Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31.Aralık.2017, 00:06   #4

Hasan Karataş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hasan Karataş
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 26927
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,567
834 Mesajına 1,567 Teşekkür Aldı

Soruları çok açık sorduğum halde ayni açıklıkta yanıt alamadım.

1- Bir iki cümle ile öz savunmanın tanımını istemiştim. “Toplumun devlete karşı kendini savunmasıdır. Bu savunma askeri olduğu gibi ekonomik ve sosyal siyasal boyutlu bir eylemselliktir ve toplumun kendi değerlerinin gaspına karşı verilen mücadeledir” demiş.

Yanıtlarını yorumlayalım.

Burada iki özne görünmektedir. 1- Devlet 2- Toplum

Devlet saldıran taraf, toplum ise kendisini savunan taraftır. Burada ilginç bir durum var. Devletin topluma saldırması için bir sebep yoktur. Zira devlet toplum üzerinde egemenliğini realize etmiş ve bu egemenliğin ürünlerini toplamaktadır. Devletlerle toplumlar arasında bir konsensus bulunmaktadır.

Toplum boyunduruk altına girmişse zaten orada devlet egemenliğini ifa etmektedir. Devlet boyunduruk altına almış olduğu kesime değil, alamadığı kesimlere saldırır. Boyunduruk altına girmeyenler savunma konumuna geçebilirler. Girenlerin savunması anlamsızdır. Zira kendisini teslim etmiştir. Boyunduruk altındakilerin ise saldırmaya ve özgürleşmeye yönelmeleri gerekmektedir.

Marksizm işçi sınıfının siyasetini 150 yıldır sürdürmektedir. İşçi sınıfını toplum, burjuvaziyi ise devlet olarak var sayalım. İşçi sınıfı savaş belgisinde “ Burjuvazi devrilmeden savaş bitmez” yazılıdır. İşçi sınıfı saldıran taraftır. İşçi sınıfı burjuvaziye karşı mücadele eder. Savunmada olan burjuvazidir. Suçlu olan da o dur. Toplum masum, devlet suçludur. Dünyanın neresinde görülmüş, masum suçluya karşı savunmaya geçiyor?

2-ABD li komünistler Trump gelince savunmaya geçmediler. Saldırılarını daha da arttırmaya çalıştılar. Komünistlerin kitabında savunma yapmak için yola çıkılacağı yazmaz. Zira komünistler haklıdır. Devletler suçludur. Trump’tan öncede mücadele vardı. Sonrasında da mücadele var. Mücadele ile savunma ayni şey değil. Savunma saldırıya maruz kalınca yapılan harekettir. Mücadele ise düşmanı yenmek veya düşmandan bir şeyler koparmak için yapılan hareketlerdir.

3-Bu soru da devletle toplum karşılıklı konuşlanacak mıdır demişim? Yanıt şöyle: devlete karşı kendini savunmadır. Ardından devleti gerilete gerilete köşeye sıkıştıracağız demektedir. Yanıt soru gibi net değil. Soralım bakalım, sürekli savunma yaptığın yerde devleti nasıl gerileteceksin. Sen savunmada iken o nasıl gerileyecek.

Bal arısı ve Çınar ağacı örneğini açalım. Yukarıdaki yazı da bal arıları kanatlarını çırparak yarattıkları ısıyla eşek arılarını etkisizleştiriyor. Çınar ağacı da etrafına zehirli bir sıvı yayarak diğer otların kendisine zarar vermesini önlüyor. Bu örnekler şunu anlatıyor, “eşek arısına rağmen, bal arıları yaşayabilir. Diğer otlara rağmen çınar ağacı yaşayabilir. Devletlere rağmen de toplum yaşayabilir.” demek istemektedir.

Burada aklınızı zorlayın bakalım. Hem devlet olacak ve hem de toplum olacak. Toplum kendisini devletten koruyacak ve hayat böyle devam edecek. Zaten eşek arıları ile bal arıları yıllardır birlikte yaşamıyor mu? Devletin toplumun sırtından geçinen bir mekanizma olduğunu bilmiyorlar mı? Devlet varsa orada mutlaka gasp soygun vs vardır. Siz diyorsunuz ki tepemizde devlet olacak ama biz devlete pay vermeyeceğiz. Gerçekten kopuk bir anlatıma doğru yanıt vermek gerçekten zormuş.

4-“Devlet ile demokrasiyi birlikte görmüyoruz” diyorsun. “Öz savunmasız demokrasi ve özgür yaşamın olmayacağı” ilk yazıda yazılmış.

Öz savunma varsa zaten özgürlük yok demektir. Savunma bir tür savaş ve üstelik saldırıya uğramış halidir. Siz burada özgürlük olduğunu nasıl iddia edebilirsiniz. Birisi bana saldırıyor ve ben kendimi savunuyorum. O zaman ben özgür olmuş oluyorum.

Demokrasi ile devlet ayrıymış. Demokrasi bir devlet kavramıdır. Demokrasi yoksa devlette yoktur. Biz devletsiz olacağız ama demokrasi olmayacak diyemezsin. Demokrasi ile devleti birlikte görüp görmemek senin keyfiyetinde değildir. Demokrasi devletle birliktedir.