lejyöner askerlerin Menbiç'e saldırı esnasında karşılarında bu ülkeleri bulabilme ihtimali yüksek.

Peki Erdoğan-Ergenekon rejimini kimi tercih etti? El-Kaide menşeli çetelerini tercih etti.
ve de işbirliği yapmaktadır.

Tercih meselesinde konuya daha da yaklaşırsak CHP neden 15 yıl muhalefette kalmayı tercih etti noktasına kadar gideriz.....

Statükodan yana olan solculara karşı mücadele edilmeli, değişime aç olan solcular ile ortak hareket edilmelidir.

Alt 13.Şubat.2018, 15:40   #32

dinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dinc
Üyeliği durduruldu
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 46207
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,425
263 Mesajına 425 Teşekkür Aldı

Alıntı:
ozgurkursun44 Nickli Üyeden Alıntı
[B]

1 yıl hizmet veren sözleşmeli erler 2.254 ile 4.004 tl arası maaş alırlar. 7 yıl hizmet verenler ise 2.260 ile 4.441 tl arasında maaş alırlar.2017 sözleşmeli er maaşları ortalama olarak bu sınırlarda olup hizmet verilen birliğe göre maaş miktarları değişebilmektedir.

Şuan Afrin'e gönderilen askerlerin çoğu sözleşmeli er statüsünde. Sözleşmeli askerleri orduya bağlayan vatan sevgisi mi????
Bence hayır,
İşsiz güçsüz ya da diğer işlerde çalışacak herhangi bir kabiliyet ya da yeteneğini olmadığı için veya mesleksiz olduğu için sözleşmeli ere başvurmuştur.

Orduya bağlayıcılık etkisi ise "ücret ya da maaştır". 2.260 ile 4.441 tl maaş, sözleşmeli askerleri orduya bağlamaktadır.

Bunlar profesyonel askerlerdir. Yani lejyöner, paralı askerlerdir. Sözleşmeli asker olmasında,
maaş ya da ücret belirleyici etkendir.

Dolayısıyla Ergenekon kesimi ve diğerlerinin Afrin'e gönderilen sözleşmeli paralı askerler için pek bir anlam atfetmesi paranoyak bir durumdur.

Genel olarak asteğmenlerin 4 bin - 4 bin 200 lira civarında maaş aldığı bilinmekte olup üsteğmen 4 bin 600 yüzbaşı 4 bin 800 binbaşı 5 bin 000, yarbay 5 bin 900, albay 6 bin 700 lira olarak takip etmektedir. (Tazminat ücretleri net olarak bilinmediği için subayarın maaşları bu verilen tutarlardan daha yüksek olabilmektedir).

Bu rütbeliler ise memur statüsü ile eş değerdedir.
Bir nevi yöneticilerdir.
Orduda kalmalarını sağlayan "bağlılık etkisi" ise maaş ve ücrettir.
Subayların Ordu'da kalmalarının tek sebebi maaş ve bağlılık etkisinden bahsetmişken yeniden belirtilmesi gereken sistemdekj tek gerçek savaş sınıf savaşıdır. Bir insan aylık kazancıyla koç ve Sabancilarin onbinde biri bile kazanamazken bu uğurda ölüme gidebilir.Neden çünkü ekmek için! Sizde bunları işgalci subay diye öldürüp video paylaşmayı devrimcilik ve sınıf savaşı olarak görüyorsunuz. Devrimciler işçi ve emekçi sınıfının tümünün ideoloji için savaşır! Asker icinde! Ben diyorum ki YPG güçleri gitsin koç ve Sabancı ile savaşsın ve onlara eylem yapsın.
dinc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Şubat.2018, 18:53   #33

Apé Che - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Apé Che
İŞÇİ...
Kullanıcı Profili
Üye No: 4
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 6,240
2,056 Mesajına 5,871 Teşekkür Aldı

"Sizde bunları işgalci subay diye öldürüp video paylaşmayı devrimcilik ve sınıf savaşı olarak görüyorsunuz. Devrimciler işçi ve emekçi sınıfının tümünün ideoloji için savaşır! Asker icinde! Ben diyorum ki YPG güçleri gitsin koç ve Sabancı ile savaşsın ve onlara eylem yapsın." "dinç"

Tavsiyelerine uyup Koç'la Sabancıyla savaşacağız da, Öncelikle savaş malzemesini yapıp sahaya sürenler için savaşanları temizleyelim sonra sıra nasılsa onlara gelir.
Aslında gelmez. Neden gelmeyeceğinede senin aklın ermez çünki her iki holding de sermayelerini çoktan Avrupaya taşıdı.
Neden onlara sıra gelmez? git şimdi Akseymenin https://www.sosyalistforum3.net/showthread.php?t=82382 linkindeki yazısını oku,sonra gel neden gelmeyeceğini anladınmı anlamadınmı buraya yaz.

Sahi Akseymen sen teröristmisin arkadaş? durup dururken "TSK'nin zırhlılarını,İHA ve de SİHA'larını damatlar, dünürler,emmioğlluları falan yapıyor,Kürtlere karşı kullanıyorlar falan" diyerek YPG'nin bedavadan ele geçireceği silahları deşifre ediyorsun?

Bak sen yazmadan az evvel dinç'in kahramanları bahsettiklerinin üretip TSK'ye kakaladığı zırhlıları bırakarak savaş alanından yaya kaçmışlar. https://sosyalistgazete4.net/isgalci...-kactilar.html

Demekki neymiş dinç kardeşim, Kahramanlığın onda dokuzu kaçmakmış. İzmir marşıyla gidip,fatiha ile dönmektense tabanları yağlamak evladır...
Demi?

Dönüşlerini hasretle bekle,geldiklerinde eline Türk bayrağını alıp kaldırımda "Yaşasın Efrin fatihleri" diye de slogan at.
E nede olsa oraları görüp geldiler fakir fukara çocukları

TARİHTE ZORUN ROLÜNÜ EN DOĞRU OLARAK KAVRAYARAK DEVRİMCİ ŞİDDETİ PROLETARYANIN HİZMETİNE ÖRGÜTLÜ OLARAK VERENLERİZ.

Bu büyük devrimci komünistin çalışma biçimini zamanımızın sınıflar mücadelesine en uygun ve en doğru cevabı olarak kabul ettiğimiz için BİLİMSEL SOSYALİZMin kurucuları tarafından da tastik edildiği için

Bizler
BLANQUİST Devrimci Komünistleriz !

Apé Che isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Apé Che Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 13.Şubat.2018, 21:14   #34

Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Ne bileyim Che...

Hata ettik herhalde..Baksana Koç , Sabancı birde Amerika gittimi oluyormuş devrim..Şu yaşıma geldim , boşuna uğraşmışız..Önceden de kimse söylemediydi..

Sen hele bir PYD ya haber ulaştır, oralarda boşuna uğraşmasınlar..

NOT: Kimse alınmasın şaka yapıyorum..
Akseymen Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 13.Şubat.2018, 21:39   #35

turgut_fatsa
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Akseymen Nickli Üyeden Alıntı
Yanlış okumuşsun Turgut arkadaşım..

Kaba emperyalizm demedim..Kaba anti-emperyalizm dedim..Çok farklı şeylerdir..

Devrimciler anti-emperyalsttir..Faşistler,ulusalcılar da anti-emperyalst olduklarını söylerler..Benim dikkat çektiğim ikisi arasındaki farktır..Anti kapitalist olmadan anti-emperyalist olduğunu iddia edenler için üretilmiş bir tanımlamadır...

Bu iki terim arasındaki farkı çözersin herhalde diye düşünüyorum..
Akseymen kardeş Algoritmalarla uğraşmayalım.

Kaba Emperyalizmin Kaba Anti-emperyalizmi ?!. Bende dedim ki emperyalizmin yumuşağımı olur. ? Böyle bir icattın hiç luzumu yok. Çünkü emperyalizmin kabası incesi olamaz .
İşte net olan budur.

Gerçekte işlerin olanın yani, biçimlerine takılıyoruz. Özü görmekten kaçınıyoruz.

Örneğin aynı durum Hasan arkadaşta var. ''uyduruk savaş'' diyor . Biçimi bize sunuyor . Yani, birleri birbirinle kapışıyor , tekme tokat birbirlerine giriyorlar ama bunu ortada Öso,İşid,köh var
Hasan arkadaşa itirazım ''Yani, birleri birbirinle kapışıyor , tekme tokat birbirlerine giriyorlar'' ı çözüp kısadan, basitçe bunun Uyduruk savaş denmesi ve nitelemisi oluyor. Çünkü ,Öso,İşid,köh savaşlarına,yani biçime bakıp söylediğini anlıyorum. Esas gerçekte olan, Egemenler savaşı ki bunlar öso,işid ,köh değil. Yani biçimde gözükenler değil. Bu biçimde gözükenleri öne çıkarırsak elbete bu uyduruk savaştır.Hatta daha ileriye gidelim ,ABD,AB,Rusya arasında olan bu savaş'ta uyduruk savaştır.

Ancak burada birşeye dikkat etmemiz gerek. öso,işid ,köh'te beli amaçlar için savaşıyorlar.(Yanlış doğru ne ise ) Bu kadar şeytanın arasında ne kadar başarılı olurlar bilmiyorum ki amaçlarına başaracaklarını da zannetmiyorum.
Harcanıp gidecekler gibi. Ancak köh bu tongaya basmaz diye bir umudum vardı , ama o umut da saçma sapan politik değişimle çuvalamaya başlamış vaziyette. Halbu ki Rojovadan daha güçlülülerdi. Bilinmiyor belki çaresizlik, belki umutsuzuk, belki de son çıkış olarak görülen. Ya da para yiyor rüşvet alıyor,cia ajanıdırlar. Objektif(süpjektif değil yani) olarak tabi..

Aklıma düştü. Marx'a da böyle diyorlardı değilmi?
Önümüzdeki daha zorlu ve çetin geçecek mücadelenin ihtiyaçlarına yanıt verecek birleşik bir direnme zeminini ve seçeneğini hep birlikte inşa etmeliyiz. Eğer bu yaratılamazsa devrimci direniş imkanının umutsuzluk içerisinde boğulmasının önüne de geçilemeyecektir.
Alt 13.Şubat.2018, 21:49   #36

Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
turgut_fatsa Nickli Üyeden Alıntı
Akseymen kardeş Algoritmalarla uğraşmayalım.

Kaba Emperyalizmin Kaba Anti-emperyalizmi ?!. Bende dedim ki emperyalizmin yumuşağımı olur. ? Böyle bir icattın hiç luzumu yok. Çünkü emperyalizmin kabası incesi olamaz .
İşte net olan budur.

Gerçekte işlerin olanın yani, biçimlerine takılıyoruz. Özü görmekten kaçınıyoruz.

Örneğin aynı durum Hasan arkadaşta var. ''uyduruk savaş'' diyor . Biçimi bize sunuyor . Yani, birleri birbirinle kapışıyor , tekme tokat birbirlerine giriyorlar ama bunu ortada Öso,İşid,köh var
Hasan arkadaşa itirazım ''Yani, birleri birbirinle kapışıyor , tekme tokat birbirlerine giriyorlar'' ı çözüp kısadan, basitçe bunun Uyduruk savaş denmesi ve nitelemisi oluyor. Çünkü ,Öso,İşid,köh savaşlarına,yani biçime bakıp söylediğini anlıyorum. Esas gerçekte olan, Egemenler savaşı ki bunlar öso,işid ,köh değil. Yani biçimde gözükenler değil. Bu biçimde gözükenleri öne çıkarırsak elbete bu uyduruk savaştır.Hatta daha ileriye gidelim ,ABD,AB,Rusya arasında olan bu savaş'ta uyduruk savaştır.

Ancak burada birşeye dikkat etmemiz gerek. öso,işid ,köh'te beli amaçlar için savaşıyorlar.(Yanlış doğru ne ise ) Bu kadar şeytanın arasında ne kadar başarılı olurlar bilmiyorum ki amaçlarına başaracaklarını da zannetmiyorum.
Harcanıp gidecekler gibi. Ancak köh bu tongaya basmaz diye bir umudum vardı , ama o umut da saçma sapan politik değişimle çuvalamaya başlamış vaziyette. Halbu ki Rojovadan daha güçlülülerdi. Bilinmiyor belki çaresilik, belki umutsuzuk, belki de son çıkış olarak görülen.

Turgut arkadaş...

Ya anlamıyorsun ,Ya da yanlış okumuşum pardon diyemiyorsun..Emperyalizmin kabası ,yumuşağı olmaz tabiiki..Ama bir Ulusalcının ,bir milliyeçinin anti-emperyalist söylemi ile Devrimicinin anti-emperyalist söylemi aynımıdır..?

Soruyorum sana....

İşte bu Kaba Anti-Emperyalizm dir..En iyisini Perinçekgiller yapar.Ayrıca ben icat etmedim.1970 lerden beri kullanılan bir terimdir..

Bu arada şunu da belirteyim Hasan Karataş'ın bu söylemine bende katılmıyorum..En başında devlet algısına katılmıyorum.Zaten ondan sonrası değer kazanmıyor..

Dünyada hiçbir savaşın ,ne yüzden çıkarsa çıksın, uyduruk olduğunu söyleyemeyiz..
Alt 13.Şubat.2018, 22:28   #37

turgut_fatsa
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
ozgurkursun44 Nickli Üyeden Alıntı
29. nolu yazıda, sn. Fatsa, Bura da Kürt politikası en berbat olanı tercih etmiştir, ABD demektedir. Oysa ki Türk diyaneti, Afrin'de Kürtlerin öldürülmesi için camilerde dua okutulduğu ifade edilmektedir.
Diyanet bir tercih mi savaş esnasında????? Neden tercih ediliyor????

Özgürkursun kardeşim bunu banamı soruyorsun .Yahu bu dinayet'in yeri malum. hem şu''Afrin'de Kürtlerin öldürülmesi için camilerde dua okutulduğu ifade edilmektedir.' Türkiye Cumhurriyeti ben Kürtlere savaşa açmadım diyor. Kime açmış olabilir bu savaşı ? Esat'a .. ?! yani sende işi abartıyor Dinayettin'' kürtlere ölüm '' fedvaları verildiğini ifade ediliyor gibi kelam kuruyorsun. Unutmayalım bu hacı hocalar bunu hiç bir zaman yapamaz. Bu güne kadar da yapmadılar. yapmazlar da NEDEN ?

CHP ne kadar islamcı geleneğe yaklaşıyor ve rest çekemiyorsa Kürtlerde o kadar İslamcı geleneğe yaklaşıyor ,hep ikisi de bunlara selam temana yapıyor. İşte Kürt siyasalının ve CHP nin ortak noktası budur. İnanmıyorsanız tarihlerine bakın.

Türkiye Cumhurriyeti kurulduğunda kürtlerin nasıl ulusal (Türkiye ulusalcılığı) yaparız diye izlediği politika dini değerler şeyh, şıh, hoca hacı ile bunu yapabiliceğini düşünüyordu. İzlediği politika da buydu. Din değerlerini kulanarak ulusalaşmak. Bu sipoptan kaçanları da cezalandırmak. Şeyh sait gibi ki ,esasında iktidar çatışmalarına kurban giden Şeyh Sait . Dinsel değerler üzerinden Kürt toplumunun krikosundan yaralanmak. Şeyh Sait o kadar övülen,Şeyh sait Kürt halkın yoksuluk ve ezilmişlikten başka ne verecekti. Camiye gidin ağlayın . İşte bunu . Heee evet kürtsünüz. Bu o topluma ne verir. Ego, doyumluluk ve varlık. Ekmek verirmi? refah , dayanışma ,kardeşlik,ortaklaşma verirmi ? Vermez. Şeyh sait gibi biri bunu verbilirmiydi o topluma.

Hep din ,Din toplumları kafaya almanın aracı. Tıpkı Sosyalistlerin burjuva demokarasisi üzerinde tepinmesi gibi bir şey .

Din riyakarlıktır. İlkin şarabı için içer diyen sonra şarabı içen camiye gelmesin diyen en son şarab için kafirdir diyendir. Toplumu kafalmak için din vazgeçilmez bir kriko.
Alt 13.Şubat.2018, 22:49   #38

turgut_fatsa
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Turgut arkadaş...

Ya anlamıyorsun ,Ya da yanlış okumuşum pardon diyemiyorsun..Emperyalizmin kabası ,yumuşağı olmaz tabiiki..Ama bir Ulusalcının ,bir milliyeçinin anti-emperyalist söylemi ile Devrimicinin anti-emperyalist söylemi aynımıdır..?

Soruyorum sana....
Bir'' Emperyalizmin yumuşağı kabası olamaz'' bu konuda anlaştık
İkincisi ''Ulusalcının ,bir milliyeçinin anti-emperyalist söylemi ile Devrimicinin anti-emperyalist söylemi aynımıdır..?''

Değerli Akseymen çok ince noktaya geldik. ''bir milliyeçinin anti-emperyalist söylemi ile Devrimicinin anti-emperyalist söylemi aynımıdır..?''
Değildir. Zaten, tek anti-emperyalist söylem otomitikman miliyetçi yapar.CHP'nin bir kısım söylemi böyledir . Ama HDP 'nin ve yansıyan poltikanın söylemide böyledir. Şimdi yeni icaat çıkardılar. Anti Kapitalist olmayan yada anti emperyalist olmaz gibi. Bunlar bence hikaye işlerdir. Yahu anti kapitalist olmayan zaten anti emperyalist olmaz ki,oldum diyen masal anlatıyor demektir.

İşte bu sayfalarda ve forumda bunun ayrımı yapılmıyor. Evet ,her antiemperyalist söylem Ulusalcılığı içerir. BU olmazsa olmaz olandır. İşte önemli olan ikinci olarak anti-emperyalist söylemin arkasından gelendir .Bu da söylem olmaz ,pratik duruşlarla olur.

Bu 21 yy da zorlu bir iştir. Sovyetler varken kolay gibiydi ..Ama artık sovyetlerde yok. İş daha zorlu hale geldi.
Alt 13.Şubat.2018, 22:56   #39

v-for-Raperîn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 49566
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 240
488 Mesajına 921 Teşekkür Aldı

Alıntı:
İkincisi ''Ulusalcının ,bir milliyeçinin anti-emperyalist söylemi ile Devrimicinin anti-emperyalist söylemi aynımıdır..?''

Değerli Akseymen çok ince noktaya geldik. ''bir milliyeçinin anti-emperyalist söylemi ile Devrimicinin anti-emperyalist söylemi aynımıdır..?''
Değildir. Zaten, tek anti-emperyalist söylem otomitikman miliyetçi yapar.

İşte bu sayfalarda ve forumda bunun ayrımı yapılmıyor. Evet ,her antiemperyalist söylem Ulusalcılığı içerir. BU olmazsa olmaz olandır. İşte önemli olan ikinci olarak anti-emperyalist söylemin arkasından gelendir .Bu da söylem olmaz ,pratik duruşlarla olur.

Bu 21 yy da zorlu bir iştir. Sovyetler varken kolay gibiydi ..Ama artık sovyetlerde yok. İş daha zorlu hale geldi.
bence bütün garebet burada . "Evet ,her antiemperyalist söylem Ulusalcılığı içerir."

neden ben emperyal bir baskılamaya , zorbalığa karşı çıkıyorsam neden milliyetçi oluyorum.

evime hırsız giriyor. karşı çıkıyorum polis oluyorum. neden e hızsızı polis yakalar da ondan.

hadi ya ben yakalayamıyom mu?
yakaladığımda neden polis oluyorum.
polis sadece hırsızı yakalamaz ki , canı isterse hırsızlık da yapar.
v-for-Raperîn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
v-for-Raperîn Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 13.Şubat.2018, 23:09   #40

turgut_fatsa
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
v-for-Raperîn Nickli Üyeden Alıntı
bence bütün garebet burada . "Evet ,her antiemperyalist söylem Ulusalcılığı içerir."

neden ben emperyal bir baskılamaya , zorbalığa karşı çıkıyorsam neden milliyetçi oluyorum.

.
Milliyetçi,ulusal olmak zorundasın desem.Tek ve tek ulusunun korunması ve bu ulusunun varlığı ile varlığını var edebileceğine inanıyorsun desem

Evini korumalısın,çünkü ev senin,ailenin , burjuvaca tespit edilen , dokunulmaz denilen ,eve el atanın eli kırılması gereken kutsal bir yer. Mahkeme kararı ile (büyük ulu burjuva menitusu) aranacak yer. Çünkü burjuva seni eve tıkamış . Sosyal,toplumsal yaşam yok edilmesi amaç edinmiş burjuva yaşamı.

Bazen avrupa TV lerini yada gezi vs ile gidenlerin çektiği resimlere bakarken , oralarda sokakta in cin top oynadığını görürüm. Sokaklarda kimse yok. Bomboş.

Dikkat ediyormusunuz ? Bizde böyle oluyoruz. Yanlızlaşan insanlık.

İşte ulusalcılık bu. Toplumunla,toprağınla birlikte yaşamak değil yanlız yaşamak Ulusalcılık oluyor. Bir deli çıklıyor , dün soy sop diyorlardı bugün ulusal güvenlik ve var olma diyor.

Ulusalcılık tıpkı din gibi toplumları harekete geçirmenin manivilası olmuş günümüzde .
Alt 13.Şubat.2018, 23:18   #41

v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Milliyetçi,ulusal olmak zorundasın desem.Tek ve tek ulusunun korunması ve bu ulusunun varlığı ile varlığını var edebileceğine inanıyorsun desem

Evini korumalısın,çünkü ev senin,ailenin , burjuvaca tespit edilen , dokunulmaz denilen ,eve el atanın eli kırılması gereken kutsal bir yer. Mahkeme kararı ile (büyük ulu burjuva menitusu) aranacak yer. Çünkü burjuva seni eve tıkamış . Sosyal,toplumsal yaşam yok edilmesi amaç edinmiş burjuva yaşamı.

Bazen avrupa TV lerini yada gezi vs ile gidenlerin çektiği resimlere bakarken , oralarda sokakta in cin top oynadığını görürüm. Sokaklarda kimse yok. Bomboş.

Dikkat ediyormusunuz ? Bizde böyle oluyoruz. Yanlızlaşan insanlık.

İşte ulusalcılık bu. Toplumunla,toprağınla birlikte yaşamak değil yanlız yaşamak Ulusalcılık oluyor. Bir deli çıklıyor , dün soy sop diyordu bugün ulusal güvenlik ve var olma diyor.
sen adını koyuyorsun . sonra bana mal ediyorsun. ev miş bana ne . ben varlığımı ve çevremi korurum hemde herkese karşı, gücüm yettiğince , yetmez se ne yaparım biliyonmu. hiç de etik falan filan takmam. karşımdakinin ahlakını da sorgulamam. basarım umuğüne sıkarım çıkarırım canını.

gücüm yetmiyorsa sinmiş yaparım, fırsatını bulduğum da azının orta yerine.

burjuvaymış bana ne ben bana yaşıyorum etrafımdaki samimi lere diyeceğimde artık onlardan kırıntı bile yok.

afrine desteğin yüzde 90 olduğu bu mal memlekettte kabadayılığa gerek yok
takiyemi yapar yakaldığım yerde iteklerim.

senin ne işin var afrinde it.

üstelik alayınız devşirme dönme siniz.
yarın kürtler ermeniler falanlar filanlar güçlendiğinde hesap soracakları zaman devşirmelere dönmeler değil bana soracaklar çünkü ben başka bir haltım diyemiyeceğim. benim adıma neden halt yiyorsun.

küfür etmek lazım da edemiyorsun ya . sen en gallavilerini benim yerime aklından geçir.

değiştirsinler bu ülkenin adını . devşirmeler diyarı desinler öyle yapsınlar hırsızlıklarını arsızlıklarını ve de çakallıklarını.

her gün tv ler de bıktım bunların ukala tavırlarından. hem bi bok bilmezler hemde her biri profesör.
Alt 14.Şubat.2018, 02:19   #42

Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:

Değildir. Zaten, tek anti-emperyalist söylem otomitikman miliyetçi yapar.CHP'nin bir kısım söylemi böyledir . Ama HDP 'nin ve yansıyan poltikanın söylemide böyledir. Şimdi yeni icaat çıkardılar. Anti Kapitalist olmayan yada anti emperyalist olmaz gibi. Bunlar bence hikaye işlerdir. Yahu anti kapitalist olmayan zaten anti emperyalist olmaz ki,oldum diyen masal anlatıyor demektir.

Atladığın veya görmekten kaçındığın bir nokta var sevgili Turgut arkadaşım..

Gerçi bu konu forumda sayfalarca tartışıldı..Ama dönüp dolaşıp aynı noktada kilitleniyoruz..

Cevaben yazdığın yazıda Türk Milliyetçiliği ile Kürt milliyetçiliğini aynı potada görüyorsun..İşte burda ayrılıyoruz..

Eğer Marksist-Leninist isek ezen ve ezilen ulus milliyetçiliği farklarını ve ezilen ulus milliyetçiliğinin neden desteklenmesi gerektiğini biliriz..

Bu konuda yazılmış külliyat da mevcut..Daha önce çok tartışıldı..Karşılıklı ikna olma şansımız varsa açılacak başka bir başlıkta Lenin tartışalım.(UKKTH)

Sevgilerimle..
Alt 14.Şubat.2018, 03:18   #43

Kazcynski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Üye No: 7057
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 937
786 Mesajına 1,881 Teşekkür Aldı

Yaw bu sınıf savaşını kimler yapıyor? Nerede, ne zaman, nasıl yapıyorlar? Fabrikalarda mı, tarlalarda mı, meydanlarda mı yapıyorlar? Gören duyan var mı bu sınıf savaşçılarını?

Olayı neden bir kopuş noktasına taşıyorsunuz arkadaşlar? Üzerine çöreklendikleri gazete-dergi köşelerinden size racon kesen ağababalarınızın zırvaları ile zehirlenmek zorunda mıyız biz? Varın bu hezeyanlarınıza sebep olanlara sorun: "Biz neden sınıf savaşı yapamıyoruz?" diye.

Kazcynski isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.Şubat.2018, 03:32   #44

turgut_fatsa
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:

Cevaben yazdığın yazıda Türk Milliyetçiliği ile Kürt milliyetçiliğini aynı potada görüyorsun..İşte burda ayrılıyoruz..

mlEğer Marksist-Leninist isek ezen ve ezilen ulus milliyetçiliği farklarını ve ezilen ulus milliyetçiliğinin neden desteklenmesi gerektiğini biliriz..
Benim için Milliyetçilik ulusalcılık falan bitmişti. Var olan toplumlar, ülkelerine yani bulundukları yere sahip çıkmalıdırlar. 21 yy da bunların reel anlamda artık yeri yoktur. Sadece Kafalarda vardır. Nesnel gerçeklik olan döneme kafalardan da gider uçar. Çünkü bilinci yani kafalardaki düşünceleri oluşturan nesnel gerçekliktir.

Bu anlamda oluşması için yedi takla atılan 19 yy sonu 20 yy başı oluşan Türk ulusçuluğunun ,Kürt ulusçuluğunun, Rum , (milliyetçiliğinin )hiç bir anlamı kalmamıştır. Sadece bunlar ,toplumların tarihsel birikimiyle kafalarda kalan ve siyasal amaçlar uğuruna kullanılan kaldıraçlardır ,manivilalardır. ,kirkolardır. Hiç bir toplumların yararına anlamı yoktur,kalmamıştır Sadece siyasal erk , siyasal egemenlik, siyasal devrim amaçlı kulanılanlardır.

Anladığım, algıladığım gördüğüm budur. Ulusalcılık ,milliyetçilik nefret edilecek birşey. Ama sözde değil , özde olacak bir iş bu. Öyle enternasyonalisttim demekle enternasyonalist kolay kolay , kestirmedenm olunmuyor.

Yukarda v-for-Raperîn devrişmelereden söz ediyor . hangi toplum devşirme değildir saf olarak kalmıştır.? Kürtlermi? Türk kökenlermi? Şeman,islam değerleriyle ırak iranı ele geçiren ve bu değerlere biayat eden Kürtlermi saf kaldı. ?Arapların farsların yanında ,onlarla rağmenmi? Zerdüşlük çıkışları ile bu ilişkilerden kurtulamazlar . Toplumsal ilişkili o zamanın dünyasında saf kalamazlar . Bunu idea bile temek saçmalıktır. Kafayı üştmektir

Karşıda bulunan dağlara bakalım. Vadiler ve o vadileri meydana getiren binlerce yıllardır akan suyun neticesinde oluştuğunu en dangalaklar bile kabul ediyor. Yanılan binlerce yıl var, kim devşirme değil. ?

Gürcüler de hiç bir toplumun istilasına uğramadan saf kaldıklarını idea ederler , halbuki yarısı islam yarısı hıristiyan olarak ve en son müslüman olanları kapsayan tarihte gerçer.

Bu gibi işler boş işlerdir .

Toplumlar yaşam(doğa: ,yeme, ,içme ,barınma , giyim)zorlukları içersinde işine yarayanı hangi toplum olursa olsun benimsemek zorundaydılar. Hala daha öyleyiz. Eğer farklı toplumun yaşam biçiminde (ekonomisin de ,kültüründe ,dilinde , ananesinde )insanlığın refah biçimde yaşama biçimlerini kendimzde taklit eder ve kendi toplumlarına uyumlaştırırlar. İnsan oğlu kadar çevresine uyumlu ve adeptasyon olan varlık yoktur. Bu da aynı zamanda biyat , boyun eğme , kabul etme (neden kabul etmesin salak değil ki ) demektir.

Velhasılı hiç bir toplum '' ben devşirme değilim ' diye caka satamaz. ve diğer toplumlarla ortaklaşana devşirme diye küfredemez. v-for-Raperîn'İn yazısında yaptığı bu. İlginçtir aynı v-for-Raperîn, toplumların özgürce ,ortakça bir arada yaşayabileceğini de savunur . Be kardeşim bunlar bir arada ortakça yaşarken birbirlerine fedekarlık yapmayacaklarmı? Bu güne kadar yapanları(devşirme diye) aşağılayan bunu nasl görür . Anlamak zor olsa gerek.

Bu cakayı satan Hitlerdi. İş buralara kadar varır yani.
Alt 14.Şubat.2018, 07:07   #45

v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

ben caka falan satmıyorum. ben sana diyorum benim adıma caka satma diye , yerli ve milli olacak da demedim hiç. ama sen diyorsun .

bir arada yaşama zorla olmaz. gönüllü olur. eşit haklara sahip olmak ile olur.
önce kendine göre , bir etnisiteye dayalı statüko yaratacaksın sonra o etnisite üzerinden diğer halkalara dayılık yapacaksın. sonra dayak yiyecekken ben zaten gürcüyüm diyeceksin.

daha sonrada kendi aranızda o zaten kızılbaş türk diyeceksin.

ee bu durumda ben hakikatten hitler oluyorum .

canın istediği şekilde yaftalayıp . yağ gibi hep sen üstte olacaksın.

devşirme deyince de cıyaklıyacaksın.
ne güzel dünya.

devşirme; kraldan çok kralcılık yapana denir.,
v-for-Raperîn Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 14.Şubat.2018, 12:59   #46

ozgurkursun44
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
dinc Nickli Üyeden Alıntı
Ben diyorum ki YPG güçleri gitsin koç ve Sabancı ile savaşsın ve onlara eylem yapsın.
Komik açıklamalar yapıyorsun
YPG güçleri dediğin kimdir???
YPG güçleri, Afrin halkının öz çocuklarıdır. Milli ve yerlidirler.

Türk lejyoner askerleri ve desteğindeki El-Kaide menşeli cihatçılar, Afrin'e saldıracak, Arin'deki YPG'liler de Sabancı ile çarpışsın. Böyle bir mantık var mı???

Dolayısıyla 2018 yılı Abdullah Öcalan’ın özgürlük yılı olacak ve de 2018 yılının İmralı tecridinin kırılacağı bir yıl olacağına inanıyorum.

Öte yandan AKP-MHP’ye yakın kişiler, Afrin’i YPG’den alıp, asıl sahiplerine vereceğiz demekteler. Tıpkı YPG’liler gitsin, Sabancıyla uğraşsın gibi bir açıklama olmuş. Dolayısıyla böyle açıklamalar, Türkiye’nin demokratikleşmesini de engeller…. Yapmayın böyle açıklamalar. Belki böyle açıklamaları, beş yaşındaki bir çocuğu inandırabilirsiniz.

Alıntı:
Özgürkursun kardeşim bunu banamı soruyorsun .Yahu bu dinayet'in yeri malum. hem şu''Afrin'de Kürtlerin öldürülmesi için camilerde dua okutulduğu ifade edilmektedir.' Türkiye Cumhurriyeti ben Kürtlere savaşa açmadım diyor. Kime açmış olabilir bu savaşı ? Esat'a .. ?! yani sende işi abartıyor Dinayettin'' kürtlere ölüm '' fedvaları verildiğini ifade ediliyor gibi kelam kuruyorsun. Unutmayalım bu hacı hocalar bunu hiç bir zaman yapamaz. Bu güne kadar da yapmadılar. yapmazlar da NEDEN ?

Haklısın hatta Şam’da, Erdoğan namaz kılacaktı, Esad’ı mağlup ettikten sonra. Bugün gelinen aşama itibariyle Erdoğan, Şam’da namaz kılma düşünceleri Esad tarafından engellendi.

"AKP-MHP’nin ülkede, dinle milliyetçiliği sentezleyerek yarattığı koyu faşizmin son örneği, Efrîn'e başlatılan işgal harekatı sonrası Türk Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş'ın Türkiye'deki tüm camilere gönderdiği Fetih Suresi'nin okunması talimatını oldu. "

Erdoğan Şam’da namaz kılma hevesi yarıda kesilince bu sefer de Diyanet, camide dualar okutarak Afrin’e Kürt öldürmek için sefere çıkılmıştır. 94 yıllık Diyanetin fonksiyonu ortaya çıkmaktadır. Dolaysıyla Öcalan, kültürel bir İslam öneriyor kime karşı??? Ömürünün sonuna yaklaşan Din ve milliyetçilik üzerine inşa edilen sisteme karşı...

Dolayısıyla Türkiye ulusal sistemi, din ve milliyetçilik üzerine oturmuş bir sistemdir. 15 yılıdır muhalefet de kalan CHP’de, bu sisteme çanak tutmuştur. Tutması gerekir çünkü din ve milliyetçilik üzerine filizlenen ulus temelinde, kurucu ideoloji felsefesine sahiptir.

Dolayısıyla Din ile Kürtlere mesaj vermeye çalışılacak (belki afrin konusunda duvara tosladılar), daha doğrusu din ile Kürtler kandırılmaya çalışılacak. Türk milliyetçiliği ile Türkçülere mesaj vermeye çalışacaklar. İşte HDP’yi kapattık, Kürt milletvekilleri ve belediye başkanlarını zindanlara gönderdik diyerek.

Aslında bu gösteriyor ki, din ve milliyetçilik üzerine palazlanan Türk ulus sistemi başka toplumları tanımıyor ve yok ediyor. Türk ulus sistemi demokratik de değil.

Cezayir, Fas, Tunus, Kara Afrika’da sömürgecilerin sömürge halkları nasıl kırımdan geçirildiyse bugün de Afrin'e saldırı, bu yönlüdür. Tıpkı Dersim'deki Kemalist temelli ideoloji saldırı ne ise bugün de Afrin'de durum aynısıdır.

Sadece Kürtleri din ile kandırılmıyor aynı zamanda Alevilere de laiklik denilerek bir nevi sesi kısılmaya çalıştırılmaktadır.
Örneğin, Benzer bir olay hatırlanacağı gibi din ve milliyetçilik üzerine palazlanan Laik (!) Ankara’nın göbeğinde Alevi kadının mezardan çıkarılması gibi. Veya Alevi evlerinin işaretlenmesi gibi…Dolayısıyla milliyetçilik ve din üzerine palazlanan Türk ulus sistemi karpuz gibi ikiye ayrılmıştır.

Devşirme Alparsalan Türkeş milliyetçilik hastalığına nasıl yakalandıysa da bugünkü liderler de gerek RTE gerek Bahçeli de milliyetçilik hastalığına yakalanmıştır. Sadece milliyetçilik hastalığı olsa bir de din hastalığı var. Yakalanması normal çünkü ulus din ve milliyetçilik üzerine kurulmuştur. Dolayısyla 94 yıllık cumhuriyet muhalefet kültürünü de üretemediği gibi artık ömrünün sonuna doğru yaklaşmaktadır.

Evet, diyorum halen diyorum, Türkiye’de demokrasi kültürü halen yerleşmemiş. Peki Demokrasi kültüründen kasıt nedir? Diyalok, hoşgörü, uzlaşı kültürü veya iklimi yaratılamadı. 94 yıllık cumhuriyet, bunu ispatlamıştır. Her ne kadar MHP ve DSP ya da CHP farklı partiler gibi görünse de farklılıklara karşı bir araya gelebilmekte, tavır alabilmektedir. Dikkat edersen bir cümlemde Osmanlı artıkları yanında Cumhuriyet artıklarından da bahsetmiştim.

Misal CHP’nin 1930 ve 1960 yılında Kürd belediyelerine kaymakam ataması yıl 2017 de AKEPE, devam ettirmektedir. Değişen ne? Kralın sağı ve solu aynı rotayı çizmektedir.

“yani sende işi abartıyor Dinayettin'' kürtlere ölüm '' fedvaları verildiğini ifade ediliyor gibi kelam kuruyorsun, demekte Turgut Fatsa” Dikkat edersen böyle bir yazım yok. Tüm camiler de dua okutulması yönünde emir veriyor, diye yazıyorum. Kime karşı veriyor? Kürtlere karşı dua okuması yani öldürülmelerine dua okutuyor.

Diğer taraftan “Şeyh sait gibi ki ,esasında iktidar çatışmalarına kurban giden Şeyh Sait . Dinsel değerler üzerinden Kürt toplumunun krikosundan yaralanmak. Şeyh Sait o kadar övülen,Şeyh sait Kürt halkın yoksuluk ve ezilmişlikten başka ne verecekti. demekte Turgut Fatsa”

Farklı bir açıklama yapmak gerekliliği görmemekteyim çünkü din ve milliyetçilik üzerine palazlanan Türk ulus sistemi, farklılıklara tahamülü yoktur. Şeyh sait’e tahammül gösteremediği gibi Seyit Rıza’ya da Abdullah Öcalan’a da, HDP eski genel başkanı Demirtaş’a da tahammül gösterememiştir.

Şeyh Sait konusu, üzerine takılmak ve ısrar etmek gerçeklerin üzerini örtmektir.Şeyh Said meselesi ısıtıp ortaya koyman da ne kadar anlamlıdır, tartışılır. Çünkü Tek millet, tek devlet, tek kültür, tek dil, tek renk ulus sistemin karakterini yansıtmaktadır. Bu teklik üzerine vurgu yapanlar, Berkin Elvanlar ile Özgecanların, Tahir Elçilerin ve Hrant Dinklerin katilleridir. Bu anlamda, Aleviler, Kürtler ve Ermenilerin birleşmesinin önünde bir çok sebep var. Devşirme Aleviler Kürtler ve Ermenileri hariç tutuyorum.

Dolayısyla Kürt halkı yoksulluk ve sefalat içinde dün olduğu gibi bugün de ezilmektedir. Çünkü milli ve yerli kazıklara Türkler bile itiraz etmiyor, sokaklara çıkmıyor. Dolayısyla Türkler de yoksulluk ve sefalaet içinde. Bu neyi gösteriyor??? Milliyetçilik ve din üzerine palazlanan ulus sistemi son evrelerini yaşamakta….

Alt 14.Şubat.2018, 17:55   #47

ÖzgürToplumsallık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÖzgürToplumsallık
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 54673
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 86
146 Mesajına 233 Teşekkür Aldı

artık bu saçmalıklar sıktı...

Alman emperyalistlerinden mali ve politik destek alan Bolşevikler ve önderleri...bizzat Alman emperyalistleri aracılığıyla Rusya da karşılıklık çıkarılması için Rusyaya gönderildiler...bu Alman "ajanları" Rusyayı karıştırıp,devrim yaptıklarında...başta Kerenski hükümeti olmak üzere...Menşevikler ve SR lerin bir kısmı Lenini "Alman ajanı" olmakla suçluyorlardı...

ki bu tespit...Brest-Litovsk anlaşmasıyla birlikte bir nebze anlam kazanıyordu...çünkü Baltık ülkeleri,Ukrayna,Belarus vb...çok geniş bölgeler Alman imparatorluğuna bırakıldı...

ve dahi bu anlaşma ve bazı iç gelişmeler...Bolşeviklerle ittifak yapan Sol SR lerde de büyük tepkiyle karşılanmış...ve onlar da Bolşeviklerle mücadeleye girişmeye başlamışlardır...

Almanya savaşı kaybetti...bazı topraklarda devrimci hareketler(Ukrayna da Mahnocular gibi) bölgeleri savundu...bazı ulusal hareketler bağımsızlık kazandı(Finlandiya ve Polonya gibi)...geri kalan topraklarda Sovyetler tekrar egemen oldu...

şimdi bunlar bilindiği için "Alman casusu" ifadesi sonuca bakılarak saçmalık olarak değerlendiriliyor...daha doğrusu çıkarlar dolayısıyla işbirliği yapıldı...ve sonunda devrimci süreç egemen oldu...

o dönemde savaş koşullarında sosyalizme "alternatif" mi olur? Alman emperyalistllerinden destek alıp sosyalizm mi getirilir? diyenler yok muydu? bırak birkaç kişiyi...o dönem ki hükümetin iddiası bu yöndeydi...

Emperyalist sistemin kendi iç çelişkileri olmasa "yaprak" yerinden oynamaz...her sistem kendi kendi karşıtıyla hem de kendi içinde mevcut çelişkilerle başa gelemediği vakit yıkılır...çelişki yoksa zaten ne devrim olur ne de herhangi bir değişim...

Suriye deki savaş içerisinde alternatif beklentisi olması o kadar doğal ki..dünyadan devrimcilerin-enternasyonalistlerin gelip sahiplenmeleri o kadar doğal ki...anormal olan bunları önemsememek...görmemek...ve komplo vari iddialarda bulunmak ...

sanki bilinmiyor...Suriye devleti kaç yıl PKK yi besledi-büyüttü...bir ara PKK ye "Suriye kuyrukçusu" deniyordu...gerçi dış etkiyle birlikte komploda yer aldı...tabii ki iç çıkarlar da burada belirleyiciydi...

o gün Suriye kuyrukçusu denilen hareket bugün Rojava da bu kadar örgütlü ve rejime karşı savaşarak bunları elde etmiş...şimdi diyin bakalım Suriye kuyrukçusu diye...geçmişte Rojava da devrim mi olur? Suriye devletinin destek verdiği bir hareket Rojava da ne yapabilir ki...gerçekleri konuşalım diyenler yok muydu?şimdi o gerçekçiler neredeler?

Devrimler iki çelişki üzerinden yükseliyor...

1-Ezen-Ezilen çelişkisi
2-Sistemin kendi iç çelişkileri
ÖzgürToplumsallık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ÖzgürToplumsallık Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 14.Şubat.2018, 19:41   #48

dinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dinc
Üyeliği durduruldu
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 46207
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,425
263 Mesajına 425 Teşekkür Aldı

Komik açıklamalar yapıyorsun
YPG güçleri dediğin kimdir???
YPG güçleri, Afrin halkının öz çocuklarıdır. Milli ve yerlidirler.

Türk lejyoner askerleri ve desteğindeki El-Kaide menşeli cihatçılar, Afrin'e saldıracak, Arin'deki YPG'liler de Sabancı ile çarpışsın. Böyle bir mantık var mı???

Dolayısıyla 2018 yılı Abdullah Öcalan’ın özgürlük yılı olacak ve de 2018 yılının İmralı tecridinin kırılacağı bir yıl olacağına inanıyorum.

Öte yandan AKP-MHP’ye yakın kişiler, Afrin’i YPG’den alıp, asıl sahiplerine vereceğiz demekteler. Tıpkı YPG’liler gitsin, Sabancıyla uğraşsın gibi bir açıklama olmuş. Dolayısıyla böyle açıklamalar, Türkiye’nin demokratikleşmesini de engeller…. Yapmayın böyle açıklamalar. Belki böyle açıklamaları, beş yaşındaki bir çocuğu inandırabilirsiniz.

Ben biraz fazla Yılmaz Güney filmi izlediğim için YPG li her militanı bir Yılmaz Güney olarak görüyordum. Yanılmışım .. Sabancı ve Koçlara eylem yapmak sizlere komik gelir olmuş.
dinc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.Şubat.2018, 19:48   #49

Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

YPG tam adı ile Halk Koruma Birlikleri veya Halk Savunma Birlikleri (Arapça: وحدات حماية شعبية, Kürtçe: Yekîneyên Parastina Gel), Suriye'de kurulan ve faaliyet gösteren, Kürt Yüksek Komitesine bağlı silahlı örgüt.

Yani YPG nin varoluş nedeni itibarıyla dış ülkelerde şehir gerillası eylemi yapmak yoktur..O işler başka örgütlenmeler gerektirir...

Zannedersem örgüt isimleri ve amaçları ile ilgili bir kafa karışıklığı var..Bu konuya vakıf arkadaşlar bir açıklamalı paylaşım yaparsa herkes bilgilenir..
Akseymen Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 14.Şubat.2018, 21:47   #50

Apé Che - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Apé Che
İŞÇİ...
Kullanıcı Profili
Üye No: 4
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 6,240
2,056 Mesajına 5,871 Teşekkür Aldı

"yarın kürtler ermeniler falanlar filanlar güçlendiğinde hesap soracakları zaman devşirmelere dönmeler değil bana soracaklar çünkü ben başka bir haltım diyemiyeceğim. benim adıma neden halt yiyorsun." "v-for-Raperîn"

Kürde dedim ki; Biz bu toplumda saf olarak %5'iz. Yani %5 Türk var,diğerleri ise genetik olarak başka etni sitelere aittirler. bu durumda ikide bir "siz Türkler" falan deyip durma.

Verdiği yanıt mantıklıydı; "Sen yardım ve yataklık suçu nedir bilirmisin?"

-Ya hu devlet onlar,isim benimse suçum ne?
-Tabelanı indireceksin o dükkandan kardeşim,isim hakkı diye birşey var"
Doğru.
Doğru söylüyor.
Kendine sahip olamadığında birileri gelip seni senin adına sahiplenir, ve hatta mülkünün üstüne senin adınla kerhane bile kurar,imam maaşlarını da buranın kazancıyla öder.
Ödermi? Ve dahi polisin askerin maaşını bile.

Aslında turgutumun derdi Türk,Türk devleti vs değil.
Turgutum Devrim çocuğudur. Faşizmden gördüğü zulmün katlanarak Devrimden görmeyi istemiyor, "rahatım,herşeyden elimi ayağımı çektim,kimsenin tavuğuna kışt demiyorum,kimsede huzurumu bozmasın" diyor.
Ama Turgutum senin kışt demediğin tavuğu çaldıklarında senin kafa kağıdını olay mahalline bırakmışlar,bu çok büyük bir delil değilmi?

Olmaz da, (Rahatlaman için yazdım) Hadi oldu,savaşın hemen akibinde Devrimciler yönetimi aldılar.
Faşisti sorgulayıp cezasını verdiklerini gösterecekler ama sana Devrimi tattırmayacaklar. Çünki sen Devrimcilere göre hain konumuna düşecek,Menşeviklere ne yapıldıysa aynısıyla vaki (vaka) uygulanacak. (Hoş sonrasında seninkiler iktidarı alır Bolşevikleri pardon Devrimcileri asarlarmı? olabilir ama bunu da göremeyeceksin)

Ve biri çıkıp "Devrim önce kendi çocuklarını yer" adında bir kitap daha yazacak. Ama bu sefer o kitabın belgeleri internet aleminde ebedi kalmış olacak.

İki ucu b.klu deynek turgutum. Neresinden tutarsan tut elin boka bulaşacak.

Tıpkı diğer Türk solu gibi.

İşin zor turgutum
Entarnasyonalistim diyemiyorsun,orada Kürtler de var.
Sosyalistim diyemiyorsun,Sosyalist biri aynı zamanda enternasyonalist olur.
Solcuyum diyorsun tanımını yapamıyorsun,zul geliyor sana "o meşhur tanımı" yapmak.

Velhasıl boşanmış aile çocuğu gibisin.
Bu durum senin psikolojini de bozuyor.
Maazallah tinere neyim başlarsan bundan biz sorumlu olacağız,bilmeni isterim.

Ha bu arada Akseymen ve sen ikiniz bana; Kaba Materyalizm nedir,Materyalizm bilimin temeli ise neden saçma salak "Kaba Materyalistler" diye bir benzetme,lakap,isim ortaya atılmış,açıklayıverin.

"Kaba Materyalizm" saçmalığını ortaya atanın kim olduğunu biliyorum ama Babası kim,neden tek olan bilime kalkıp da "ince,kaba" tanımı yapmış. onu öğrenmek istiyorum.
Kaba Materyalist derken; "sensin lan Eros Pi çocuğu" falanmı demek istemiş?

Demogoji yapmadan,kıvırmadan,oryantale kaçmadan bir zahmet.
Hasan Karataşın dediği gibi "Ya evet ya hayır" gibi yani kısadan bi yazıverin.

TARİHTE ZORUN ROLÜNÜ EN DOĞRU OLARAK KAVRAYARAK DEVRİMCİ ŞİDDETİ PROLETARYANIN HİZMETİNE ÖRGÜTLÜ OLARAK VERENLERİZ.

Bu büyük devrimci komünistin çalışma biçimini zamanımızın sınıflar mücadelesine en uygun ve en doğru cevabı olarak kabul ettiğimiz için BİLİMSEL SOSYALİZMin kurucuları tarafından da tastik edildiği için

Bizler
BLANQUİST Devrimci Komünistleriz !

Apé Che isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...